belang van de onderneming? Wanneer hiervan sprake is, wordt het idee gere gistreerd. Een idee hoeft slechts nieuw te zijn naar plaats en tijd. Een belangrijk criterium is de bruikbaar heid, naast originaliteit en creativiteit. De inzenders ontvangen ook altijd een bevestiging van hun inzending." Vervolgens bekijkt de secretaris van de Plaatselijke Ideeënbuscommissie wie het idee gaat behandelen. Alle ideeën met betrekicing tot produlctie komen bij de produktieleider terecht. Negentig procent van de inzendingen betreft ideeën van de produlctie. De produktieleider bepaalt op welke af- dehng het idee betrekking heeft en stuurt het idee vervolgens door naar de chef van de betreffende afdeling. De afdelingschef geeft het idee door aan een wachtchef die bekijkt wat het idee inhoudt, of het uitvoerbaar is en of er sprake is van een besparing. Wan neer dit achter de rug is, komt het idee via de afdelingschef weer op het bu reau van de produktieleider. De pro duktieleider geeft een eindoordeel over het idee en stuurt het vervolgens terug naar de secretaris van de Plaat selijke Ideeënbuscommissie. De be oordelaar heeft in deze fase ook nog een gesprek met de inzender van het idee. De inzender wordt op de hoogte gebracht van het ingenomen stand punt en kan vervolgens zijn commen taar vermelden op het beoordelings formulier. Daarna komt het beoor deelde idee bij de secretaris van de Plaatselijke Ideeënbuscommissie. Besparing Als de besparing meer dan 500, bedraagt komt ook het Bedrijfsbureau er nog aan te pas. Het Bedrijfsbureau maakt een berekening van de bespa ring. Alle ideeën komen vervolgens op de agenda van de vergadering van de Plaatselijke Ideeënbuscommissie. Wanneer het ideeën betreft boven de 5500,worden deze ook in de ver gadering van de Centrale Ideeënbus commissie behandeld. "En deze Com missie kan zeer kritische vragen stellen, we geven het geld niet zo maar uit", aldus de heer Roolaart. Idee gevolgd Om nog meer inzicht te geven in de lange weg van idee tot beloning vol gen we een idee dat in het volgende nummer van Vers van 't Vat wordt be loond. Het idee dat 20 februari 1989 uit de bus rolde, hield kortgezegd in: 'Het isoleren van cv-leidingen in ruimten waar geen warmte nodig is'. Door de leidingen te isoleren treedt er een vermindering van het warmtever lies op en logischerwijze betekent dit een enorme besparing van de stook kosten. De gehele procedure van dit idee nam acht maanden in beslag. Binnen twee weken was het idee be handeld op de betreffende afdeling. Maar omdat het hier een besparing betrof van meer dan 500,maakte het bedrijfsbureau een besparingsbe rekening. Dit neemt behoorlijk wat tijd in beslag, omdat er meestal onder zoek moet worden gedaan om de daadwerkelijke besparing te kunnen bepalen. Op 13 september heeft de Plaatselijke Ideeënbuscommissie van Zoeterwoude het idee behandeld. Het energiesparende idee is uiteindelijk beloond met 1.475,een zeer goed idee dus! Beloning Hoe wordt de beloning berekend? De hoogte van de beloning wordt bepaald aan de hand van beloningsrichtlijnen van de Heineken Ideeënbus. In het al gemeen bedraagt de beloning een be paald percentage van de besparing, die het idee oplevert. Verder is er een groot aantal richtlijnen van toepas sing die onder meer betrekicing heeft op de functie van de inzender en de in vesteringskosten dan wel aanloop kosten die voor de uitvoering van het idee nodig zijn. Vertraging Na het volgen van 'een idee uit dui zenden' is het u wellicht duidelijk dat op verschillende plaatsen vertraging lean ontstaan. Sommige ideeën zijn zo gecompliceerd dat er zeer uitgebreid onderzoek moet worden gedaan. Het idee moet in de praktijk worden be proefd. Het komt ook voor dat bepaal de machine-onderdelen moeten wor den veranderd en dan moet er gewacht worden op de volgende revi siebeurt. Een tijdsbestek van acht maanden, zoals bij dit idee, is dan ook helemaal niet lang. Er zijn ideeën die pas na enkele jaren beloond kunnen worden, omdat de besparing niet eer der duidelijk is. Het is een lange weg, maar het is ook erg zinvol om het idee terug te brengen naar de plek, waar het idee is ontstaan. De mensen die de werkomgeving kennen en weten wat er reilt en zeilt op de afdeling, kunnen immers het beste beoordelen of een idee uitvoerbaar en ook nog kosten besparend is. Extra werk Zoals u weet bestaat de ideeënbus in 1989 dertig jaar. Wanneer we een ver gelijking maken met het aantal inzen dingen van vorig jaar, zien we dat het aantal in Den Bosch en Zoeterwoude enorm gestegen is. "Iedereen is extra gemotiveerd door deze grootscheepse jubileumactie, er zijn natuurlijk ook mooie prijzen te winnen", aldus de heer Roolaart. 23 30 juni 1989 29 152 17 74 30 32 314 17 182 30 Aantal inzendingen iublleU™^uni 1988 Bunnik Den Bosch Zoetertneer Zoeterwoude Horecagebieden 3 trPkkine van de jubileumactie a aMpliticcfl zaldette -t c Poscli wotdeti cedure doorlopen. Up Wat een ideeën!

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 23