de Mauritskade. "Met name in dat project heb ik veel ervaring opgedaan met de wijze waarop je met verschillende gemeente lijke afdelingen moet omgaan. Vergeleken bij de huidige on derhandelingen, is het hele pro ces over het voormalige Amstel-terrein eenvoudig ge weest. Toen speelden factoren als grondvervuiling en inspraak van de bevolking een veel klei nere rol", aldus Kranenberg. "Dat wil overigens niet zeggen dat ik de huidige gang van za ken een onplezierige vind. Inte gendeel. De stad Amsterdam heeft destijds de beslissing ge nomen het stadsbestuur te de centraliseren en de verschillen de stadsdelen een eigen politiek bestuur te geven. Ik denk en verwacht dat deelra den sneller kunnen inspelen op de markt. Die ervaring heb ik nu al. Het ging er in De Pijp (36.000 inwoners) vroeger heel anders aan toe dan nu. De be volking voelde zich bij dergelij ke projecten nauwelijks aange sproken En voor een gebeuren als dit is het, denk ik, goed dat het uit een stadsdeelbestuur wordt benaderd." De heer Kranenberg: "Je moet je goed bewust zijn van wat er in een stad leeft. Dat de inwoners vaak met argusogen kijken naar wat er met een laatste stukje eigen grond gaat gebeuren dat in de stad is overgebleven. Met name de politiek is daar in hoge mate in geïnteresseerd en wil ook inspraak hebben in wat er met die braakliggende terrei nen gaat gebeuren. Voor het voormalige Amstel-terrein wil den wij destijds kantoorbebou wing met aan de achterkant woningbouw realiseren. Uit eindelijk is dit plan, na een zeer zorgvuldige procedure, verval len. Heineken heeft de 2,6 hec tare grond aan de gemeente Amsterdam verkocht en er zijn 384 woningwetwoningen op gebouwd." Pleinplan Uiteindelijk besloot de stads deelraad van De Pijp vorige maand (20 februari) steun te geven aan het zogenaamde pleinplan. Een plan van de pro jectontwikkelaars BAM (Ba taafse Aannemings Maatschap pij), Hillen en Roosen en de Bank Nederlandse Gemeen ten. Het plan omvat de bouw van een aantal koopwoningen, winkels, culturele voorzie ningen, een theatercafé, kanto ren en een studentensociëteit. Wat vindt de heer Kranenberg van dit plan? Heineken was toch altijd een voorstander van het theater, iets wat sommigen Heineken wel eens verweten hebben? "In het begin stondener enkelen in de overleggroep in derdaad wantrouwend tegen over mij, omdat ik de vertegen woordiger ben van een groot bedrijf. Men dacht dat Heineken wel bepaalde voor delen bij een theater zou heb ben. Nu valt het inderdaad niet te ontkennen dat een theater goed past bij het internationale karakter dat het ontvangst gebouw zal krijgen. Alleen is het op het laatst van de onder handelingen duidelijk gewor den dat dat plan het niet zou halen, omdat het voor de be langhebbenden financieel niet haalbaar bleek te zijn. Ik denk overigens dat we met het plein plan bepaald geen verkeerde zet doen. Ook dat plan heeft onze instemming en biedt veel voordelen. Maar we zijn de on derhandelingen met de betrok kenen altijd zeer open aange gaan. Gelijk hebben is heel aardig, maar gelijk krijgen is veel beter." Dat het plan vol gens sommigen voor De Pijp nodig zou zijn om te overleven, vindt de heer Kranenberg over dreven. "Wel zal het plan de Fer dinand Bolstraat verlevendi gen. Daarnaast vind ik het een goede zaak voor de buurt dat er bijvoorbeeld een kinderopvang gerealiseerd gaat worden. Dat komt de wijk zeker ten goede." Herbestemming Wat gaat er dit jaar gebeuren? De heer Kranenberg: "Dit jaar moeten Gedeputeerde Staten en de stadsdeelraad zich over het plan buigen, met name over het herbestemmingsplan, en de bouwvergunning aanvragen. Tot nu toe mag het terrein al leen maar gebruikt worden voor industriële bebouwing. Heineken zal er dit jaar aan moeten meewerken dat alle benodigde regelingen tot stand komen. Dat er sluitende rege lingen worden getroffen met de projectontwikkelaar en Heineken. Ook kunnen er van de zijde van belanghebbenden bezwaren worden ingediend. Ik veronderstel, mede gezien de zeer zware inspraakprocedure die we achter de mg hebben, dat zulke bezwaren geen echte veranderingen in het plan met zich mee zullen brengen. Maar de mogelijkheid daartoe moet en mag je nooit uitsluiten. Heineken zal proberen het pro- De heer Kranenberg. ces zoveel mogeüjk te bespoe digen en heel goed te begelei den. Want elke maand dat het langer duurt, kost ons bedrijf een aanzienlijke som geld. Een deel van mijn taak zal er dan ook uit bestaan alle vertragen de elementen zoveel mogelijk te voorkomen. En als de koop transactie eindelijk rond is, is mijn taak afgelopen. En dan ben ik oud", besluit de heer Kranenberg met een lachje. "Nou ja, oud. Ik ben nu 72 en heb altijd met heel veel plezier mijn werk gedaan. Of ik nu ein delijk van mijn pensioen ga ge nieten? Dat doe ik al jaren. Maar ik geloof dat het eens goed is om overal een punt ach ter te zetten en met dankbaar heid terug te zien op alles wat ik heb mogen doen." Geschiedenis Helemaal stil zitten kan de heer Kranenberg niet. Deze maand is hij begonnen met een studie geschiedenis aan de universeit van Amsterdam, met name de factor arbeid en vakverenigin gen. "Dat heeft altijd mijn spe ciale interesse gehad", vertelt de Amsterdammer, die ook als sociaal voelend persoon be kend staat. "Als je wat ouder bent, heb je ook meer de mst om het onderwerp geschiede nis te aanvaarden, te consume ren en er op beschouwelijke wijze mee om te gaan. Ik vind het leuk om te midden van de jeugd in de collegebanken te zitten", aldus Kranenberg, die het naar eigen zeggen heerlijk vindt om met jonge mensen om te gaan. "Wel heb ik met mijn hoogleraar afgesproken dat als ik het binnen drie maan den voor gezien houd, hij en ik niet boos worden maar vriend schappelijk uit elkaar gaan."

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 5