Overwerk Veel uitzendkrachten Nog geen concreet tijdstip grootste in de pilsmarkt en 'voelt' die marktveranderingen ook als eerste. Zeker ook omdat we te maken krijgen met toenemende concurrentie, ook vanuit het buitenland. In onze oorspronkelijke reorganisa tievoorstellen stelden we een aantal organisatieveranderingen voor, waar de medewerkers achteraf gezien niet genoeg bij betrokken waren. En zeker bij organisatieveranderingen is het belangrijk dat de mensen op de af delingen, waarover het gaat, ervan overtuigd zijn dat een verandering noodzakelijk is. Ik erken dat de com municatie over de plannen - en de achtergronden ervan - richting onze medewerkers niet voldoende was. Daar zullen we in de toekomst zeker beter mee om moeten gaan. Daarom zullen we de medewerkers mede via de bestaande overlegstructuren in tensiever bij de nieuwe plannen be trekken. Dat veranderingen in de or ganisatie nodig zijn, wordt ook door de vakbonden onderschreven. De uit gangspunten, de redenen voor de reorganisatie zijn nog steeds dezelfde; alleen zijn de voorwaarden waar onder we gaan reorganiseren ver anderd." Die veranderde voorwaarden zijn: geen gedwongen ontslag; geen uit besteding van werk gecombineerd met overgang van personeelsleden naar derden; externe herplaatsing is niet verplicht; een 55-jarigenregeling. U zegt dat de redenen voor een reor ganisatie nog steeds dezelfde zijn. Toch is er, vanwege de vraag naar onze produkten, in de produktie- afdelingen bijna constant overge werkt na de staking. En uit cijfers blijkt dat er momenteel heel wat minder personeelsleden dan vorig jaar bij Heineken werken. Hoe is dat te rijmen Strobos: "Ik zie in dat velen moeite hebben om te begrijpen waarom een reorganisatie nodig is. Zeker als je een tijdlang moet overwerken omdat er zoveel vraag naar bier is, lijkt een reor ganisatie wat vreemd. En als je als me dewerker bovendien ziet dat vacatu res niet worden opgevuld, dan lijkt dat onlogisch. Het is óók een ingewik kelde situatie, dat geef ik onmiddellijk toe. Maar toch staat voor mij als een paal boven water dat we voor de con tinuïteit op de lange termijn onze or ganisatie zullen moeten aanpassen. Het is beslist niet zo dat het nü niet goed gaat; dat we vanuit een negatie ve positie werken. Nee, gezien de veranderende markt willen we - en móéten we - ons slagvaardiger en effi ciënter opstellen. De produktieafdelingen hebben de afgelopen periode veel moeten overwerken En ook de kostprijs van onze produk ten zal verlaagd moeten en kunnen worden. Overwerk door een tijdelijk vergrote vraag heeft weinig met dat aspect te maken. Er bestaat geen directe relatie tussen de omvang van je produktie en winst gevendheid van Heineken Nederland totaal. Kortom, de noodzaak tot goed koper en slagvaardiger produceren en verkopen blijft bestaan. We moeten wel de tijdelijk vergrote vraag van een trend toenemende concurrentie en een afnemende pilsmarkt) onder scheiden. Ons ondernemingsresul taat staat de laatste jaren onder druk en moet beslist beter worden. We kij ken heel duidelijk naar de kwaliteit, hoe kunnen we zo goed mogelijk bier maken en verkopen, en niet alleen naar de kwantiteit, de grootte van de organisatie. De vacatures worden in deze periode kritisch bekeken en niet altijd direct opgevuld. Dat heeft vooral te maken met het feit dat we zoveel mogelijk medewerkers bij Heineken Neder land willen herplaatsen. Als bepaalde functies in de toekomst zouden ver vallen dan willen we de betrokken medewerkers zo veel als mogelijk is een andere baan binnen Heineken kunnen aanbieden. Eén van de gevolgen hiervan is dat we bijvoorbeeld in produktie momenteel met relatief veel uitzendkrachten werken." Wanneer komt u met de nieuwe plannen j Strobos: "Na de zomer. Dat lijkt alsof we nu in een vertraging zijn gekomen, maar dat is beslist niet het geval. We willen alle, met de vakbonden afge sproken, voorwaarden goed verwer ken in de nieuwe plannen. Dat kost tijd. Vooral ook omdat we dat in alle rust en zeer gedegen willen doen. Ge lukkig hebben we een steeds betere verstandhouding met zowel de vak bonden als de ondernemingsraden. We zijn het met z'n allen erover eens dat er wat moet gebeuren. Bovendien willen we, zoals al eerder gezegd, dat meer medewerkers bij de nieuwe voorstellen betrokken wor den. Dat medewerkers waar het om gaat begrijpen waarom er iets moet gebeuren. En ook daarvoor zullen we alle tijd, die nodig is, uittrekken. Van daar ook dat ik niet een concreet tijd stip kan - en wil - noemen. Bovendien is het beslist niet zo dat snelheid geboden is omdat het water ons tot de lippen zou zijn gestegen. Ik wil nogmaals benadrukken dat we nog steeds een goede positie hebben. Ondernemen is naast acties op de korte termijn, vooral gericht op de continuïteit van een onderneming op de lange termijn." Gaat het nog steeds om 700 arbeids plaatsen} Strobos: "Op het aantal arbeidsplaat sen kan ik op dit moment met geen mogelijkheid ingaan. Welke gevolgen de veranderde omstandigheden waar onder de reorganisatie zal plaats vin den zullen hebben, weten we op dit moment nog niet. Ik wil trouwens hier wel benadrukken dat we praten' over arbeidsplaatsen en niet over het aantal medewerkers dat weg zou moeten bij Heineken. Door het niet of tijdelijk opvullen van in de loop der tijd ontstane vacatures, schep je mo gelijkheden voor medewerkers van wie de huidige funktie in de nieuwe plannen wegvalt. Het is dus niet zo dat het aantal arbeidsplaatsen dat zal verdwijnen, gelijk staat aan het aantal mensen dat we geen baan meer kun nen bieden."

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 5