John Zentveld (links van de tafel) bespreekt met Cor (achter) en Cees (voor) van Marie een drukvel met Heineken-etiketten Risicospreiding De afdeling Centrale Logistiek stuurt wekelijks een program ma naar John Zentveld waarin wordt aangegeven hoeveel eti ketten er nodig zijn voor de brouwerijen in Zoeterwoude en Den Bosch. John Zentveld koopt vervolgens de etiketten in. Ook koopt hij etiketten in voor buitenlandse werkmaat schappijen. "We werken samen met meerdere leveranciers uit het oogpunt van risicosprei ding. Voor de grote hoeveelheid Heineken Pilsener etiketten worden bijvoorbeeld verschil lende drukkerijen ingescha keld. Stel je voor dat bij een drukkerij een drukpers uitvalt of een brand uitbreekt, dan zit ten we met een probleem", ver telt John Zentveld. Binnen Heineken zijn er 350 verschil lende romp-, hals- en rug-eti ketten in omloop. Maar bij de etiketten voor dezelfde pro- dukten zijn de verschillen mi nimaal. Alle etiketten moeten voldoen aan de technische spe cificaties opgesteld door de af deling Verpakkingstechnologie van Heineken Technisch Be heer. Dit garandeert een goede verwerking op de etiketteerma chines in de brouwerijen. "Aan het einde van het jaar maak ik afspraken voor het gehele ko mende jaar met de verschillen de leveranciers. De drukkerijen kunnen dan alvast papier reser veren en bij hun eigen planning rekening houden met onze or der. Het komt voor dat er op eens met spoed een bepaald eti ket geleverd moet worden buiten de normale planning om. Bijvoorbeeld door een gro tere vraag in de zomer of een onverwachte order van de af deling export. De meeste leve ranciers kunnen hier prima op inspelen omdat ze altijd papier in voorraad hebben", aldus John Zentveld. Drukkerij Vrijdag Drukkerij Vrijdag is een 85 jaar oud familiebedrijf in Eindho ven met ongeveer honderd me dewerkers. De huidige direc teur is nog de enige in het familiebedrijf die de naam Vrij dag draagt. Rob Eijsermans, hoofd Verkoop en Marketing van de drukkerij: "We zijn van huis uit verpakkingsdrukkers. We drukken etiketten, vouw- kartonages en massief karton nen dozen. Voor Heineken drukken we uitsluitend etiket ten." Drukkerij De Vries Op industrieterrein Donker sloot in Ridderkerk vinden we drukkerij De Vries. De heren Cees en Cor van Marle, twee neven, leiden deze honderd en één jaar oude drukkerij. Er werken negentien mensen bij 'De van Marles'. Cor en Cees van Marle zijn van alles op de hoogte in hun bedrijf en zijn ook direct bij de produktie be trokken. "Wanneer het druk is in de drukkerij, trekken we een stofjas aan en springen direct in", vertelt Cor van Marle. Drukkerij De Vries leverde rond 1920 al etiketten voor de Heineken brouwerij aan de Crooswijkse Singel in Rotter dam. Elke dag reed een bakfiets van drukkerij De Vries, toen nog in Rotterdam gevestigd, met enkele duizenden etiket ten naar de Rotterdamse brou werij. Drukproces Bij drukkerij Vrijdag werd tij dens ons bezoek hard gewerkt aan een serie Buckler-etiketten. Bij drukkerij De Vries kwamen Heineken-etiketten van de pers rollen. Beide drukkerijen krij gen van Heineken films aange leverd van de te drukken etiket ten. Een aparte film voor elke kleur die in het etiket voor komt. Voor het Buckler-etiket, dat zes kleuren heeft, worden dan ook zes films aangeleverd. Van elke him wordt een aparte offset-plaat gemaakt. De offset drukmethode is gebaseerd op de afstotende werking van wa ter en vet. De offset-plaat is een lichtgevoelige plaat, waarop de him met gespecialiseerde be- lichtingsapparatuur als het wa re wordt gekopieerd. De offset platen worden in de drukpers gehangen. In de drukpers be vinden zich een water- en een inktbak. De waterbak maakt de drukplaat vochtig op delen die niet bedrukt moeten worden. De delen die wel bedrukt moe ten worden, zijn vettig en sto ten het water af. De inkt uit de inktbak wordt via verschillen de rollen gelijkmatig verdeeld. Een cilinder geeft de inkt ten slotte af op het speciale etiket- tenpapier. De etiketten worden kleur voor kleur gedrukt. Voor het aanbrengen van de vernis laag wordt ook een aparte plaat gebruikt. De vernis kan via de drukpers worden aangebracht of via een aparte vernismachi- ne. De volgende stap is de con trole. Nabewerking De drukvellen worden steek proefsgewijs gecontroleerd. Na de controle gaan de drukvellen naar de afdeling Nabewerking. Hier worden de vellen in banen en vervolgens rechthoekig uit gesneden. Bij de laatste bewer king worden de etiketten uitge stanst. Dit gebeurt door een stansmachine waarin een scherp mes zit in de vorm van een etiket. De etiketten worden door het stansmes heenge- drukt. Na het snijden en stan sen worden de etiketten gebun deld en verpakt, klaar om bij de brouwerijen te worden afge leverd. Goede samenwerking "Ik moet zeggen dat de samen werking met Heineken prima verloopt. De goede jaarplan ning geeft het raamwerk aan waarin wij onze capaciteit kun nen indelen", aldus Rob Eijser mans van Drukkerij Vrijdag. Ook Drukkerij De Vries is goed te spreken over de samen werking met Heineken. "We worden in een vroeg stadium op de hoogte gebracht van de wijzigingen in etiketten of de komst van een geheel nieuw etiket. Het is voor ons van be lang te weten welke koers grote klanten gaan varen. Investerin gen worden zoveel mogelijk af gestemd op de wensen van on ze klanten", aldus Cor van Marle. Toekomst John Zentveld: "Het aantal soorten etiketten zal de ko mende tijd stijgen. Er moet bij voorbeeld rekening gehouden worden met de lokale regels en wetgeving en deze wijzigen regelmatig. Hoe meer variaties er komen, hoe moeilijker het wordt om het geheel te plan nen. Een goede planning en or ganisatie is echter noodzakelijk om de juiste etiketten op het juiste moment beschikbaar te hebben."

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 5