"Heineken hoort een beetje bij Nederland" De heer G. van Schaik, voorzitter van de Raad van Bestuur, gaf een uitgebreid interview aan het NRC Handelsblad. Omdat we de uitspraken van de heer Van Schaik de Heineken- medewerkers niet willen onthouden, hier een aantal delen van het artikel, dat 11 juli in het NRC Handelsblad werd gepubliceerd. "De staking in februari was onze eerste echte bedrijfssta- king. Dat heeft een traumatisch effect gehad", vertelt de heer G. van Schaik. Het concern werd volledig verrast door het verzet van het personeel. In Frankrijk, Spanje en Italië waren met succes ingrijpende saneringen doorgevoerd. Van Schaik: "De Nederlandse reorganisatie was het eenvoudigste. Hier ging niets dicht. Maar we hebben onderschat dat men het niet goed begrijpt dat er aanleiding kan zijn voor inkrimpen. Zelfs als een bedrijf het druk heeft en volop produceert." Alle veranderingen, aanpas singen en reorganisaties die nu worden doorgevoerd, zijn het resultaat van beleid dat de afge lopen jaren is uitgestippeld, niet alleen door de heer Heineken maar door de vol tallige Raad van Bestuur Van Schaik kan getergd re ageren als het beleid van het Heineken concern ter discussie wordt gesteld. De veelvuldig geuite kritiek dat Heineken te laat reageerde op de verande rende smaak van de consument die steeds meer belangstelling toont voor bijzonder bier, wijst hij af. "We zijn zelf begonnen met de import van Belgisch bier. De helft van de omzet van Belgisch bier in Nederland loopt via ónze groothandels. Nee, we hebben zeker niet zit ten slapen." En even later ver- goeilijkend: "Als ze iets zeggen over de vrouw van wie je houdt, word je toch pisnijdig? Produktaffiniteit Produktaffiniteit is Van Schaik niet vreemd, zo springt hij, gevraagd naar zijn belang stelling voor de Tour, om half vijf uit zijn stoel en loopt naar het naburige vertrek van zijn se cretaresse om te vragen, hoe we hebben gefietst. Als blijkt dat Jelle Nijdam van de Buckler- ploeg van Jan Raas die dag de etappe heeft gewonnen, kan het gesprek worden voortgezet onder het genot van een liefde vol en vakkundig door Van Schaik zelf ingeschonken pilsje de schuimkraag zorgvuldig beoordeeld. "Ik drink graag maar met mate en nooit thuis." Het Heineken-concem kijkt met vertrouwen naar de toe komst. Verlaging van de kos ten is cruciaal nu marketing van merkprodukten in Europa steeds meer geld gaat kosten. De markt verandert snel. Heineken werkt thans aan een effectief antwoord op de op komst van de Islam, de anti alcoholcampagnes en de indi vidualisering van het consump tiepatroon, ontwikkelingen die in de jaren negentig steeds be langrijker worden. Ze vereisen een anderssoortige aanpak van de drankenmarkt en een ande re organisatiestructuur van het concern. Kostenverlaging staat centraal in de reorganisaties die Heine ken sinds halverwege de jaren tachtig in Europa heeft doorge voerd Emotioneel geladen In Nederland profileert Heineken zich niet als pre mium bier, dat kan gewoon niet omdat het Heineken bier hier gewoon wordt beschouwd als het alledaagse bier. Meer dan de helft van al het bier dat in Ne derland wordt verkocht, is van Heineken. De brouwer zou zich op de thuismarkt pas als premium-bier kunnen positio neren indien het marktaandeel zo ver wegzakt dat het pils weer exclusief wordt. Financieel zou Heineken zich dat waarschijn lijk best kunnen veroorloven. Nu al wordt driekwart van de omzet van het concern in het buitenland behaald. Van Schaik: "In de praktijk zal het nooit zo werken. Om internationaal goed te kunnen opereren, is de thuismarkt voor een 'emotioneel geladen' pro- dukt als Heineken bier veel te belangrijk. Een produkt heeft een oorsprong nodig. Een merk kan niet groot worden of blij ven als het geen betekenis heeft op de thuismarkt. Heineken hoort een beetje bij Nederland en dat moet zo blijven." Bron: NRC Handelsblad van 11 juli 1990

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 3