Actie tegen aantasting pensioenrechten Amerikaanse prijs voor Versteegh Zoeterwoude - De Master Brewers Association of the Americas (MBAA) heeft Chris Versteegh, procestechnoloog bij HTB in Zoeterwoude, de zo genaamde 'Presidential Award on Brewing 1990' toegekend. Versteegh krijgt deze hoge Amerikaanse onderscheiding voor een lezing en een artikel over een nieuwe wort-reini- gingsmethode die hij heeft uit gevonden (zie Vers van 't Vat 10/ 88). De prijsuitreiking vindt 16 oktober plaats tij dens de MBAA Convention in het Mexicaanse Monterrey. Chris Versteegh is de tweede Heineken-medewer- ker die deze Amerikaanse on derscheiding krijgt uitgereikt. In 1988 werd de Presidential Award uitgereikt aan Henk van den Berkmortel van HTB. Chris Versteegh bij een schaalmodel van zijn uitvin ding bij de proefbrouwerij in Zoeterwoude In navolging van andere grote bedrijven, is bij Heineken een handtekeningenactie gestart tegen de aantasting van pen sioenrechten van vrouwen. Een en ander is het gevolg van een wetsvoorstel, dat inmiddels door de Tweede Kamer is goed gekeurd. Ongeveer 180 vrou welijke werknemers van Heineken zullen, als dit wets voorstel niet verandert, op een later tijdstip met pensioen moeten gaan dan ze met de werkgever zijn overeengeko- Het wetsvoorstel heeft te ma ken met de gelijke behandeling van mannen en vrouwen, waar door beide partijen gelijke rech ten en plichten krijgen. Het voorstel is aangepast aan de EG-richtlijnen rondom gelijke behandeling voor mannen en vrouwen. De pensioenleeftijd komt hiermee voor zowel man nen als vrouwen op 65 jaar te liggen. Gelijke rechten en plich ten is een prima zaak, vinden de initiatiefnemers van de handtekeningenactie. Alleen gaat deze gelijkschakeling wel lijnrecht in tegen toezeggingen die sommige vrouwen binnen grote bedrijven van hun werk gever hebben gekregen. Dit be tekent dat de toezeggingen die al gedaan zijn worden verbro ken, omdat de wet in dit geval altijd voorgaat. Vroeger gingen vrouwen op 55 of 60-jarige leeftijd met pen sioen. In het begin van de jaren tachtig konden vrouwen die in grote bedrijven werkten in het kader van de gelijke behande ling kiezen voor een vervroeg de pensioenleeftijd van 55 of 60 jaar of voor pensionering met 65 jaar. Dit gebeurde ook bij Heineken. Veel vrouwen hou den nu rekening met een ver vroegd pensioen en hebben hun plannen voor de toekomst er op ingesteld. Het door de Tweede Kamer aangenomen wetsvoorstel gooit deze per soonlijke plannen in de war. Inmiddels worden in diverse bedrijven handtekeningen ver zameld tegen het wetsvoorstel. Deze worden aangeboden aan de Eerste Kamer, die het voor stel nog moet behandelen. Het actiecomité 'Vrouw en Pen sioen', dat binnen Heineken is opgericht, heeft al vele hand tekeningen binnen. Ook veel mannen hebben als sympathi sant hun handtekening gezet. Volgens het actiecomité zijn ve len bang dat, als deze wet er door komt, de wetgever ook an dere persoonlijk gemaakte afspraken met de werkgever plotseling kan afschaffen. De vrouwen hopen met de handte keningenactie te bereiken dat in de Eerste Kamer het wetsvoor stel zodanig veranderd wordt, dat de eerder gemaakte afspra ken met de werkgever blijven gelden.

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 11