Uit een ander vaatje getapt Goede champagne Reorganisatie Pepsi Cola Statiegeld op plastic tas Bonn blijft bij statiegeld Meer thuisdrinkers Andere importeur voor Domecq Liever Frans Alcholarm bier: de nieuwe isotone dorstlesser? Uit een ander vaatje getapt is een rubriek met korte berichten uit binnen- en buitenland over de ontwikkelingen in de bier-, gedistilleerd- en frisdrankenmarkt. Van de telex gescheurd, uit de kranten geknipt en op deze pagina bijeengebracht. De champagne van dit jaar wordt extra speciaal, zo heeft de organisatie van Franse champagneproducenten laten weten. Volgens de organisatie hebben de wijnstokken er nog maar zelden in de geschiedenis aan de vooravond van de oogst zo goed uitgezien als nu. "De kwaliteit van de champagne druif is dan ook uitzonderlijk", aldus de Franse champagnepro ducenten. (Uit het Haarlems Dagblad van 11 september) Pepsi Cola Internationaal gaat over tot een andere organisatie vorm van de frisdrankenbedrij- ven buiten de VS. Zij worden verdeeld in zes nieuwe geogra fische 'business units'. Deze units krijgen brede bevoegd heid tot zelfstandig handelen in de betrokken gebieden. De zes beslaan de 150 landen waar Pepsi is vertegenwoordigd. Aan het hoofd van de zes staat de nieuwe president van Pepsi Cola, de heer C.A. Sinclair. Uit een persbericht van Pepsi Cola) Klanten van Nederlandse slij ters kunnen sinds half septem ber hun inkopen meenemen in een draagtas waar een kwartje statiegeld op zit. De tas is stevi ger dan de gebmikelijke draag tassen in de shjtersbranche. De tas is gemaakt van polyethy leen en is onschadelijk in de vuilverbranding. De Verenigde Nederlandse Slijters-Wijn handelaren zegt met het initia tief te hopen dat het hergebruik van dit soort tassen gestimu leerd wordt. (Uit De Telegraaf van 15 sep tember) Bonn is niet van plan gehoor te geven aan de Europese Com missie om de invoering van een verplicht statiegeld op kunst stof-flessen uit te stellen tot eind 1990. Vanaf 1 december van dit jaar worden in West- Duitsland alle plastic flessen met statiegeld belast. Een uit zondering wordt gemaakt voor produkten die vóór 1 december 1987 al in kunststof-flessen op de markt waren. De Europese Commissie wil dat de maat regel uitgesteld wordt, omdat er eind 1989 een EG-regeling voor verpakkingen van vloeibare le vensmiddelen komt. Vooral de Franse exporteurs van mine raal- en bronwaters vrezen door de komende maatregel in een nadelige positie op de Duitse markt te raken. (Uit Foodpress van 21 sep tember) Door toename van het aantal alcoholcontroles drinken men sen meer thuis. De café's had den daardoor vorig j aar een zeer slecht jaar. De horeca gelegenheden waar dranken worden verkocht, zagen de af zet met 3,2 procent dalen, aldus het jaarverslag van de Horecaf. Volgens deze werkgeversorga nisatie is het kennelijk nog on voldoende bekend dat in café's ook niet-alcoholische dranken genuttigd kunnen worden. Zij gaat dan ook wat doen aan ima go-verbetering op dit punt. Overigens gaat het met de be drijfstak als geheel weer goed. De eerste zeven maanden van dit jaar gingen de omzetten met 6,2 procent omhoog. (Uit het Algemeen Dagblad van 30 september) Het Spaanse sherry- en wijn huis Domecq heeft een andere Nederlandse importeur. Het bedrijf heeft Erven Lucas Bols in Nieuw-Vennep ingeruild voor Allied Spirits Wines in Etten-Leur. De stap van Do mecq, het op twee na grootste sherrymerk op de Nederlandse markt, is een gevolg van inte gratie van de gedistilleerd acti viteiten van Bols en de GWN in Bols Benelux. Bols werd daar door verantwoordelijk voor de distributie van een andere grote sherryproducent, Osborne, waarmee het bedrijf ook in Spanje vergaand gaat samen werken. (Uit het Algemeen Dagblad van 30 september) Hollanders blijken steeds dol ler te worden op de oude, ver trouwde Franse wijn (Bordeaux of Bourgogne). Lekkere, verras sende EG-wijnen uit Italië, Griekenland en Portugal, die voor minder geld vaak veel meer smaak bieden, worden in Nederland maar heel weinig gedronken. Het marktaandeel van Franse wijn in ons land is de afgelopen vijf jaar met ruim vijf procent gestegen tot 48,5 pro cent. Dat komt mede doordat Nederlanders minder Duitse wijn zijn gaan drinken door het anti-vriesschandaal. De Duitse wijnverkoop daalde daardoor bijna zes procent tot 10,9 pro cent. In plaats van dan naar Ita liaanse wijn te grijpen (de groot ste wijnproducent ter wereld) is de Nederlander meer Franse wijn gaan drinken. Het aandeel Italiaanse wijn is de laatste vijf jaar zelfs bijna een procent ge daald tot acht procent. (Uit Het Parool van 30 septem ber) Het ziet er naar uit dat Isostar, de bekende isotone dorstlesser, er een geduchte concurrent bij heeft gekregen. Volgens prof. Anton Piendl (Technische Universiteit Mün- chen Weihenstephen) is alco hol-arm bier namelijk ook iso- toon (dat wil zeggen gelijke concentraten opgeloste stoffen als in het bloed), en daardoor uitstekend geschikt om tijdens hevige inspanning verloren vocht en voedingsstoffen weer aan te vullen. Van alle biersoor ten is de alcoholarme variant bovendien de beste dostlesser, en vermindert het snel de ver moeidheid. Aan welke voe dingsstoffen ontleent dit bier nu zijn heilzame werking? Al lereerst aan de enkelvoudige suikers die snel geabsorbeerd worden en direct naar spieren, hersenen en zenuwen worden getransporteerd; deze suiker verbindingen zorgen er tegelij kertijd voor dat de tot vermoeidheid en concentratie verlies leidende lage bloedsui- kerniveaus worden gecompen seerd. Daarnaast zorgen de meervoudige en complexe sui kers, die langzamer worden op genomen, voor suikeraanvoer naar organen en weefsels gedu rende een langere periode. (Uit Food Magazine oktober 1989)

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 22