"Ik geloof in coördinatie" Inkopen zit hem in het bloed. Van grondstoffen wel te verstaan. Dat doet hij dan ook jaren. Met uitzondering van de korte periode dat hij bij de transport-afdeling ETA van Heineken Rotterdam heeft gewerkt. Binnenkort gaat hij met de VUT. Een interview met Philip Dankloff. 26 TB Zijn visitekaartje meldt een aantal functies: hoofd afdeling Inkoop van grondstoffen, sur- plusgoederen, bijprodukten en countertrading. Ze vallen alle maal onder de taken van Philip Dankloff, die na 33 dienstjaren per 1 juli aanstaande Heineken gaat verlaten om zich te gaan wijden aan zijn hobby's: foto grafie en schilderen. "Bijprodukten zijn goederen die vrijkomen bij het brouwen en verpakken van bier", legt Philip Dankloff uit. "Hierbij valt te denken aan moutstof, glas scherven en kartonafval. Sur- plusgoederen zijn machines en apparatuur etc, die in de diverse brouwerijen vrijkomen bij bij voorbeeld vervanging. We hou den deze surplusgoederen bij en proberen ze primair in één van onze eigen brouwerijen en secundair aan derden te ver kopen. Bij de ontmanteling van de voormalige brouwerij in Amsterdam is de bottelarij op die manier verkocht aan San Miquel. Countertrading wil zeggen dat je als brouwerij door middel van export van goede ren aan harde valuta (dollars of guldens) probeert te komen om op die manier andere produk- ten te kunnen importeren. Zo hebben we destijds voor Zuid- Korea een lading hengelmate- riaal verkocht om geld te krij gen voor de import van noodzakelijke produkten." Commercieel "Ik begon in 195 7 in Rotterdam op de afdebng Inkoop bij de ver schepingen", vertelt Philip ver der, die later de inkoop van grondstoffen en emballages (leeg goed) ging doen. "Uitein delijk werd deze taak zo groot, dat de inkoop van grondstoffen en emballages gescheiden wer den. Ik mocht toen kiezen wat ik het liefste wilde gaan doen. Dat was al snel duidelijk: grondstoffen. Vooral de inter nationale contacten met de di verse leveranciers spraken mij erg aan. In die tijd werkte ik samen met Co Aalbers (zie Vers van 't Vat 5/90, red.). Wij hebben gezamenhjk heel wat mouterij en bezocht. Aalbers voor de technische en ik voor de com merciële kant van het inkopen. Dat werkte goed. Als een tech noloog alleen op pad gaat, kan Philip Dankloff hij soms vragen krijgen die een commercieel inzicht vergen. Andersom kan dat ook gebeu ren. Op deze manier vulden we elkaar aan." Afspraken "Vooral het moment waarop je grondstoffen inkoopt is erg be langrijk", vertelt Philip Dank loff verder. "Je probeert grond stoffen van een goede kwaliteit en tegen een redelijke prijs in te kopen. Daarvoor bestaan er spe ciale inkoopspecificaties. Hop wordt soms al vijf jaar, voor de oogst ervan, vooruit gekocht. De voordelen van dit vooraf in kopen zijn dat je er zeker van kunt zijn dat je de hop krijgt en bovendien tegen de beste prijs. Hop wordt altijd in units van vijftig kilo verkocht. Daarbij kan het verschil tussen de laag ste inkoopprijs en de hoogste tussen de tweehonderd en twee duizend gulden per vijftig kilo liggen. Om dit soort extremen te voorkomen, is het vóór de oogst inkopen van grondstof fen voor Heineken erg interes sant." Dat inkopen wordt tegenwoor dig gecoördineerd. Philip Dank loff hierover: "Vroeger zaten alle brouwerijen apart met de leve ranciers om de tafel. Nu is er overleg. Eens in de vier maan den komen Heineken Neder land en de Heineken werk maatschappijen in Italië, Frankrijk, Griekenland en Spanje bij elkaar om te praten over de gezamenlijke inkoop van emballage en grondstoffen. Door deze samenwerking maak je één vuist ten opzich te van de leveranciers en voorkom je bijvoorbeeld dat Heineken Nederland de grond stoffen wel en Dreher Italië de grondstoffen niet tegen een la ge prijs kan inkopen. Ook in het Verre Oosten, in Singapore, worden overlegvergaderingen gehouden tussen de brouwerij en in Papua Nieuw Guinea, In donesië, Maleisië en Singapore om gezamenhjk grondstoffen in te kopen. Bij de leveranciers gaat het er bijna niet anders aan toe. Ook zij zijn samen bezig met de inkoop, terwijl boven dien veel leveranciers volledig fuseren om daardoor een groter stuk van de markt te beheersen. En met het oog op 1992, het jaar dat de grenzen binnen Eu ropa open gaan, is het wat de Europese werkmaatschappijen betreft goed dat je je bundelt."

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 26