"Alleen als team kun je winnen" Hij is 28 jaar, werkt al zes jaar bij Heineken in de proefbrouwerij en houdt zich in zijn vrije tijd bezig met waterpolo. Zijn team is inmiddels doorgedrongen tot de Europacupfinale. Fysiek zwaar Waterpolo is volgens Johan een fysiek zware sport. "Het vergt veel energie, fohan Böhm (rechts) en Gaboi Györi tijdens de wedstrijd in Amersfoort lce lip gehad. Dat was toen ik nog maar pas waterpolo speelde en ik nog niet de techniek beheerste om iemand goed te ontwijken." Teamwerk Het team van Johan bestaat uit der tien spelers. Tijdens een wedstrijd staan een keeper en zes spelers in het 'veld'. "Je speelt vier perioden van zeven minuten. Inclusief pauze is dat in totaal een speeltijd van een uur. Is er bij een Europacupwedstrijd quitte gespeeld, dan krijg je verlenging van de speeltijd. Het team dat het eerste doelpunt maakt is winnaar." Het leuk ste aan waterpolo vindt Johan het teamwerk. "Je kunt alleen maar win nen als je als team goed samenwerkt. Daarbij komt natuurlijk ook dat het leuk is om in een winnend team te spelen. Dat hoeft echter niet te be tekenen dat jij daar altijd je steentje aan bijgedragen hebt. Bij de laatste wedstrijd in Amersfoort bleef ik, sa men met vijf anderen, aan de kant. Wij hoefden niet in te draaien, omdat de wedstrijd prima verliep. Ons team won en daar waren we best trots op, al leen hadden wij voor onszelf een beetje een teleurstellend gevoel." Inmiddels heeft het team van fohan de laatste twee wedstrijden gespeeld. De uitslagwas 7-13, waarmee het wa- terpoloteam van fohan op de tweede plaats eindigde. Toen Johan Böhm op jonge leeftijd ging voetballen, kon hij nog niet ver moeden dat hij ooit aan waterpolo zou doen. "Dat was ook niet gepland. Ik moest van mijn dokter met voetbal len ophouden, omdat ik rugklachten had. Op zijn advies ging ik in plaats daarvan zwemmen. Ik kwam terecht bij de Watervrienden en daar leerde ik vooral voor je beenspieren. Onze ploeg traint drie keer in de week. Daarnaast zijn er ook perioden waarin vaker getraind moet worden. Leuk, maar heel vermoeiend. Vooral omdat het trainen pas na het recreatiezwem- men begint. Dat betekent na 21.00 uur, tot een uur of 23.00 uur. Voor mij wedstrijdzwemmen. Later kreeg ik op deze vereniging een combinatie van zwemmen en waterpolo. Echt water polo kon je het niet noemen. Via vrienden kwam ik terecht bij de KNZB, de Koninklijke Nederlandse Zwem Bond. Dat betekende weer een stap hoger èn elke week trainen. Ik kreeg steeds meer plezier in het spel en stelde als doel ooit eens bij de Al- phense Zwem Club (AZC) terecht te komen. Dat is uiteindelijk deze zomer gelukt." Europacup Johan kwam met zijn neus in een winnend team terecht. AZC werd in 1989 landskampioen. Daardoor mocht de ploeg dit jaar meedoen aan de wedstrijden om de Europacup. "We hebben al wedstrijden gespeeld en ge wonnen in Antwerpen, het Tsjecho- Slowaakse Bratislava en in de Italiaan se havenstad Genua. Nu moet AZC nog de finalewedstrijden in Joegosla vië en Amersfoort spelen. Je speelt el ke keer een uit- en een thuiswedstrijd. Als we die laatste twee wedstrijden winnen, is de Europacup voor ons." komt daar nog eens extra reistijd bij, omdat ik in IJmuiden woon." Behalve dat waterpolo een zware sport is, is het ook een contactsport. Als iemand de bal in handen heeft, mag een tegenspeler op allerlei ma nieren de bal veroveren. Johan hier over: "Maar het is geen gemene sport, hoewel ik dat wel eens hoor zeggen. Ik heb bij waterpolo nog niet meege maakt dat iemand me op een gevoeli ge plek trapte. Voetballen is wat dat betreft een veel ruigere sport. Toen ik nog voetbalde, kwam ik bijna elke week met kneuzingen thuis. Met wa terpolo heb ik maar één keer een dik-

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 27