Chris Versteegh coacht naar de finish Deze maand vindt in Mexico de uitreiking plaats van de 'Presidential Award on Brewing 1990'. Winnaar Chris Versteegh kan er helaas niet bij aanwezig zijn. Hij is op dat zelfde moment in Tasmanië, waar hij zijn roeiploeg naar de finish van de Wereldkampioenschappen coacht. Coachen doet HTB-procestechno- loog Chris Versteegh al voor het der tiende jaar. Een hobby, waarmee hij in zijn studententijd in Delft begon. Deze oude, uit Engeland afkomstige sport, stond al in 1900 op het pro gramma van de Olympische Spelen. Chris Versteegh raakte in de sport geïnteresseerd en sloot zich aan bij een club. "Maar al snel bleek dat mijn les in de wacht te slepen. Dat laatste is toch wel de kroon op je werk." Scullend De ploeg van Chris Versteegh bestaat uit twee man, die met twee riemen (in roeitermen scullend) roeien. Dat zijn de 26-jarige Jan van Bekkum en de 24- jarige Daan Boddeke. Beide heren be horen tot de lichtgewicht categorie. toekomst niet in het roeien zelf lag. Ik was te licht van gewicht. Op verzoek ben ik toen gaan coachen. Dat lag me veel beter. Het is alleen een hobby die veel investering en tijd kost. Maar dat komt er dubbel en dwars uit. Zeker met een ploeg die kans maakt medail- Chris Versteegh (links) met Daan Boddeke (tweede van links) aan boeg en fan van Bekkum aan slag op de Bosbaan in Amsterdam Een categorie waar men gemiddeld 70 kilo mag wegen. "Met de ploeg train ik in de winter per week zo'n uur of vijf. In de zomertijd, het roeiseizoen, ben ik per week twintig uren aan training kwijt," vertelt Chris. Als coach moet je volgens Chris Versteegh tegen stress kunnen. "Zeker op internationaal ni veau. Daarnaast moet je een goede kennis hebben van het menselijk lichaam en de chemische processen daarin. Je moet weten hoe iemand de trainingen verwerkt en hoe hij daarop reageert. Daar pas je de oefeningen ook op aan." De training vindt plaats op de Bos baan in Amsterdam, en bestaat in het winterseizoen voor 40% uit hardlo pen en gewichtentraining. Vanaf eind maart wordt er alleen geroeid. "In totaal train je zo'n acht a negen maan den, daarna heb je drie maanden rust. Je kunt wel zeggen dat al mijn vrije tijd in de trainingen gaat zitten." Voor de Wereldkampioenschappen roeien in het Australische Tasmanië, heeft Chris vier weken vrij genomen. "De fi nalewedstrijden zijn op 3 en 4 novem ber. We hebben echter daarvóór tien dagen om ons aan te passen aan het tijdverschil en het andere klimaat en tien dagen om ons voor te bereiden op de wedstrijden." Zilveren plak Er doen elf Nederlandse ploegen aan de Wereldkampioenschappen mee. Er zijn zowel dames- als herenploegen, die in de verschillende categorieën meedoen. Al deze ploegen hebben in juli aan de Luzem-Rotsee Regatta meegedaan. Chris Versteegh hierover: "Deze laatste Europese roeiwedstrijd van het seizoen geeft altijd een goede voorspelling van de Wereldkampioen schappen. Nederland won in Luzern vijf medailles. Mijn ploeg veroverde de zilveren plak. Oostenrijk werd in onze categorie winnaar. Dat zal tevens onze grootste concurrent zijn tijdens de Wereldkampioenschappen. Maar we zullen ook rekening moeten houden met de onvoorspelbare Spaanse ploeg. Die heeft het in het verleden wel eens meer gepresteerd later veel sterker uit de bus te komen." Goed kijken Chris gaat tijdens de Wereldkam pioenschappen in Tasmanië niet aan moedigen. "Hoewel aanmoedigen na tuurlijk wel in je bloed zit. Maar dan zie je het wedstrijdverloop niet en dat is juist heel belangrijk. Goed kijken betekent zien wat er fout gaat en wat er eventueel verbeterd kan worden. Ik heb echter het vertrouwen dat de roeiers van mijn ploeg datgene emit kunnen halen dat er in zit. Een tweede plaats zit er volgens mij wel in. Mis schien zelfs een eerste."

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 18