Cursus logistiek voor dranken handels Cursisten van de (voorlopig) laatste 'Leergang Physieke Distributie Drankenhandels' kregen 16 maart hun diploma uitgereikt. Reden voor Vers van 't Vat om te praten met twee van de 'bedenkers' achter de cursus: Wiebe Buising en Cees Volwerk. De diploma-uitreiking van de eerste cursus in de Koperen Ketel in Zoeterwoude medewerkers van de dranken handels krijgen een op hun werkgebied toegepaste cursus Logistiek. De medewerkers van CTV en LOD gaan de chefs en groepsleiders helpen die ver korte cursus op te zetten. Door de cursus geven we aan dat de drankenhandel een zeer profes sionele organisatie is." Tot nu toe hebben vijftig perso nen met goed resultaat de cur sus gevolgd. Zij hebben inmid dels hun diploma uitgereikt gekregen. Iedereen was erg en thousiast over de opleiding. "Dit was nu eens een cursus, die je meteen in je werk kon toe passen", vertelt Boudewijn van der Kroon, groepschef Expedi tie bij drankenhandel Veraar B.V. in Hoofddorp. "Zestig pro cent van de cursus was geënt op het werk, ongeveer veertig pro cent was algemeen. Iedereen heeft er wat aan gehad." Anton van der Sterren, chef Expeditie Magazijnen bij drankenhandel Van Dorst-Liebrand-Olderaan B.V. in Den Bosch is eveneens erg enthousiast over de cursus: "De cursus was zeer leerzaam. Vooral de achtergrondinforma tie over de optimale berekening van magazijnvoorraden en het bestelniveau. Ook kregen we les in het zo praktisch mogelijk indelen van een magazijn. Iets wat goed van pas kwam, omdat ik ten tijde van de cursus in mijn werk te maken kreeg met nieuwe magazijnen die inge deeld moesten worden." techniek leverde Ab Schutter een bijdrage. Cees Volwerk: "Wij hadden beiden de externe cursus Management Integrale Goederenstromen gevolgd. De benodigde kennis op het gebied van logistiek was dus al in huis. We hebben deze kennis ge bruikt om een op de dranken handels gerichte cursus te schrijven." De eerste cursus ging in januari 1989 van start. "Toen was het cursusboek nog niet eens af", vervolgt Cees Volwerk. De eer ste cursus was speciaal gericht op de bedrijfsleiding en werd in Hoofddorp en Rosmalen ge houden. De lessen vonden één keer in de veertien dagen plaats. De opleiding was ver deeld in zes blokken, waarin de onderwerpen voorraadbeheer, magazijnen, techniek, voor schriften en distributie behan deld werden. Ook werd een ketenspel gehouden, waarin de deelnemers konden zien hoe een vraag van één klant de pro- duktie kan laten verdubbelen. Na afloop volgde een officieel examen. De docenten waren Volwerk en Van Driel. De twee de cursus volgde in september vorig jaar. Deze was bestemd voor de chefs Expeditie en Ma gazijnen en een aantal groeps leiders. Wiebe Buising: "En het is de bedoeling dat in de toe komst verkorte cursussen plaatsvinden, waarin de leerlin gen van nu de docenten worden. Zij kunnen dan aan al le medewerkers binnen de drankenhandel, van chauffeur tot en met voorraadbeheerder, de lesstof doorgeven die zij zelf hebben moeten leren. Alle "Er bleek bij de medewerkers behoefte te zijn aan een ge degen praktijkgerichte oplei ding op het gebied van de dran kenhandels", vertelt Wiebe Buising (medewerker van de af deling Centrale Training en Vorming) over het ontstaan van de cursus. "In het verleden is daar te weinig aan gedaan." Cees Volwerk, tot 1 april nog hoofd van de afdeling Logistiek en Outillage Drankenhandels (LOD), daarna werkzaam bij Bols Benelux, vult aan: "Boven dien wordt de leiding van de drankenhandels geconfron teerd met veranderingen in de markt. Zoals bijvoorbeeld de vraag naar een hogere service graad en een verkorting van levertijden. Ook neemt de con currentie toe. Daarnaast speelt het beheersen van de kosten een steeds grotere rol. Door deze veranderingen ontstond een grote behoefte aan een op de drankenhandel gerichte op leiding. Nu zijn er op het gebied van de logistiek veel gespeciali seerde opleidingen. Maar om die allemaal te volgen zou heel wat jaren kosten. Bovendien word je dan opgeleid voor het totale vakgebied. Daarom heb ben we besloten een cursus op te zetten waarin in korte tijd die kanten van de logistiek behan deld worden, die men nodig heeft voor het werk binnen de drankenhandels." Auteurs In mei 1988 volgden de eerste besprekingen en in september van dat jaar werd een aanvang gemaakt met het schrijven van de cursus. De auteurs waren Cees Volwerk en Leen van Driel. Op het gebied van de

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 14