Jaarlijks worden in Nederland vele tonnen huishoudelijk afval gestort. Een grote stroom, die volgens de overheid in het jaar 2000 drastisch omlaag moet. Het voorkomen van storten en het opnieuw gebmiken van het afval staan daarbij centraal. Blik moet in het jaar 2000 gescheiden worden opgehaald. Ook het zwerfafval moet worden beperkt. Wat gebeurt er nu met blik? In het Nationaal Milieubeleidsplan van de overheid staat een aantal maat regelen om de grote berg afval te be strijden. In een notitie uit 1986 over 'preventie en hergebruik' van afval stelt de overheid dat in het jaar 2000 geen huishoudelijk afval meer gestort mag worden. Bovendien moet de helft van de ongeveer vijf miljoen ton huis houdelijk afval (van 1986) na het ge scheiden ophalen opnieuw gebruikt, de andere helft verbrand worden. Van de totale stroom verpakkingsafval moet volgens de notitie in 2000 1,2 miljoen ton opnieuw gebruikt worden en 0,8 miljoen ton worden verbrand. Ook hier mag storten niet meer voorkomen. Kortom, zestig pro cent wordt dus opnieuw gebruikt. De totale hoeveelheid blik moet in 2000 opnieuw worden gebruikt. Dit kan door het gescheiden inzamelen van de blikjes en het terugwinnen van de restjes blik bij afvalverwerking. De overheid denkt dit onder meer te be reiken door verwerkingsbedrijven te verplichten blik te scheiden van de rest van het afval. Nu komt er nog zo'n 54 procent van blik op vuinisbelten terecht. De overige 46 procent wordt inmiddels al teruggewonnen voor de staalindustrie.

Vers van 't Vat | 1990 | | pagina 12