Prins Claus reikt Heineken-prijzen uit Prins Claus reikte 26 oktober in de Ridderzaal in Den Haag de Heineken- prijzen uit. De bekendste is de Dr. H.P. Heineken-prijs 250.000), waarvan de uitreiking voor de tiende keer plaatsvond. De Amerikaanse professor Philip Leder ontving deze prijs voor zijn baanbrekend onderzoek op het terrein van de moleculaire biologie. De vier andere prijzen zijn de Amsterdamse Kunst Prijs 50.000), de Amsterdamse Prijs voor de Geneeskunde 150.000), de Amsterdamse Prijs voor het Milieu 250.000) en de Amsterdam se Prijs voor de Historische Wetenschap 100.000). De kunstprijs ging naar de Neder landse fotografe Marrie Bot voor haar gehele werk. De Nederlandse professor Johan nes J. van Rood kreeg de prijs voor geneeskunde voor zijn to tale inzet op medisch weten schappelijk gebied. De milieu- prijs ging naar de Britse professor James E. Lovelock. De Amerikaanse professor Peter Gay ontving de prijs voor de Historische Wetenschap. Dr. H.P. Heineken-prijs De Heineken Stichting finan ciert de dr. H.P. Heineken-prijs. Het gaat hier om een belegd vermogen van 300.000 gul den beginkapitaal van Heine ken N.V. dat inmiddels is uitge groeid tot drie miljoen gulden. De heer A.H. Heineken nam het initiatief tot de dr. H.P. Heineken-prijs, genoemd naar zijn vader. In 1963 riep de heer Heineken de Heineken Stich ting in het leven. In eerste in stantie was de prijsuitreiking om de drie jaar, nu vindt die uit reiking één keer in de twee jaar plaats. De Koninklijke Neder landse Akademie van Weten schappen doet de jurering voor de prijzen. De heer Heineken is lid van de jury, maar heeft geen stemrecht. "Ik heb in die hoe danigheid de gekste dingen op gestoken", vertelt hij in een in terview met het NRC-Handels- blad. "Na zo'n juryvergadering loop ik altijd weer vrolijk de Van links naai rechts professor Lovelock, professor Rood, mevrouw Bot, Z.K.H. Prins Claus, professor Leder, Professor Gay en professor Drenth (president van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschap pen) deur uit. Mijn credo is dat je al tijd iets slimmer naar bed moet gaan dan dat je 's ochtends op stond. Ik streef er naar om over veel dingen een beetje te weten en als het even kan een beetje veel." Eigen vermogen De Stichting Alfred Heineken Fondsen financiert de andere vier prijzen. Die fondsen be staan uit een apart gehouden deel van de heer Heineken's privé-vermogen. De heer Heineken over de vier prijzen die hij sinds dit jaar financiert: "Toen ik zo'n 65 jaar was dacht ik: Waarom zou ik me niet nog wat nuttiger maken? De pretti ge samenwerking die ik in al die jaren van de Koninklijke Ne derlandse Akademie van We tenschappen heb ondervon den, heeft me op het idee gebracht dat er nog veel meer te doen is dan alleen bio-weten- schappen." De heer Heineken heeft als niet stemgerechtigd lid zitting in al le vijf de jury's. De juryleden werken allemaal pro deo. "Alles bij elkaar kost het een hoop tijd. Dat de prijzen maar eens in de twee jaar worden uitgereikt is dan ook niet om financiële re denen, maar omdat een jury met de selectie bijna een jaar bezig is. Als je het ieder jaar zou doen, vraag je echt te veel", al dus de heer Heineken. Prins Claus met links van hem de heer en mevrouw Heineken. Links naast het echtpaar Heineken, dochter Charlene Hobby Hij staat tot nu toe in Neder land alleen in zijn rol van finan ciering van Nederlandse prij zen. "Ik denk dat er meer individuen rondlopen zoals ik die wat zouden kunnen doen. Dat hoeven dan niet onmid dellijk vijf prijzen te worden, maar iedereen heeft toch op zijn minst één hobby. Er is keu ze genoeg. Ik denk aan de astro nomie, de techniek, de letteren, de wiskunde. Het is zo leuk, ik heb zelden van iets dat ik ge daan heb zo veel plezier gehad. Ik weet wel een paar namen, die ik niet zal noemen, waarbij ik denk 'Jongens onderneem ook eens wat!", aldus het interview in NRC-Handelsblad.

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 3