"Dressuur is basis van elke wedstrijd" Aanwijzingen "Een leek kijkt liever naar het springen dan naar dres suur. Springen is volgens hem veel spannender. Er zit veel meer actie in. Maar hij vergeet vaak dat dressuur de basis is van het springen. Als een paard bijvoor beeld niet 'goed in de benen is', zoals wij in vakter men zeggen, dan heeft hij geen goede dressuur ge had. Daar begint alles mee." Dressuurganger voriete Nederlandse ruiters zijn Bert Rutten en Annemarie Sanders." Vaak probeert Jan dan ook zelf punten te geven. "Daarbij let ik onder meer op hoe de paarden bereden worden, hoe het paard het parcours loopt, hoe de overgangen zijn, of een paard attent is en natuurlijk kijk je ook naar de sa menwerking tussen ruiter en paard. Meestal komen de punten wel over een met die van de jury." "Als ik nog 25 zou zijn, zou ik zo een dressuurschool beginnen", zegt Jan (48) eerlijk. "Nu begin ik daar niet meer aan. Maar ik ga net zolang door met paardrijden tot ik zo stram ben dat ik het paard niet meer kan bestij gen. Dat is zeker." In elk geval heeft hij wel een goede tip voor beginnende ruiters. "Denk altijd aan de 'zit'. Dat is heel belangrijk. Want als je niet goed in het zadel zit, kun je nooit goede 'hulpen' geven. Dat wil zeggen dat je dan het paard geen goede aanwijzin gen kunt geven met je benen. Een paard wordt gereden met de benen, niet met de hand, zoals sommige per sonen beweren. Je moet ook nooit on duidelijk zijn in de opdracht die je een paard geeft. Dat is funest bij een paard! En vooral niet afstraffen als dat niet nodig is. Men zegt in paardekringen niet voor niets: 'waar de kennis van de ruiter ophoudt, begint de grofheid. Je moet niet iets bij een paard afdwin gen." Jan Rijkers van de Beveiligingsdienst in de Bossche brouwerij, houdt zich al vanaf zijn veertiende bezig met de paardesport. Jan over de beginperiode van zijn grote hobby: "Wij hadden een boerderij thuis. Mijn.vader kocht al tijd jonge Gelderse paarden, die wij zelf 'zadelmak' maakten. Ze werden door ons ingereden en getuigd en later verkocht mijn vader ze dan weer aan derden." De liefde voor de paarden kreeg Rijkers dan ook met de paplepel Thuis heeft hij een kast vol staan met bekers die hij met andere paarden ge wonnen heeft. Met Fubeta wil Jan Rijkers gaan fok ken. Iets wat hij in het verleden al di verse keren met andere paarden ge daan heeft. De veulens heeft hij elke keer verkocht. De dressuur van de paarden gebeurt overigens op zijn ei gen terrein in Uden. Daar heeft hij een grote dressuurbak op het erf van zijn boerderij laten maken. "Ik ben zeven ingegoten. "Ik heb altijd al hart voor paarden gehad", zegt Jan. "Dat is als het ware ingeboren." Jan begon dan ook al vroeg met rijden. "Op een prachtig zwart paard met een witte bles en witte sokken", herinnert Rij kers zich. Later werd hij lid van de rij- vereniging St. Martinus in Uden, die aangesloten was bij de N.K.B. (Neder landse Katholieke Bond voor rijver- enigingen). Daar reed hij vooral in ver enigingsverband, omdat individueel rijden toen nog niet zo populair was als nu. Jan heeft twee paarden thuis. Een Hol- steiner, die naar de naam 'Bastion' luistert en een halfbloed, 'Fubeta' ge heten. "Van Fubeta heb ik hoogge spannen verwachtingen", vertelt Jan Rijkers. "Ik denk dat zij echte 'dres- suurgangen' heeft, zoals kenners dat noemen. Deze winter wordt ze 'zadel mak' gemaakt en in het voorjaar gaat ze naar de centrale keuringen en wordt ze in het stamboek van de KWPN (Koninklijk Warmbloed Paar denstamboek Nederland) ingeschre ven. Het predikaat "Ster" dat aangeeft dat ze van goede ouders afstamt haalt ze en de centrale keuring ook, zegt Jan overtuigd. Voor de rest zien we wel." dagen per week met de paarden be zig", vertelt Jan over die dressuur. "Het is ook een zeer kostbare en tijdroven de bezigheid. Maar als een paard goed gedresseerd is, komt het 'mooie' van het paard naar voren." Jan loopt ook diverse grote concoursen af. Samen met zijn zwager, die net als hij in de paardesport geïnteresseerd is. "Indoor Brabant, Jumping Amsterdam, ik pro beer overal aanwezig te zijn. Mijn fa

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 15