December is de feest maand bij uitstek, waarin diverse keren het glas wordt geheven. Denk alleen maar aan de bisschopswijn bij Sinterklaas, wijn, bier en frisdranken met de kerst en champagne rond oud en nieuw. Welke drank je ook drinkt, voor elk is er wel een speciaal glas. Maar waar komt het glas eigenlijk vandaan? Het glas in de feestm Het glas heeft altijd tot de ver beelding gesproken. Een mooi glas past tenslotte bij een spe ciaal drankje. Dat geldt zeker voor de diverse glazen die Heineken voor de verschillen de biersoorten in haar assorti ment heeft. Dat glas is er niet zomaar gekomen. Onze drink glazen kennen zelfs een lange voorgeschiedenis. De Germa nen droomden ervan dat zij na hun dood in het Walhalla bier mochten drinken uit de sche dels van hun verslagen vijan den. Weer later dronken men sen uit tinnen en stenen bekers met glazen bodems, zodat ze tijdens het drinken eventuele vijanden op tijd zagen aanko men. Voordat bier uit een glas gedronken werd, zijn we weer een eind verder in onze ge schiedenis. Want bier werd niet zo heel lang geleden alleen maar uit pullen gedronken. De meeste mensen willen nu zien wat ze drinken, vandaar de op komst van het bierglas in al zijn soorten en maten. Versierde glas Egypte is het eerste land dat glas maakte. De Egyptenaren bliezen het glas niet, maar vormden het met de hand. Het oudste glazen vaatwerk stamt uit de tijd van farao Toetmozes III. De Grieken en Romeinen namen, zoals zo veel andere dingen, deze kunst van de Egyptenaren over. Van hen is het versierde glaswerk bekend, zoals de met goud beschilderde glazen en de glazen met inge slepen reliëfs. Onder de re gering van de Romeinse Keizer Augustus werd het glasblazen uitgevonden. Later werd onder de Romeinse keizer Nero het eerste glasblazersbedrijf in Rome opgericht. Dit werd zo'n De geschiedenis kent de meest uiteenlopende glazen voor bier. Dit glas komt uit de Victoriaanse tijd. Prachtig versierd en eingenlijk te mooi om uit te drinken.

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 24