"De wereld is kleiner geworden" Haar kantoor in Amsterdam heeft wel wat weg van een moderne zolderkamer. Haar werkgebied is veel breder en omvat het internationale gebeuren van Heineken. Haar beroep: bedrijfsjurist. 26 Pauline Rosen Jacobson werkt sinds augustus 1987 bij Heineken op de afdebng Con cern Juridische Zaken. Daar voor was ze advocaat bij een groot advocatenkantoor. Eerst in Den Haag, later in Amster dam. Haar studie Nederlands Recht heeft ze aan de universi teit van Groningen gevolgd. Daarna volgde ze een post-doc- torale opleiding Europese be trekkingen. Iets wat goed van pas kwam bij Heineken. "Ik heb uiteindelijk voor een functie in een onderneming gekozen, om het bedrijfsleven van binnenuit mee te kunnen maken. Als ad vocaat heb je alleen met de bui tenkant ervan te maken. De be trokkenheid bij het beleid en de besluitvorming mis je in je werk. Ik zocht daarbij naar een bedrijf dat internationaal ge richt is. Het aantrekkelijke van Heineken is ook dat deze on derneming een consumenten- produkt maakt. Daardoor krijg je in je werk ook te maken met marketing, sponsoring en recla- Cliënten Als bedrijfsjurist houdt Pauline de belangen van Heineken wereldwijd in de gaten. "In de praktijk betekent dit dat ik, net als in mijn vorige baan als advo caat, te maken heb met ver schillende cliënten. Alleen zijn die cbënten hier beperkt tot medewerkers van Heineken. De regionale coördinatie, de af deling Export, Marketing en HTB behoren daartoe." Het werk dat Pauline voor hen doet, heeft voornamehjk betrekking op het geven van juridische ad viezen en het sluiten van de contracten die daaruit voort vloeien. "Als er een project in het bui tenland wordt gestart of als er een samenwerkingsverband wordt gesloten met een ander bedrijf, wordt onze hulp in geroepen. In dat geval is de regionale coördinatie onze klant. Ik heb met export te ma ken, als er bijvoorbeeld een contract moet worden opge steld voor een nieuwe agent of distributeur. Maar ook als er een contract moet worden beëindigd, omdat bijvoorbeeld een bepaalde klant niet op tijd zijn rekeningen betaalt. Marke ting roept de hulp in van onze afdeling als er een licentie wordt afgesloten. Ook als er voor een onderzoek naar grond stoffen een samenwerkingsver band met een ander bedrijf wordt gestart, wordt onze hulp ingeroepen. Ik denk aan het on derzoek naar gerstontwikke ling, dat Heineken in samen werking met de Deense brouwerij Carlsberg is begon nen. Je weet dan weliswaar nog niet de uitkomst van het onder zoek, maar toch moeten bepaal de regels worden opgesteld voor Pauline op haai werkplek de rechten van de eventuele re sultaten. Voor wie is bijvoor beeld het patent op het uitein delijke resultaat? In dit laatste voorbeeld is Concern Techno logie Onderzoek en Techniek (CTOT) onze cliënt. Om ons werk goed te kunnen doen is het natuurlijk belangrijk dat de hulp van onze afdeling zo vroeg mogehjk wordt ingeroepen. Want als alles al geregeld is, kunnen ook wij daar niets meer aan veranderen." Wielerploeg De vier juristen van de afdebng Concern Juridische Zaken in Amsterdam zijn niet regionaal ingedeeld. "Het voordeel hier van is dat je de ene keer met Afrika, de ander keer met het Caraïbisch gebied bezig bent", vertelt Pauline. "En daardoor heb je elke keer met andere mensen en verschillende soor ten problemen te maken." Niettemin is Pauline zich lang zamerhand meer op de inter nationale sponsor-projecten gaan richten. Zo heeft zij het sponsorcontract met de ploeg van Jan Raas opgesteld. Ook was zij betrokken bij de arbeids contracten van de renners. "Dit project is voor mij nu afgelo pen, tenzij er zich allerlei pro blemen voor zouden doen. In zo'n geval wordt de bedrijfsju rist meestal om hulp gevraagd." Geen kantoorbaan Volgens Pauline valt haar werk niet onder de noemer 'kantoor baan'. "Het is afwisselend. Als het nodig is, ga ik naar het bui tenland. Zo ben ik een aantal keren in Portugal en het Caraï bisch gebied geweest. Het komt ook voor dat ik een dag op en neer naar Engeland of Ierland ga. De wereld is door mijn werk veel kleiner geworden. Omdat ik nu internationaal werk en contact krijg met verschillende mensen, krijg ik meer begrip van de problemen waar andere landen mee te maken hebben." Ook heeft Pauline geleerd om mee te kunnen denken in een ander rechtssysteem. "Als Ne derlands advocaat ben je Ne- derlandsrechtelijk bezig. Maar in het buitenland kent men vaak een ander rechtssysteem. Daarvoor schakelen we lokale advocaten in. Niettemin moet je hen wel de goede vragen stel len en ook zorgen dat je van hen de antwoorden terug krijgt, die pralctisch bruikbaar zijn. Dat verwijdt je blik."

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 26