Heineken nauw betrokken bij nieuwe kleurstof Al jaren is Heineken naarstig op zoek naar een vervangende kleurstof voor cadmiumhoudend pigment. Een cadmiumverbinding wordt onder meer als kleurstof gebruikt voor kunststofverpakkingen, zoals de Heineken kratten. Nu is er een alternatieve kleurstof ontwikkeld waarover, na de eerste proeven positief geoordeeld wordt. De milieu-organisaties hebben er bij de industrie altijd op aangedrongen cadmium niet meer te gebmiken. Eind 1986 tekenden de milieu-organi- saties en Heineken, vóórdat de over heid zover was, een zogenaamd con venant, waarin werd vastgelegd dat Heineken na 1 januari 1995 geen cad miumhoudend pigment zal gebrui ken voor de aanmaak van nieuwe kratten. Bij de grote vervangingsope ratie van kratten, enkele jaren gele den, heeft Heineken noodgedwongen nog moeten kiezen voor deze kleur stof. De gewenste gele kleur en de ste vigheid van de kratten en het feit dat er doodeenvoudig geen deugdelijke vervangende kleurstof bestond, nood zaakten Heineken tot het nemen van die beslissing. De verwachting was toen wel dat binnen tien jaar een der gelijke vervanger ontwikkeld zou kunnen worden. De heer Jan Kmit van de afdeling ver pakkingstechnologie: "Heineken is al een groot aantal jaren op zoek naar een ander kleurpigment. We hebben onze probleemstelling neergelegd bij diverse bedrijven op dat gebied. Een van die bedrijven is de firma Colorsil, waar we twee en een half jaar geleden mee in contact kwamen. Colorsil is toen, samen met ons, gaan zoeken naar andere mogelijkheden. Daarbij wil ik wel de kanttekening maken dat de nu gevonden oplossing op hun re kening moet worden geschreven. Heineken is in de eerste plaats een brouwerij. We houden ons niet bezig met de ontwikkeling van bijvoorbeeld verpakkingen. Wel hebben we inten sief meegewerkt aan alle mogelijke proeven met het nieuwe pigment. Zo zijn er bijvoorbeeld (proefjkratten ge maakt die we uitgebreid getest heb ben. De uitkomsten van die proeven lijken positief", aldus de heer Jan Kruit van HTB afdeling verpakkingstech nologie. Dat betekent nog niet dat nu al zeker is dat de nieuwe kleurstof, gemaakt op basis van zirkoonsilicaat, binnen kort bij Heineken gebruikt gaat wor den. Voordat Heineken overweegt de ze nieuwe kleurstof te gaan gebmiken zal er nog een aantal proeven moeten plaatsvinden. "Erg belangrijk is ook dat we alle eigenschappen van het nieuwe pigment door en door kennen en beproefd hebben. Heineken gaat het pas op grote schaal introduceren als het pigment als volledig milieu vriendelijk uit de testen tevoorschijn komt. Het moet als het ware het groe ne keurmerk krijgen van TNO voor dat we er aan denken het in de toe komst te gebmiken", aldus Kmit. Tevens zullen er nog uitgebreide proe ven in de praktijk genomen moeten worden. Colorsil verwacht de pigmentvervan ger al in 1990 op commerciële basis op de markt te kunnen brengen. De mi lieu-organisaties hebben, afgezien van enkele kanttekeningen, positief op deze nieuwe ontwikkeling gerea geerd.

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 13