werij 1933) op gepaste wijze ge vierd. Op 1 februari 1950 werd een overeenkomst gesloten met Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. in Rotter dam. De samenwerking verliep zo goed dat in 1953 een meer derheid van de aandelen in De Sleutel (dertig van de 48) aan Heineken werd overgedragen. De heer K.W. Berkemeier van Heineken Rotterdam werd in 1953 directeur van De Sleutel. Wie De Sleutel wil bezoe ken, kan dat op vrijdag, zaterdag of zondag doen van 14.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen een ex cursie aanvragen (ook voor een dag in de week) bij de heer G. Grootenboer van het museum. Telefoonnr: 078 - 143732 Hoewel het bierverbruik in die tijd met circa tien procent per jaar toenam dankzij de verkoop van pils, daalde het verbruik van de donkere biersoorten. En juist dat laatste produceerde De Sleutel voor Heineken. In 1968 werd de brouwproduktie dan ook beëindigd. Sleutel bier werd nog wel gebrouwen, maar niet meer in Dordrecht. Het vroegere zusterbedrijf van De Sleutel, Van Renesse's Brouwe rij De Kraan, zette als dranken groothandel Andeweg en Van Renesse nog tot 1976 haar acti viteiten in het pand aan de Var kenmarkt voort. Het enige dat nu nog de herinnering aan de vroegere brouwerij levend houdt, is het hoofdingangs poortje uit 1612 met de ken merkende sleutel. Museum Het museum aan de Varken markt 128a is gevestigd in een gedeelte van de voormalige brouwerij. Er zijn twee vaste tentoonstellingen te zien. De ene expositie laat de geluids collectie 'De stem van het ver leden' zien. Via panelen die door de bezoeker zelf bediend kunnen worden, wordt een ge luidsbeeld gegeven van hon- Geen echt biermuseum dus, hoewel er nog steeds plannen bestaan om er ook een vaste ex positie over de voormalige brouwerij De Sleutel in op te nemen. De historische plek van het museum geeft het echter toch iets bierigs mee. Overigens is er wel een gedeelte waar die oude sfeer van de brouwerij nog geproefd kan worden: sociëteit De Sleutel. Deze sociëteit werd in maart 1985 geopend en be vindt zich in het voormalige brouwerswoonhuis, dat in 1887 van Brouwerij De Sleutel ge scheiden werd. Het pand be vindt zich aan de Groenmarkt. De restauratie van dit voorma lige brouwerswoonhuis werd in 1983 voltooid. De sociëteit is bedoeld als ontmoetingsplaats en café voor het bedrijfsleven in de regio. De toegang staat open voor leden van vereniging De Sleutel en hun introducé(e)s. Wie lid wordt, krijgt een offici ële sleutel uitgereikt om naar binnen te kunnen. Inmiddels zijn er 125 leden van veel grote bekende bedrijven uit de Dort- se omgeving. In de sociëteit kunnen diverse bieren geproefd worden. derd jaar wereldgeschiedenis. De andere vaste expositie be treft een verzameling wijnma kers-, kuipers- en distillateurs gereedschap van John Rutte. Een boeiende verzameling voor geïnteresseerden in de wijn- en gedistilleerd produkten. Om de drie maanden wordt een wis seltentoonstelling gehouden in het voorste gedeelte van het museum. De expositie wijnmakers-, kuipers- en distillateurs gereedschap van John Rutte vormt een vaste tentoon stelling in het museum

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 21