periode kenbaar" Karakteristieken Rode draad Oproep "Ik werd daar, net voor mijn pensioen, voor gevraagd door de heer A.H. Heineken. Mede omdat ik één van de weinige mensen binnen de Heineken- organisatie was, die deze periode vol ledig heeft meegemaakt. Kort tevoren was Heineken min of meer toevallig benaderd door twee historici, die het zelfde idee opperden." De heer Van der Werf maakte kennis met Mathieu Jacobs en Wim Maas, twee afgestudeerde historici, die het bureau 'Historion' in Den Bosch had den opgericht. Besloten werd het pro ject gezamenlijk te gaan uitvoeren. "Gedrieën zijn we aan de slag gegaan. Mathieu en Wim hebben ontzettend veel werk verzet. Ze hebben alle infor matie verzameld. Het was een prima samenwerking. Ik kon hen vertellen waar, naar mijn idee, welke infor matie te vinden was. Zij hebben een lange reeks van interviews met (oud-) medewerkers gehad, zeker 60 in to taal. Ook doken ze de archieven in. Ik vind dat we met z'n drieën, twee jonge mannen en een oudere, een goede combinatie vormen. We hebben in totaal twee jaar gewerkt aan de tekst van het boek. In die twee jaar heb ik maanden intensief gewerkt maar ook periodes weinig gedaan omdat de nodige inspiratie ontbrak. "Hoewel dit boek een follow-up is op het boek '75 jaar Heineken' over de periode 1873 - 1948 van de hand van de heer H.A. Korthals, is het daar nau welijks mee te vergelijken. Het groot ste verschil is, denk ik, dat dit exem plaar wordt geschreven door iemand die de ontwikkelingen zelf van dicht bij heeft meegemaakt. De heer Kort hals was een auteur van buiten Heineken. Ik heb geprobeerd recht te doen aan het feit dat Nederland de ba kermat is van de Heineken-organisa- tie. Een belangrijk gedeelte, ruim één derde, wordt dan ook aan de ontwik kelingen van Heineken Nederland be steed. Voor het deel over Heineken Internationaal heb ik de, bij mijn ver trek bestaande, regionale indeling (vln.r.) De heren Jacobs, Maas en Van der Werf zoeken naar geschikte illustraties op de zolder van de afdeling Museumgoederenbeheer in Amsterdam aangehouden: Azië/Australië, Afrika, Amerika en Europa. De ontwikkelin gen op het gebied van de export worden in een apart hoofdstuk onder de loep genomen. "We hebben niet naar volledigheid gestreefd. Het is dan ook geen naslagboek. Er wordt een duidelijk beeld geschetst van de ont wikkelingen binnen Heineken over een 40-jarige periode. In het gedeelte over Nederland ligt de nadmk op de manier waarop Heineken gebruik heeft gemaakt van de groei van de markt. Belangrijke en boeiende elementen uit het boek zijn het openbreken van de thuisverbmik markt en de fusie met de Amstel Brouwerij in 1968. De heer Van der Werf: "Wat de lezers misschien zullen missen is het noe men van namen van personen. Alleen bij letterlijke uitspraken en bij foto bijschriften worden namen genoemd. Als je eenmaal begint namen te ge bruiken, is het einde zoek. Als je de een noemt, moet je de ander ook noe men. Dit viel ook de heer Heineken op toen hij de tekst in concept onder ogen kreeg. Hij zei toen op zijn eigen ontwapenen de manier: "Ik kom er zelf nauwelijks in voor." Het meest fasci nerende van het schrijven van het boek was dat ik bij het lezen van de notulen van de Raad van Bestuur, dui delijk de rode draad herkende. Eigen lijk had ik bij elke pagina nog wel twee pagina's extra kunnen vullen met anekdotes en belevenissen die ik van collega's vernomen heb of zelf heb meegemaakt. Helaas is dit niet moge lijk. Bovendien zijn verhalen die heel leuk zijn om te vertellen, vaak moei lijk op papier te zetten." De (oud-)medewerkers van Heineken zijn de belangrijkste doelgroep van het boek. Het is de bedoeling dat het boek nog dit jaar van de drukpers rolt. Eén van de voorwaarden is wel dat er vol doende illustratiemateriaal op tijd be schikbaar is. "Ik wil daarom een be roep doen op alle lezers van Vers van 't Vat. We kunnen nog heel veel foto's (kleur en zwart/wit) en dia's gebruiken van Heineken Nederland èn Inter nationaal. Denk bijvoorbeeld aan ac tiefoto's uit de tijd 1950 -1960 of uit de agentenwereld (degenen die deze tijd hebben meegemaakt, weten exact wat ik bedoel), HTB - projecten, leuke printjes van werksituaties, groepsfo to's van verschillende afdelingen, noem maar op." "Als u foto's of dia's heeft, wilt u dan zo vriendelijk zijn om de namen van personen die op de foto's staan te ver melden. Indien het een detailfoto be treft van een project ook graag vermel den wat er op de foto is afgebeeld. U kunt natuurlijk ook zelf een tekst be denken die wij als fotobijschrift kun nen gebruiken. Het materiaal kunt u sturen naar mw. M.J. Ketting, Postbus 28, 1000 AA Amsterdam of via de interne post: A/Que/museum met vermelding 'fotomateriaal Van der Werf'. U kunt het materiaal ook per soonlijk afgeven in Den Bosch bij Paul van der Aart, afdeling Personeels zaken, in Zoeterwoude bij de Redactie Vers van 't Vat en in Amsterdam bij Mw. M.J. Ketting. Uiteraard krijgt u de foto's en dia's na gebruik retour gezon den. U zou ons echt helpen wanneer u eens de oude doos of een archief in zou dui ken om te kijken of u in het bezit bent van geschikt materiaal. Hoe beter illustratiemateriaal, hoe mooier het boek zal worden. U kunt er allen aan meewerken om het project succesvol af te sluiten", aldus de oproep van de heer Van der Werf.

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 17