De heer Van Leeuwen: "Tot nu toe was het bij Heineken zo dat zowel in de Algemene Raad van het Pensioenfonds, als in het bestuur, alleen de stem van de directie en de deelnemende werknemers (vertegenwoordigd via de COR) gehoord werden. De stem van de gepensioneer de zelf kwam nergens aan bod. Dit leidde wel eens tot bepaal de problemen bij de gepensio neerden. Ik denk dan bijvoor beeld aan het vaststellen van de verhoging van de pensioen grondslagen. Voorheen waren die grondslagen van de pen sioenberekeningen gekoppeld aan de hoogte van het salaris. Nu is die relatie gewijzigd. Het verschil in verhoging voor niet- gepensioneerden en gepensio neerden en het verschil in verhoging tussen de gepensio neerden onderling, kwam moei lijk en onbegrijpelijk over. Dit soort problemen zou voorko men kunnen worden door be langhebbenden, in dit geval de gepensioneerden, eerder te in formeren en de problemen met hen te bespreken. De heren Jansz, Wijhenke, mevrouw Van den Steenhoven en de heren Bolthof, Bolk en ikzelf kwamen daarop bij elkaar om over deze problemen te praten. La ter voegde ook de heer Ferdi- nandus zich hij dit groepje. En in oktober 1989 volgde een eer ste gesprek met de heer Schop." Wet Nypels Ze hadden de wet op hun hand, want per 1 maart 1990 is de zogenaamde Wet Nypels van kracht geworden. Daarin staat dat het bestuur van elk pen sioenfonds wettelijk verplicht is over te gaan tot het instellen van een zogenaamde 'deelne mersraad'. Tenminste, als daar om door vijf procent van de aangesloten werknemers èn gepensioneerden wordt ge vraagd. De deelnemersraad kan het Pensioenfondsbestuur ge vraagd en ongevraagd advise ren over zaken als wijziging van de pensioenreglementen, aan passing van de pensioenen en andere zaken die voor de deel nemers aan het pensioenfonds van belang zijn. Achterban De heer Van Leeuwen: "De deelnemersraad zal uit een evenredige vertegenwoordiging van het aantal werknemers èn gepensioneerden bestaan. Bij Heineken zal dat hoogstwaar De heien Bolk, Feidinandus en Van Leeuwen schijnlijk betekenen dat 25 procent van de leden van de deelnemersraad gepensioneer den zullen zijn. De deelnemers raad moet gevoed worden door een achterban. Die achterban bestaat voor wat de gepensio neerden bij Heineken betreft uit zo'n tweeduizend mensen. Vandaar ons voorstel om in overleg en samenwerking met directie Personeelszaken te ko men tot de oprichting van een Vereniging van Gepensioneer den bij Heineken (WGH). Iedere gepensioneerde kan hiervan lid worden. En met ge pensioneerden bedoelen we al diegenen die een pensioen ont vangen uit het Heineken Pen sioenfonds." De vereniging zal een bestuur kiezen, dat op haar beurt weer vertegenwoordigers voor de deelnemersraad zal kiezen. Daarnaast zal de WGH het contact tussen gepensioneer den bevorderen door het hou den van ledenvergaderingen en het eventueel uitgeven van een nieuwsbrief. Ook kunnen zo nodig individuele problemen gekanaliseerd worden om die met de Stichting Pensioen fonds te bespreken. Van Leeu wen: "Daarnaast is het de bedoeling dat er enkele com missies gevormd worden, waar in deskundigen op het gebied van de pensioenregelingen en de fiscale aangelegenheden zit ting kunnen nemen." Ook zal de WGH contacten onderhouden met de Overleg groep Verenigingen van Ge pensioneerden van Onderne mingen. In deze overleggroep hebben onder meer al de ver enigingen van gepensioneer den bij Philips, Unilever, Shell, KLM, Volvo/Daf en Esso zit ting. Veel van die verenigingen bestaan al enkele jaren. Waarom zijn de gepensioneer den van Heineken zo laat met de oprichting van de WGH? "Doordat de voorzieningen zo goed waren, vonden de gepen sioneerden het niet nodig om zich te verenigen", meent de heer Ferdinandus. "Maar de groep ouderen wordt steeds mondiger en wil, evenals ande re groepen binnen Heineken, inspraak krijgen." De heer Bolk vult aan: "En de wet Nypels speelde hier natuurlijk ook een rol in mee. Daarnaast is het zo dat de bevolking vergrijst. Er zullen in de toekomst steeds meer ouderen en dus ook ge pensioneerden zijn. En ook die groep wil haar zegje kunnen doen. We doen dan ook een dringend beroep op iedere ge pensioneerde van Heineken, Vrumona of oud-medewerkers van de GWN zich aan te mel den als lid van de WGH. De contributie zal, zo denken we, rond de 25 gulden liggen." Wie in principe belangstelling heeft om lid te worden van de Vereniging van Gepensioneer den bij Heineken en nog niet op de brief in de salaris-envelop gereageerd heeft, kan zich aan melden via postbus 226, 2260 AE in Leidschendam. Het liefst vóór 31 juli aanstaande. Ver meld daarbij behalve uw naam, voorletters, adres, postcode en woonplaats ook of u eventueel belangstelling heeft voor een bestuurs- of commissiefunctie. Als alles goed verloopt, zal eind dit jaar een oprichtingsvergade ring worden gehouden.

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 19