Deadline Declaraties Controles Heineken kent twee soorten salaris administraties, een plaatselijke en een centrale. In totaal werken op deze af delingen 20 mensen. De Plaatselijke Salarisadministratie verwerkt de sala rissen van de CAO-medewerkers, die onder de bedrijfsleider vallen. Het sa laris van de overige medewerkers die onder de CAO of onder de CAVO val len, wordt op de Centrale Salarisadmi nistratie verwerkt. Ook de niet-actie- ve medewerkers die onder de VUT, HIR of ROWOR-regeling vallen, krij gen hun betalingen via de Centrale Sa larisadministratie Hoe gaat de betaling in zijn werk? Henk Plass, hoofd van de Centrale Sa larisadministratie: "Wij kennen, net als Vers van 't Vat, elke maand een 'deadline'. Een dag waarop alle wijzi gingen van de gegevens van de mede werkers binnen moeten zijn in ver band met invoer in het decentrale computersysteem en de controles hierop. Deze veranderingen krijgen we binnen via de personeelsdiensten." De eerste stap ligt dus bij de perso neelsdiensten. Deze afdelingen geven de mutaties door. Van veranderingen in het huisadres tot en met een wijzi ging van salarisgroepen. Deze infor matie is nodig voor de berekening van het salaris en de aanmaak van de inkomstenspecificaties, die elke Heineken-medewerker maandelijks krijgt. Henk Plass: "We leggen deze mutaties vast in de decentrale computers van de Centrale en of Plaatselijke Salaris administratie. Eén persoon voert de veranderingen door, een ander kijkt ze na. Daarna worden alleen de gewij zigde gegevens verzonden naar de centrale computer in Zoeterwoude. De medewerkers van de salarisadmi nistratie noemen deze computer ook wel gekscherend 'Het Grote Beest'. Daar worden alle berekeningen uit gevoerd, overzichten gemaakt, alle inkomstenspecificaties afgedrukt en diverse grootboekrekeningen bijge werkt." Het salaris verwerken is één taak van de salarisadministratie. Er is natuur lijk meer bij Heineken dat via het sala ris wordt verrekend. Inkopen via het Personeels Uitgiften Magazijn (PUM) en bezinepomp-afnamen worden ver werkt van de eerste tot en met de laat ste van de maand. Wat bijvoorbeeld in juni in het PUM gekocht is, wordt van het salaris in juli afgetrokken. Maar maandelijks worden ook declaraties ingeleverd. Hoe worden die verwerkt? "Bij de Plaatselijke Administratie wordt bepaald of datgene dat wordt gedeclareerd belast of onbelast is", legt Henk Plass uit. Bijvoorbeeld de kilometervergoeding. "In de compu ter zit een invoercode die het bedrag tot 44 cent 'onbelast' laat. Alles wat er Henk Plass boven zit, wordt door de computer er uit gehaald en belast. Die mutaties worden eveneens aan de centrale computer doorgegeven, waarna ze op de inkomstenspecificatie komen te staan. De computer vertaalt aan de hand van de code het gedeelte dat in rekening moet worden gebracht." Om ervoor te waken dat er niets mis gaat met de uitbetaling van het salaris, zijn diverse controles op de in komstenspecificaties ingebouwd. "Er wordt gecontroleerd of alle mutaties verwerkt zijn; er vindt controle op de juistheid van de inkomstenspecifica ties plaats. Daarnaast houden we een steekproef op het bruto-netto traject en vindt er ook bij iedere vestiging de bruto-netto controle plaats. Boven dien zijn er controles op de computer tapes, voordat die naar de bank gaan. Je kunt het eenvoudigweg niet 'ma ken' dat daar een foutje in zit. Als die er onverhoopt toch nog in mocht zit ten, wordt alles opnieuw uitgedraaid. Daarnaast zit er nog een controle in het computersysteem zelf, waardoor bijvoorbeeld dubbelbetalingen niet kunnen voorkomen." ons motto" Via de afdeling Centraal Betalingsver keer wordt vervolgens het salaris op bank- of girorekening gestort. Henk Plass: "Juist en tijdig is daarbij ons motto. De juistheid van de gegevens komt daarbij op de eerste plaats. Want iets kan wel 'tijdig' zijn, maar als de ge gevens niet 'juist' zijn, ontstaan er pro blemen. Medewerkers moeten erop kunnen vertrouwen dat er een juiste verwerking plaatsvindt en dat het juiste salaris wordt betaald."

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 19