(Scheveningen) had geïntroduceerd. Heineken zag wel iets in deze sport en was daarmee de eerste Nederlandse onderneming die zich met bowlen be zighield." Samenwerking Destijds was bowlen voor Heineken een mogelijkheid voor verdere uit bouw van de bierverkoop. Het beleid van Heineken is nu vooral gericht op de produktie en de directe verkoop van bier. "Heineken realiseerde zich dat de onderneming zo zelfstandig mogelijk geleid moest worden", ver telt Huffels hierover. "De aard van de activiteiten is ook heel anders dan het verkopen en brouwen van bieren. Ac tiviteiten als die van Boresca vallen daar buiten. De onderhandelingen over de overname van de aandelen zijn driekwart jaar geleden gestart. Zo wel Heineken als ikzelf kwamen tot de conclusie dat de beste oplossing voor de continuïteit en de expansie van Boresca een 'management buy out' (het uitkopen van het manage ment) zou zijn. Dat dc overname op 1 oktober plaatsvindt heeft overigens niets te maken met de eventuele reor ganisatieplannen van Heineken. Bo resca was en is een zelfstandige onder neming. De enige officiële lijn die tussen Heineken en Boresca bestond, liep via de door Heineken benoemde commissarissen. Boresca is derhalve ook nooit geïntegreerd in de Heineken- organisatie. Boresca-medewerkers zijn niet in dienst van Heineken Neder lands Beheer B.V. Ze vallen ook niet onder de Heineken-cao, maar voor het grootste gedeelte onder de horeca- cao." Wat niet verandert in de samenwer king met Heineken zijn de bier leveranties. Heineken is èn blijft leve rancier van Boresca. "Daartoe zijn ook afspraken gemaakt. Bovendien heb ik dertig jaar Heineken-bloed in mijn aderen zitten. Heineken en Boresca zijn goede vrienden. Als het afname- contract beëindigd is, dan nog vind ik dat we eerst met Heineken om de tafel moeten gaan zitten." Uitdaging De heer Huffels maakte in 1983 de overstap van Heineken naar Bowling Nederland. Daarvoor had hij diverse functies binnen commercie. "Ik vond het destijds een uitermate plezierige uitdaging om een onderneming zelf standig te gaan leiden. Mijn opdracht was om het bedrijf winstgevend te maken. Dat is uiteindelijk gelukt door een aantal veranderingen in de activi teiten van de onderneming. Door het doorvoeren van een reorganisatie, waarbij op sociale en verantwoorde wijze een afslanking heeft plaatsge vonden. Door een actiever en agres siever beleid om de omzet te ver hogen. We hebben bijvoorbeeld creatieve promotie-activiteiten ont wikkeld om zowel bowlers als men sen die party's wilden houden, naar onze vestigingen te krijgen. En de der de beleidsverandering was om de in komsten niet alleen afhankelijk te la ten zijn van het bowlen, maar meerdere activiteiten te ontwikkelen. We zijn begonnen met een tennis park, squashbanen en de exploitaties van horeca-bedrijven. Bovendien zijn we met onze handelsmaatschappij over de grenzen gaan opereren." Loopt bowling dan niet meer goed in Nederland? "De bowlingmarkt is vrij stabiel. De verwachting is dat daar geen grote groei meer in zal komen. Hoewel bowlen een grote activiteit van onze onderneming zal blijven, zullen we ook andere activiteiten blij ven ontwikkelen. Dat betekent overi gens niet dat er geen andere bowling centra meer worden overgenomen. Dat sluit ik niet uit. Maar we zijn al leen geïnteresseerd in het overnemen van andere bowlingcentra als we de redelijke zekerheid hebben dat de re sultaten aanzienlijk te verbeteren zijn ten opzichte van degene die het be drijf tot dan toe geleid heeft. Omdat we al dertig jaar in de bowlingbranche zitten, hebben we natuurlijk de nodi ge 'know how' in huis hoe bowling centra gerund moeten worden." Beleidsplannen Wat gaat er na 1 oktober gebeuren? "Een tweesporenbeleid. Enerzijds zal een consolidatiepolitiek gevolgd wor den. Dat wil zeggen een voortzetting van het bedrijf zoals het is en zeker het behouden van het marktaandeel. An derzijds zullen we inspringen als er zich interessante mogelijkheden voordoen op het terrein van exploita ties en handelsactiviteiten. Ik denk daarbij vooral aan onze handelsmaat schappij, met verkopen in binnen- en buitenland. Ik ben in elk geval positief gestemd over de toekomst. Boresca is 'de Heineken' van de bowlingmarkt. Met onze handelsmaatschappij heb ben wij circa zestig procent van de bowlingmarkt in handen. Die positie is bereikt door de sterke merken (bow- lingapparatuur) die wij hebben, een goed assortiment en een goede ser vice. Een weg die wij ook in de toe komst verder in willen slaan."

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 19