Heineken wint Efficiencyprijs Heineken Zoeterwoude heeft 7 juni de Elektriciteits Efficiencyprijs gekregen. Ze werd uitgeloofd door de VEEN, de Vereniging van Exploitanten van Elektriciteits bedrijven in Nederland. j|}!!Hlitl!H!l Elektricite Efficiency Prijs De prijs is uitgereikt voor een nieuw regelsysteem, dat in Zoeterwoude is ingevoerd. Heineken zal eveneens door VEEN worden voorgedragen voor de Europese prijs van doel matig energieverbruik. Door het nieuwe regelsysteem is het energieverbruik van de centrale koeling in de brouwerij in Zoeterwoude sterk afgeno men. Het centrale koelsysteem van de Heineken brouwerij is met een elektriciteitsverbruik van ongeveer 15.000 megawatt uur per jaar een belangrijke verbruiker. Daarom is in sa menwerking met de NOVEM (Nederlandse Maatschappij voor Energie en Milieu B.V.) besloten een studie te beginnen naar verbetering van het energie verbruik. Allard Dalstra, utility development engineer HTB, over het project: "Het doel van de studie was het totale elektri citeitsverbruik in de centrale koeling van de brouwerij in Zoeterwoude te verminderen. De centrale koeling wordt on der meer gebruikt voor de koe ling van het brouwwater en de apollo-tanks. In het kader van dit project zijn we begin 1988 in samenwerking met de afdeling Meettechniek HTB met een meetprogramma begonnen. "Bij het onderzoek naar en de ver beteringen van de koelinstalla tie is er een enorme bijdrage ge leverd door de operators. Zij hebben zich met erg veel enthousiasme ingezet om het gebruik van de installatie te ver beteren." Deelsysteem Tijdens het onderzoek naar de efficiency van de koelinstalla tie op de afdeling Energie, is ook de behoefte naar voren ge komen aan een totaal overzicht van de bedrijfsvoering van de gehele installatie. In de oude si tuatie kreeg de operator wel veel informatie over druk, tem peraturen per deelsysteem. Al leen moest hij dit zelf vertalen naar de totale lcoelvraag. Titus Plooij, chef van de af deling Energie in Zoeterwoude: "Vroeger werd de temperatuur geregeld per deelsysteem. De koelinstallatie heeft drie deel systemen. Alledrie koelden ze op verschillende temperaturen, fe kunt ze vergelijken met drie soorten koelkasten. Aan die drie deelsystemen zitten zoge naamde schroefcompressoren. Deze zijn te vergelijken met de motor van een koelkast. Vroe ger hadden de drie deelsyste- Titus Plooij (links) en Allard Dalstra bij de monitor van het nieuwe energie besparende systeem Jury-voorzitter J. Geerards reikt de prijs uit aan de heer H. de goederen, bedrijfsleider Heineken Zoeterwoude. Geheel links op de foto Tineke Verburg, die de VEEN- presentatie verzorgde men niets met elkaar te maken. De temperatuur en ook de con densor werden afzonderlijk ge regeld. Het gevolg was dat te veel schroefcompressoren te gelijk werden ingeschakeld. Hierdoor was ook het energie verbruik zeer ongunstig." Meetsignalen In de nieuwe situatie worden de diverse meetsignalen eerst door een meet-pc verzameld en daarna naar de monitoring-pc gestuurd. Hier worden ze ver werkt tot een totaal overzicht. Daarna kan de operator vanuit de totale lcoelvraag bepalen welke schroefcompressoren moeten worden ingeschakeld. Het resultaat is dat de koel installatie met minder com pressors afkan, die bovendien met een hoger rendement draaien. Titus Plooij: "We zijn door de verandering van een energieverbruik van 2,5 kilo wattuur per hectoliter naar een verbruik van 1,8 kilowattuur per hectoliter gegaan. In de toe komst gaan we nog verder auto matiseren, waardoor we een energieverbruik van 1,5 kilo wattuur per hectoliter zullen krijgen." Allard Dalstra hierover: "De be sparing is te vergelijken met het energieverbruik van een kleine stadswijk. Bovendien is het sys teem ook toepasbaar op andere plaatsen. El Aguila in Spanje heeft al interesse getoond. Ook voor andere Heineken-brouwe- rijen in zowel binnen- als bui tenland zal dit systeem toepas baar zijn."

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 3