veert 'bier "Per jaar wordt er honderdvijftig strekkende meter afgevoerd" "Ik heb de gehele organisatie vanaf 1960 in mijn hoofd zitten" dozen onder code bewaard. Door deze manier van opslaan en doordat veel op microfilm wordt bewaard, wordt elke vier kante meter optimaal benut." Floppy's worden nog niet cen traal bewaard. "Daar zijn nog geen richtlijnen voor", legt Joop van Dillen uit. "Nu wordt veel van een flop nog overgezet op papier. De afdelingen bewaren zelf hun floppy's." Van Dillen zorgt zelf altijd voor kopieën van zijn eigen floppy's. "Die be waar ik in de kluis van het re kencentrum in Zoeterwoude. Van tijd tot tijd zet ik daar ook de eventuele mutaties op. Maar ik geloof dat ik een van de wei nigen ben die kopieën bewaard. Het is volgens mij wel belang rijk om van je belangrijkste stukken kopieën te bewaren." Ordenen Joop van Dillen: "Als een af deling iets bij ons wil opslaan, bekijken we allereerst of het qua ordening en inhoud zin heeft om het te bewaren. Je hoeft immers niet alles te archi veren. Ook worden er in over leg met de afdelingen zoge naamde bewaartermijnlij sten gemaakt. Daarop moet aangegeven wor den hoe lang iets bewaard moet worden. Deze lijsten worden door interne en externe ac countants en juristen goedge keurd. Die goedkeuring is niet voor alle afdelingen nodig. Het is afhankelijk van de waarde van een bepaald archiefstuk." Beschrijvingen, vervaldatum en lokatie van een archiefstuk worden in een personal compu ter opgeslagen. Deze print één keer per jaar alles uit wat ver nietigd kan worden. Joop van Dillen: "In de praktijk betekent dat dat er ongeveer twee a drie honderd meter per jaar aan ar chief wordt aangevoerd en hon derdvijftig strekkende meter aan archiefstukken wordt afge voerd of te wel wordt vernie tigd. Dat laatste is maar goed ook, anders zouden we binnen de kortste tijd uit onze vijf ar chiefruimten groeien." Infowaarde Waarom wordt iets bewaard? "Daar zijn verschillende rede nen voor. Allereerst is er de in formatie waarde van een ar chief. Het bevat informatie die belangrijk is voor een bedrijf. Daarnaast is er een juridisch as pect aan verbonden. Het is no dig om bepaalde handelingen te kunnen achterhalen, die in het verleden hebben plaatsge vonden. Het archiefmateriaal dient daarbij soms als bewijs materiaal. Dan heb je de fiscale waarde van een archief, de be- drijfs-historische waarde en ar chiefstukken van economisch- historische waarde. Daarnaast kun je nog bepaalde dingen be waren die onder de noemer 'cu riosa' vallen. Dan denk ik bij voorbeeld aan een brief die nog getekend is door dr. H.P. Heineken." Er is niet alleen een archief in Zoeterwoude. Ook in de ande re vestigingen worden stukken bewaard. Daarnaast wordt er een archief van Amstel, Heineken en Van Vollenhoven in het gemeente-archief van Amsterdam bewaard. "Ik kom ook regelmatig in de andere vestigingen van Heineken Ne derland. In Amsterdam werkt mevrouw Stapel, een externe archivaris, aan de concern- secretariaatsarchivering. Mo menteel ben ik bezig een deel van het directiepersoneelar- chief uit de periode 1900-1950 te archiveren. In principe kan iedere afdeling mijn hulp inroe pen bij het opzetten van een ar chief, zoals bijvoorbeeld Perso neelszaken in Zoeterwoude. Deze afdeling heeft mij ge vraagd te helpen bij een orde- ningsopzet van hun totale per soneelsbestand." Toegankelijk Niet iedereen heeft zomaar toegang tot een archiefstuk. Van Dillen: "In het gemeente archief van Amsterdam kun nen alleen stukken van ons be drijf ingezien worden, die ouder dan vijftig jaar zijn. In het Cen traal Archief van Heineken in Zoeterwoude kun je alleen stukken inzien, die betrekking hebben op je eigen werkterrein. Soms komen ook verzoeken van buiten. Iemand vroeg laatst om informatie over de heer Aertnijs, die van 1892 tot en met 1899 bedrijfsleider is ge weest van een Heineken bier- handel in Nijmegen. Deze man wilde een verslag maken van de heer Aertnijs, die eveneens de eerste in Nederland was die een Benz (automerk) vanuit Duits land naar Nederland heeft In deze verrijdbare stellingen, ook wel compactus- stellingen, worden de meeste archiefstukken bewaard geïmporteerd. Tot grote vreug de van die man konden we uit financiële stukken uit die tijd opmaken dat Aertnijs ook toen al zijn zaakjes prima in de hand had." Wat is er nu eigenlijk zo leuk aan archiveren? Joop van Dil len: "Het is heel boeiend. Door het opslaan van archiefstuk ken, waar je voor het ordenen zelf toch ook veel vanaf moet weten, heb ik de gehele organi satie vanaf 1960 in mijn hoofd zitten. In dat jaar werd ik bij de Amstel brouwerij aangenomen als archivaris. Je bent dageüjks bezig met archiefstukken uit al le disciplines van het bedrijf, vanaf 1870 tot heden. Op die manier leer je van heel veel een beetje kennen."

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 13