20 In het pittoreske gedeelte van Dordrecht, vlak naast de haven en onder de schaduw van de Grote Kerk, staat museum De Sleutel. Op dezelfde plaats waar eens brouwerij De Sleutel, eigendom van Heineken, heeft gestaan. Het museum is gevestigd aan de Varkenmarkt. Volgens som migen was hier in 1433 al een brouwerij gevestigd. In elk ge val wordt dit jaartal als stich tingsdatum van Brouwerij De Sleutel genoemd. Dordrecht telde in de zestiende eeuw nog een dertigtal brouwerijen. De Sleutel bleef als enige, zelfstan dige brouwerij tot in de twintig ste eeuw bestaan. In 1887 werd De Sleutel opgekocht door de hrma Bosch en Van Epenhuy- sen, eigenaar van de bovengis tende brouwerij 'De Ster' in Zwijndrecht. De 'ster' boven de gevel van het pand aan de Var kenmarkt herinnert nog aan het samengaan van beide brou werijen. In datzelfde jaar werd brouwerij De Ster gesloten. De Sleutel startte in 1893 met de produktie van lager, als een ty pe pilsener bier. De bovengis tende bieren bleven nog tot 1910 de helft van de produktie uitmaken. Daarna namen ze sterk in betekenis af. Sluiting Brouwerij De Sleutel ging zich in de loop van de twintigste eeuw flink uitbreiden. In de cri sisjaren (jaren twintig, dertig) braken ook voor De Sleutel moeihjke tijden aan. De brou werij belandde in die tijd zelfs op het randje van faillissement. Niettemin werd het vijfhon derd-jarig bestaan van de brou- De voorgevel van het mu seum herinnert nog aan de brouwerij Van brouwerij tot museum: De Sleutel in Dordrecht

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 20