Het afgelopen jaar zijn in onze bierserie diverse aspecten van bier naar voren gekomen. Zo is er geschreven over de geschiedenisde diverse grondstoffen en de kwaliteit van bier. Tot slot van deze serie een samenvatting. Maar ook aandacht voor een belangrijk onderdeel dat nog niet belicht is: het tappen van bier. Grondstoffen In veel landen kan een Heineken besteld worden Het verhaal achter een biertje Een goed pilsje tappen, niet te koud en met een flinke schuimkraag, is zo een voudig nog niet. Dat blijkt wel uit de nationale biertap wedstrijden voor leerlingen van de diverse hotel- en horecascholen. Blijkbaar is het een kunst op zich. Tappen, maar ook het op een goede manier uitschenken van een fles bier, begint eigenlijk al bij het glas. Een goed pilsje vraagt namelijk om een 'bierschoon' glas. Maar wat te doen als het glas vet is? Goed wassen in heet water met soda is dan een oplossing. Maar het glas kan het beste voor het uitschenken nog gespoeld worden met stromend koud water, zodat het bij het tappen op een goede tempera tuur is. Na het omspoelen wordt het glas meteen schuin onder de tapkraan gezet. Bij een flesje bier kan de fles het beste schuin in het glas worden uit- gschonken. Hierdoor wordt de beste schuimkraag verkregen. Het glas wordt na het tappen op het lekblad ge zet en met één vlugge beweging afge schuimd. Na gebruik het glas even schoonspoelen en laten uitlekken. Water is een belangrijke grondstof van bier. Brouwwater mag dan ook abso-

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 20