neelsbulletin nog eens weten aan welke regels ze zich moe ten houden. Regels om ener zijds de besmetting van pc's tegen te gaan en anderzijds geen problemen met sofware producenten te krijgen. "Zo lang we gebmik maken van ori ginele programmatuur die door de automatiseringsafdelingen van Heineken is aangekocht, hebben we in ieder geval scho ne en legale programma's in huis. Komen ze via andere weg, dan weet je vaak niet hoeveel eigenaren het programma in middels heeft gehad en krijg je misschien de zoveelste kopie met een verhoogde kans op be smetting." Maar er zijn meer mogelijk heden. Zo is het mogelijk om regelmatig een zogenaamd vac- cin-programma te gebruiken. Dat kan een besmetting voor komen. "Ook de toekomstige pc-netwerken kunnen een hoop ellende voorkomen", ver volgt Van der Slik. "Het uitwis selen van gegevens en het gebruiken van programma's ge beurt dan via gemeenschappe lijke computers in het netwerk, het uitwisselen van diskettes is niet meer nodig en de kans op besmetting is veel kleiner." Steekproeven Er moet meer aandacht besteed worden aan de gebruikersvrien delijkheid van de pc binnen Heineken. Van der Slik: "Veel pc-gebruikers werken thuis met bijvoorbeeld menu-pro gramma's en een ander tekst verwerkingsprogramma dan bij Heineken standaard wordt ge bruikt. Nóg een tekstverwer kingsprogramma leren, wordt dan vaak moeilijk gevonden. Ze nemen het programma, dat ze van de buurman hebben geko pieerd, mee naar de zaak om daar te gebruiken." Om het ge bmik van illegale software op te sporen, zal een externe deskun dige in de komende tijd steek proefsgewijze controles uitvoe ren. "Ik hoop dat de man met goede berichten komt. Want het gebmik van al of niet geko pieerde, buiten Heineken ver kregen software is niet alleen strafbaar volgens auteurswet en Heineken-regels maar geeft ook een verhoogd risico op be smetting door virussen", aldus Jan van der Slik. Wachtlijst Voor Henk Schaap is de storm inmiddels uitgeraasd. Hij heeft het pc-opleidingsproject in 1988 begeleid. Het is opvallend om te zien dat de goedkoopste pc-set in verhouding het minst is besteld, terwijl de duurste het beste liep." Ondanks de kritiek die werd gehoord op de bij behorende gebmikers-cursus heeft Schaap toch de indruk dat het voor velen het "duwtje in de mg" is geweest. "Van veel pc- eigenaren heb ik gehoord dat ze inmiddels de opslagcapaciteit hebben uitgebreid met een ex tra diskettestation of met een vaste schijf." Nog steeds zijn er medewerkers die graag een pc willen bestellen. Volgens Schaap is er geen kans op een volgend project. "Het enige dat we voor deze mensen kunnen doen, is ze op de wachtlijst zet ten. In de hoop dat anderen hun apparaat willen verkopen." Pen en papier "Je ziet een aantal opvallende positieve verschijnselen", rea geert de heer C. Rietdijk van de afdeling Centrale Training en Vorming. "Het is alleen niet met zekerheid te zeggen of ze aan het pc-project zijn toe te schrijven." Rietdijk constateert dat de grote onbekendheid met de pc die een jaar of vijf geleden nog bestond, is verdwenen. Het pc-gebmik binnen Heineken is ook sterk gestegen. Veel mede werkers hebben ondertussen interne pc-opleidingen ge volgd. "En daarin zie je nu de ontwikkeling. De kennisma kingscursussen kunnen bij ge brek aan voldoende deel nemers bijna van het lijstje worden geschrapt. Daarnaast zijn de jongeren die net van school komen al beter bekend met de pc. Het gebmik van tekstverwerking, spread-sheets en kaartenbaksystemen wordt net zo normaal als het schrijven met pen en papier." Gebruikersclub j es "Je ziet dat mensen zich op onderdelen van het pc-gebmik gaan speciahseren en elkaar enthousiast maken. Binnen de vereniging ontstaan zo een soort gebmikersclubjes", schetst Jurriën Lozie de ont wikkelingen binnen de Heine ken Computer Vereniging (HCV). Hij is voorzitter van deze snel gegroeide en inmiddels grootste club binnen de perso neelsvereniging. Bijna drie kwart van de deelnemers aan het pc-project is lid geworden van de HCV. Doel van de ver eniging is om het pc-gebruik in de privé-sfeer te stimuleren. Gezien de activiteiten van de vereniging lijkt dat aardig te lukken. "We zijn op verschillen de vestigingen gestart met een soft-ware bibliotheek. Tegen betaalbare prijzen kunnen de leden hier kiezen uit bijna ze ventig verschillende program ma's. Van spelletjes tot educa tieve programma's, voor elk wat wils." Inmiddels heeft de ver eniging ook een eigen help desk. De leden kunnen hier op gezette tijden met vragen te recht waar ze thuis geen oplos sing voor weten. Op verschil lende vestigingen wordt hard gewerkt aan een uitgebreide bi bliotheek met computerboe ken. Ook worden binnenkort een kleurenprinter en scanner aangeschaft, waar de leden ge bmik van kunnen maken. Maar het succes van de pc is volgens Lozie bijvoorbeeld ook af te meten aan de belangstelling voor diverse computer-cursus sen en de enorme hoeveelhe den diskettes die via de HCV- shop worden aangeschaft. Sinds juli 1988 gingen er maar liefts 30.000 floppies over de toonbank. Wie wil pc kwijt? Enige tijd temg belde hij de redactie van Vers van 't Vat met 'Dokter' Jan op alternatieve wijze op zoek naar virussen de vraag of hij een advertentie kon plaatsen. Paul Greuter van de Zoeterwoudse afdeling Technische Dienst Procesauto matisering wilde alsnog graag een pc bemachtigen uit het pc- opleidingsproject. "Bij mijn vo rige baas was zo'n project net gestart. Ik wist dat ik bij Heineken zou gaan werken en heb die kans op een pc dus voorbij laten gaan. Toen ik een maal in Zoeterwoude begon, was de inschrijving bij Heineken net gesloten. Ik viste dus achter het net", vertelt Paul. Nu heeft Vers van 't Vat geen advertentie-rubriek maar de af deling Arbeidszaken van HNB wel een wachtlijst voor Paul Greuter en de zijnen. "Ik heb op die lijst alleen nog zo'n 25 wachtenden voor me en er wor den maar weinig pc's aangebo den. Misschien dat ik hierbij een oproep kan doen aan de genen die de pc niet gebruiken en er best vanaf willen, om de pc aan te bieden bij het Bureau Overlegstructuren (tel. 6995 in Zoeterwoude). Want ook bin nen Heineken schijnen er pc- bezitters te zijn die 'm nog in de doos op zolder hebben staan. Jammer genoeg ken ik ze alleen niet."

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 19