Amstel sponsort Klootscnieters- bond Bokma N.V.: een terugblik Door de sponsorbijdrage van Amstel kan de selectie van de Nederlandse Klootschieters- bond deelnemen aan het Euro pees kampioenschap kloot schieten dat in 1992 in Ierland wordt gehouden. Het kloot schieten is een recreatieve trimsport en wordt vooral in de provincies Gelderland, Overijs sel en Drente veel beoefend. Het woord 'kloot' is een oud Nederlands woord voor bal of kogel. Het woord schieten be tekent werpen of gooien. Het komt er bij klootschieten op neer wie de kloot (houten bal gevuld met lood) het verste kan gooien. Het wordt meestal in twee teams gespeeld op straat of op een mstige landelijke weg in een mooie omgeving. In het oosten des lands wint 'het oale (oude) spel' steeds meer aan po pulariteit. Zoeterwoude - Amstel zal de komende drie jaar de Neder landse Klootschietersbond sponsoren. Het is interessant voor Amstel om de Klootschie tersbond te sponsoren omdat het oer-Nederlandse karakter van de sport uitstekend aan sluit bij het karakter van Amstel Bier. De mini-EK, het jaarlijkse hoogtepunt van de Nederlandse Klootschieters bond, zal voortaan de Amstel Mini EK heten. De laatste telg uit het Bokma- geslacht, de heer P. Bokma, heeft de Heineken-company verlaten. Hij nam 16 februari af scheid (zie ook pagina 20). Zijn naam verdwijnt echter niet: ruim anderhalve eeuw is de Friese naam Bokma verbonden met jenever, vakmanschap en kwaliteit. De geheime recepten zijn altijd van vader op zoon ge gaan. En elke Bokma-generatie heeft een belangrijke bijdrage geleverd aan de ontwikkeling van de Bokma-j ene vers. Het begon allemaal met Klaas Bockeszoon Bokma, die in de omgeving van Leeuwarden je never ging venten. Dit werd overgenomen door Freerk Klaasseszoon Bokma, die de eerste distilleerderij aan de 'Thuinen' in de Friese hoofd stad fouwert opzette. Hij noem de die plechtig 'De Bron'. En deze naam is nog steeds op het etiket te zien van 'de egte oude friesche jenever'. De historie van Bokma N.V. gaat terug tot 1826, toen de derde generatie, Pieter Bokma, aan de binnen grachten van Leeuwarden een distilleerderij begon. Deze was niet veel groter dan een snoep winkeltje. Later werden er nog vier panden bijgekocht. Pieter introduceerde de bekende vier kante fles. Destijds was dat een opzienbare ontwikkeling. Zijn zoon Coert Volken maakte de goede jenevers van Bokma in de hele wereld bekend. Aan het einde van de negentiende eeuw nam het bedrijf voor het eerst een grote vlucht door de export naar het toenmalige Neder- lands-Indië. Na 1945 ging Bokma zich intensiever richten op de bin nenlandse markt en breidde het bedrijf ook het aantal ex portmarkten uit, met name in West-Duitsland, België, Scandi navië en Canada. In 1963 wer den plannen gemaakt voor een geheel nieuwe distilleerderij aan de rand van Leeuwarden. Het nieuwe pand stond aan de Edisonstraat op het industrie terrein van Leeuwarden. Dit be drijf is uiteindelijk gesloten, waarna de produktie van Bokma is overgebracht naar de voormalige Gedistilleerd en Wijngroep Nederland (GWN) in Zoetermeer (tegenwoordig Bols Benelux B.V.). Van de vijfde generatie uit het geslacht, Piet Bokma, is bekend dat hij zich niet stoorde aan de mening van de oudere genera tie. Deze zag niets in het nieu we produkt jonge jenever. Piet ontwikkelde in 1967, na einde loos experimenteren in vele proeverijen, de Bokma Jonge Graanjenever. Een jenever op basis van honderd procent graanalcohol. Twintig jaar later volgde Bokma Jonge Koren wijn. Hoe ziet de heer Bokma de jaren dat hij voor Bokma N.V. en later Heineken heeft ge werkt? "Ik heb altijd een plezie rige tijd binnen Heineken ge had. Bij Heineken wordt meer aan produktontwikkeling en export gedaan en daar heb ik heel veel van geleerd. Het fami liebedrijf was veel kleiner, had minder personeel. Ik heb mijn grootvader nog in het bedrijf ge zien (hij werd 94) en ik heb in het begin veel met mijn vader samengewerkt." Vindt de heer Bokma het niet jammer dat met hem de familie Bokma bij Heineken en Bols Benelux is verdwenen? "Ja, dat is natuur lijk erg jammer. Ik heb zelf drie kinderen, twee jongens en een meisje. Wat dat betreft zijn er nog mogelijkheden. Alleen pra ten we nu over heel andere om standigheden dan destijds met het familiebedrijf het geval was." De Bokma-recepturen, die altijd van vader op zoon zijn gegaan, zijn inmiddels door Piet Bokma veilig gesteld. Hij heeft ze overgedragen aan twee oudere distillateuren van Bols Benelux: Joop van de Putte en Piet van Leijenhorst. Piet Bokma (rechts) en Joop van de Putte keuren ingrediënten voor Bokma Jonge Korenwijn

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 19