Na staking weer aan de slag Dinsdag 30 januari was het zover. De lang verwachte plannen voor de reorganisatie van Heineken Nederland werden die dag aan zowel Centrale Ondernemingsraad als vakorganisaties gepresenteerd. Ook alle medewerkers kregen te horen wat de reorganisatie plannen voor hun afdeling zouden betekenen. Een betrekkelijk rustig begin van wat later hectische weken bleken te worden. Een feitelijk verslag van de gebeurtenissen. De plannen, zoals die 30 janu ari zijn gepresenteerd, zouden een verlies van zevenhonderd arbeidsplaatsen met zich mee brengen. Voor bijna alle af delingen van Heineken Neder land B.V. lag er op dat moment een advies-aanvraag bij de COR. Voor een enkele afdeling moest de aanvraag nog opge steld worden. De aangekondig de reorganisatie maakte, zowel binnen als buiten Heineken, veel los. De vakorganisaties be legden na de bekendmaking van de plannen in de brouwerij en in Zoeterwoude en Den Bosch bijeenkomsten over de voorgestelde veranderingen. Op 13 februari stond reeds een bespreking tussen vakorgani saties en Heineken over de CAO in de agenda. De vakorga nisaties FNV en CNV hadden echter al 12 februari aange geven te willen spreken over de aangekondigde reorganisatie en de CAO. De bonden stelden onder meer als eis dat het reor ganisatieplan van tafel moest en dat er geen gedwongen ont slagen zouden vallen. Staking Tijdens de geplande CAO- besprekingen, op dmsdag de dertiende, is vervolgens voor namelijk gesproken over de reorganisatieplannen en niet of nauwelijks over de CAO- voorstellen. De directie van Heineken heeft daarbij aan gegeven te willen praten over zowel alle details van de reorga nisatieplannen, bet daaraan ge koppelde Sociaal Plan, als over het totaal van de door de partij en naar voren gebrachte CAO- voorstellen. De vakbonden stemden hier niet mee in. Zij moesten terug naar hun achterban voordat er verder onderhandeld kon worden. Heineken en de vakbonden spraken af dat op 20 februari te doen. Die afspraak was overi gens ook al op 30 januari ge maakt. Die nacht daarop brak een spontane staking uit bij de brouwerijen in Den Bosch en Zoeterwoude. Een staking, die woensdagochtend 14 februari werd overgenomen door de vakbonden FNV en CNV. De directie van Heineken reageer de hierop met het verzoek aan de vakorganisaties om de sta king onmiddellijk te beëindi gen en verder te onderhande len. Heineken was van mening dat het CAO-overleg nog niet was begonnen en dat op 20 fe bruari opnieuw gesproken zou worden over de reorganisatie plannen. Voor een staking was er volgens de directie dan ook op dat moment geen enkele reden. Kort geding De vakbonden FNV en CNV dachten er anders over en rea geerden negatief op het ver zoek om verder te praten. Ver volgens spande Heineken op vrijdag 16 februari bij de recht bank in Amsterdam een kort geding aan, met als eis de sta king te beëindigen. Om vijf uur diezelfde dag kwam de uit spraak: de eis van Heineken werd door de rechter niet toe gewezen. Zaterdag 17 februari, direct na de uitspraak, zijn er tot 's avonds laat gesprekken geweest tussen de directie en de vakorganisaties. Om onge veer 23.00 uur werd in Ros malen (Brabant) een principe akkoord bereikt. Voornaamste punten hieruit zijn dat Heineken de reorganisatieplan nen in de huidige vorm terug trekt en dat een nieuw plan met vakorganisaties en uiteraard de COR wordt afgestemd. Ge dwongen ontslag vindt niet plaats, evenmin als uitbe steding van werk gecombi neerd met overgang van per soneelsleden naar derden. Externe herplaatsing zal niet verplicht worden gesteld. Ge durende drie jaar zal er op vrij willige basis een 'ouderen- regeling' voor 55-jarigen van kracht zijn. Vooruit lopend op de totale CAO werd al overeen gekomen dat er voor 1990 een loonsverhoging van vier pro cent zal worden gegeven. De leeftijd om van de VUT gebruik te maken, is tot 1996 verlaagd tot zestig jaar. De regeling voor de afbouw van de ploegen diensttoeslag zal worden aan gepast. Produktie hervat Op basis hiervan adviseerden de bonden hun leden de sta king te beëindigen. In een ver gadering in Den Bosch op zon dag 18 febmari werd daartoe om 16.00 uur besloten. De eer ste kelderbierauto's verlieten kort daama de poort en om 23.00 uur werd ook de produk tie weer opgestart. In Zoeter woude werd de bijeenkomst van de bonden met haar leden gehouden op 19 februari om 9.00 uur 's morgens. Een uur later werd ook daar besloten de staking te beëindigen. De sta king bij Heineken Nederland was ten einde. Dankzij de inzet van velen werd de produktie en belevering van klanten zeer snel hervat.

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 3