Heineken-pas multifunctioneel Eind 1984 besloot de directie van Heineken Nederland een commissie in het leven te roepen om tot een voorstel te komen voor een multi-functioneel legitimatiebewijs. Iedere Heineken- medewerker heeft inmiddels zijn eigen Heineken-pas. De pas heeft in de loop der jaren verschillende functies gekregen. In Den Bosch kan men tegenwoordig met de pas betalen en op het hoofdkantoor in Amsterdam is de pas 'de sleutel' om naar binnen te gaan. Betalen in restaurant Den Bosch met de Heineken-pas Ieder personeelslid kreeg in de jaren 1985/1986 de Heineken- pas uitgereikt. Deze dient aller eerst als legitimatiebewijs. Te vens kan men bijvoorbeeld benzine tanken met behulp van de pas. Bij Heineken Den Bosch heeft de pas inmiddels verschil lende functies. Ed Veen, hoofd Interne Dienst Den Bosch: "Naast een aantal standaard functies, is het nu ook zo dat medewerkers in de restaurants en bij de automaten alleen maar met de pas kunnen beta len. We zijn in april 1989 begon nen met het vervangen van alle automaten. De nieuwe auto maten zijn aangepast op beta ling met de pas. Op 1 april van dit jaar was het gehele beta lingssysteem gereed." In het kantoorgebouw en op de brouwerij staan in totaal vijf opwaardeerautomaten. Twee voor het personeel en drie voor gasten. Personeel kan de pas opwaarderen, oftewel fictief geld op de pas zetten. Daarvoor moet wel geld in de opwaar- deerautomaat worden ge bracht. Met deze opgewaarde pas kan men dan betalen bij alle automaten en de kassa's in de restaurants. Heineken-medewerkers van andere vestigingen kunnen op dezelfde wijze gebruik maken van de pas in Den Bosch. Voor gasten is er eveneens een pas ontwikkeld. De pas functio neert tot op heden goed, de wachttijden voor de kassa's zijn aanzienlijk bekort. Toch heeft Ed Veen ook enige kritiek: Annemiek Louwers demonstreert de werking van de tourniquet-kaart-lezer "Medewerkers gaan vaak te slordig met hun pas om, laten hem bijvoorbeeld in de zon lig gen of verbuigen de pas en zijn dan verbaasd als deze niet meer werkt." Sleutelfunctie De Heineken-pas heeft met de ingebruikname van de nieuwe ingang van het hoofdkantoor aan het 2e Weteringplantsoen te Amsterdam een nieuwe functie gekregen. Er is een beveiligingssysteem gekomen waardoor niemand zonder toe stemming binnen kan komen. De pas is hiervoor de 'sleutel' en gekoppeld aan een toegangs controle systeem. Het tourni quet, oftewel de draaideur, is daarbij de spil waar alles om draait. Personeel moet de pas eerst door een kaartlezer halen voordat men toegang krijgt. De draaideur leek tijdens de eerste dagen veel te klein. "Een beetje koffer krijg je er niet doorheen", aldus een medewerker. Duide lijk is dat personeel en bezoe kers in het begin moeten wennen aan het nieuwe toe gangscontrole systeem. Het beveiligen van panden is tegen woordig echter noodzakeljk geworden. Veel kantoren heb ben dan ook een beveiligings systeem om personen buiten te houden die niet gewenst zijn. Heineken-medewerkers van buiten het hoofdkantoor moe ten de pas eerst door de portier laten invoeren in de computer voordat men via het tourniquet naar binnen kan. Met de komst van dit toegangscontrole sys teem kan tevens het oude sys teem van de tijdklok met prik- kaart vervallen. De tijd waarop een medewerker van het hoofd kantoor zich meldt bij het tour niquet, wordt nu rechtstreeks geregistreerd.

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 10