y Een jaar veel wisselingen gehad. Ik werk hier sinds mei 1990, Desi- ree is hier sinds november 1988 en Milly werkt sinds 1 oktober op onze afdeling." Dat contact met de klanten is een heel belangrijke factor in het werk van de verkooptele- fonie. Desiree Frederiks: "Op de bestelkaart noteren we vaak ook persoonlijke gegevens als verjaardagen, zodat we een kaartje kunnen sturen. Ine heeft een klant die meteen de verjaardagen van alle kinderen heeft opgegeven. Dat maakt het contact met de klanten bij zonder leuk." Ine Kolvenbach over haar func tie: "Ik begon drie jaar geleden als terminaliste bij de dranken handel. Dat hield in dat ik de bestellingen vanaf de zoge naamde belkaarten in de com puter inbracht. Tegenwoordig doet elke telefoniste dat zelf. De belkaart is een bestellijst waarop alle belangrijke ge gevens van de klant staan zoals de naam, adres, woonplaats, telefoonnummer, contactper soon, ritnummer en het tijdstip waarop de klant door een ver kooptelefoniste gebeld wordt. Bovendien staan er alle produk- ten op die de klant wekelijks bij onze drankenhandel bestelt. Drankenhandel Van Dorst-Lie- brand-Oderaan was overigens de eerste die met dit systeem ging werken. Tegenwoordig werken alle concerndranken handels met deze kaart." Verantwoordelijk Later is Ine ook de verkooptele- fonie erbij gaan doen. "Dat maakte mijn werk leuker en verantwoordelijker. Die verant woordelijkheid bestaat vooral uit het 'alert zijn op'. Een voor beeld: als een klant twee weken geen Pepsi Cola besteld heeft en jij doet daar niets aan, kan het zijn dat hij allang op een ander merk cola is overgestapt. Je kunt dat voorkomen door ie mand te vragen of hij nog Pepsi wil bestellen. Lukt dat niet, dan vraag je aan de vertegenwoordi ger om langs te gaan." De verkooptelefoniste belt ie dere dag op dezelfde tijden een aantal klanten in een toege wezen gebied. Het gebied van Ine ligt tussen Maas en Waal en bestrijkt de Betuwe. De order noteert ze op de belkaart. De af nemer ontvangt elk half jaar een nieuwe voorbedrukte bel kaart, waarop alle dranken staan vermeld die hij de zes maanden daarvoor heeft afge- De drankenhandel Van Dorst- Liebrand-Olderaan in Den Bosch nomen. In december moeten alle belkaarten 'geschoond' worden. Dat betekent extra werk. De verkooptelefonistes controleren ze op juistheid van gegevens en voeren de correc ties op de kaarten uit. Ine: "We halen zelf uit de computer wat er niet op mag staan. Denk bij voorbeeld aan seizoenproduk- ten als de Beaujolais Primeur. Dit produkt komt alleen op de kaart van het tweede halfjaar te staan. Het heeft geen zin het produkt op de kaart van januari tot en met juni te zetten, omdat het in die periode niet meer te koop is." Acties De klanten stellen volgens de vier medewerksters de belkaar ten zeer op prijs. "De klanten kunnen op deze manier zelf hun afname volgen. Zo'n be stelling kan overigens van week tot week wisselen. Een kantine van een camping zal bijvoor beeld in de ene maand meer af nemen dan in de andere", ver telt Ine verder. De klanten n leuke baan" Table-tent Om het gebruik van de belkaart bij de klant te blijven promoten, heeft de drankenhandel dit jaar een zogenaamde table-tent of te wel tafelkaart laten maken. Doreth Veenstra hierover: "Op deze kaart staat onze foto met daaronder de tekst 'Samen werken met de Horecabestel- lijst 1991. Door de kaart kent de afnemer het gezicht achter de verkooptelefonistes. Boven dien hebben we het afgelopen De nieuwe table-tent kunnen ook aan de hand van het Drankenjournaal, dat één keer per maand door de af deling Commerciële Services Horeca wordt uitgegeven, een bestelling opgeven. In die krant staan vaak speciale aanbie dingen en acties van de geza menlijke drankenhandels. "De klant is dol op acties", vertelt Ine. "Aan de hand van die krant kunnen we de klant op bepaal de acties wijzen. Soms is het af nemen van extra hoeveelheden dan net iets aantrekkelijker dan in andere maanden." „an Dor*-"" - 1.5,S222BE's-H<rtoS« ttB.V- iebrana-v»* yenbosch- 073-2i7V°

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 19