Heineken-prijzen bekendgemaakt Ingebruikname waterzuiverings installatie Amsterdam - De Heineken- prijzen voor Wetenschap en Kunst zijn op vrijdag 1 juni door de Koninklijke Akademie van Wetenschappen bekendgemaakt. De bekendste is de Dr. H.P. Heinekenprijs die dit jaar voor de 10e keer wordt uitgereikt. In 1990 wordt de prijs toegekend aan professor Philip Leder uit de Verenigde Staten, als erken ning voor zijn baanbrekend on derzoek op het terrein van de moleculaire biologie. De Dr. H.P. Heinekenprijs, groot 250.000, wordt gefi nancierd door de Heineken Stichting. De Stichting Alfred Heineken Fondsen, opgericht door de heer A.H. Heineken, fi nanciert de andere vier prijzen. De Amsterdamse Kunst Prijs 50.000) wordt in 1990 toe gekend aan de Nederlandse fotografe Marrie Bot voor haar gehele werk. De Amsterdamse Prijs voor de Geneeskunde 250.000) gaat naar de Neder landse professor Johannes J. van Rood voor zijn totale in zet op medisch wetenschap pelijk gebied. De Amsterdamse Prijs voor het Milieu 250.000) en de Amsterdam se Prijs voor de Historische We tenschap 100.000) worden dit jaar voor het eerst uit gereikt. De milieuprijs gaat naar de Britse professor James E. Lovelock voor zijn grote ver dienste in onder meer de che mie, de fysica en de genees kunde. Professor Peter Gay, Amerikaan, ontvangt de prijs voor de Historische Weten schap voor zijn gehele werk. De prijzen worden 26 oktober 1990 tijdens een bijzondere zit ting van de Koninklijke Aka demie van Wetenschappen uit gereikt. Den Bosch - De Heineken brou werij in 's Hertogenbosch heeft een nieuwe waterzuiverings installatie. De installatie werd op 21 mei officieel in gebruik gesteld door de heer F.J.M. Hou- ben, Comissaris van de Konin gin in de provincie Noord Bra bant en zijn Friese collega de heer H. Wiegel. Een en ander gebeurde onder toeziend oog van onder ande ren de heren R.V. Strobos, alge meen directeur Heineken Ne derland B.V en A. de Voogd, bedrijfsleider Heineken Den Bosch. De ingebruikname kreeg een extra feestelijk tintje door een optreden van de Heineken Fanfare en het afsteken van een spectaculair vuurwerk. Tijdens de opening benadrukte de heer de Voogd in zijn toe spraak dat er niet alleen is geïn vesteerd uit het oogpunt van kostenbesparing. "Heineken is van mening dat diegene die ver- Eddie Folkeis, machinist bij de Energiedienst achter de speciale computer in de controlekamer vuilt ook verantwoordelijk is voor het reinigen en daar ook wat aan moet doen." In 1987 startte de brouwerij in Den Bosch met een proef voor anaërobe (zuurstofvrije) voor zuivering voor afvalwater. Deze proef bleek zo succesvol dat be sloten werd een grote waterzui veringsinstallatie te laten bou wen door de firma Paques B.V. uit Friesland. Op 7 februari 1989 werd de eerste paal hier voor geslagen. De installatie kan dagelijks 11.000 kubieke meter afvalwater zuiveren. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een anaërobe zuiverings techniek. In het afvalwater be vinden zich organische stoffen zoals suikers, eiwitten, vetten en alcoholen. Tijdens de zuive ring worden deze organische stoffen afgebroken door een mengcultuur van bacteriën zon der daarbij gebruik te maken van zuurstof. Tijdens dit proces komen biogas en slib vrij. Het voorgezuiverde water, mini maal 70% van de organische vuillast is dan verwijderd, wordt uiteindelijk via een persleiding naar de waterzuivering van het Waterschap De Dommel in Empel gepompt. Heineken be taalt door de nieuwe waterzui veringsinstallatie een veel lager bedrag aan afvalwaterheffing aan het waterschap. De installatie wordt automa tisch bestuurd vanuit de ener giedienst op het brouwerijter rein. Rob de Klerck, chef Energiedienst Heineken Den Bosch: "Er is in de controle kamer een speciaal toetsen bord aangebracht voor de waterzuiveringsinstallatie. Dat wordt 24 uur per dag bewaakt. Gaat er iets fout in de installatie dan kunnen wij direct ingrij pen." Heineken levert met deze nieu we waterzuiveringsinstallatie een belangrijke bijdrage aan een schoner milieu. Uiteraard was er een rond leiding door de nieuwe waterzuiveringsinstallatie

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 6