"Een circus hoort zich te presenteren Thuis heeft hij nog een grote verzameling oude litho's van circusaffiches die Tom (Dorus) Manders destijds gemaakt heeft voor het circus Strassburger. En vier jaar geleden begon hij zelf aan de bouw van een miniatuurcircus, dat nu op enkele plaatsen in Nederland geëxposeerd wordt. Henk van de Berg, groepsleider Intern Transport bij Vrumona, is helemaal gek van het circus. Dat was hij als klei ne jongen al, toen zijn oom hem vaak meenam naar het winterkwartier van circus Toni Boltini. "En als je eenmaal een paar schoenzolen in het circus versleten hebt, kom je ook niet zo makkelijk meer van het circus af", geeft Henk van de Berg lachend als commentaar. Sinds die tijd heeft hij dan ook een aardige verzameling cir cusattributen verzameld van honder den oude affiches, programma's en foto's van 1923 tot en met heden. Daarvoor loopt hij ook alle circussen in Europa af, vooral in Duitsland en Italië. Management Zijn belangstelling voor het circus bracht Henk er op een gegeven mo ment toe om lid te worden van de Club van Circusvrienden. Henk schrijft ook regelmatig voor het maandblad van deze club, 'De Piste'. Vaak zijn dat recensies van circus voorstellingen die hij bezocht heeft. Die probeert hij zo objectief mogelijk te schrijven. "Als een circus slecht is, schrijf ik dat ook. Dat wordt me overi gens niet altijd in dank afgenomen. Een goed management en een goede public relations, dat zijn de ken merken van een goedlopend circus. Dat geldt overigens voor elk bedrijf', vindt Henk, die tijdens zijn school vakanties vaak de administrateur van circus Boltini hielp. "Denk alleen maar aan de huisvesting van de die ren. Die moet je niet in 'krakkemik kige' hokjes zetten. Zo presenteer je je niet aan mensen. Daar zijn de Neder landse circussen van na de oorlog aan kapot gegaan. Ze zijn niet met hun tijd meegegaan. Een circus hoort zich te presenteren. Met schitterende wa gens, prachtige uniformen en goed verzorgde dieren. Het publiek moet na afloop hetzelfde gevoel hebben als bij een avondje uit naar bijvoorbeeld een musical. Kortom: en circus moet op hoog niveau amusement brengen." Miniatuurcircus Vier jaar geleden kwam Henk op een andere hobby uit: het bouwen van een miniatuurcircus, schaal 1 op 43. Een hobby die hem veel tijd en 25.000 gul den kostte. Het circus is een minia tuur van het inmiddels opgeheven En gelse 'Chipperfields', dat in de jaren zestig veel gereisd heeft. Voor het materiaal van dit circus liep Henk vele verzamelbeurzen in binnen- en bui tenland af. Het ombouwen van de ou de miniatuur figuren tot herkenbare Engelse circusartiesten, gebeurde aan de hand van originele foto's. De tent, de dieren, artiesten en de wagens, al les moest er zo natuurgetrouw uit zien. Daarbij kreeg Henk vooral hulp van kunstschilder Theo van der Steen, die het miniscule schilderwerk voor zijn rekening nam. In september exposeerde Henk zijn circus in het gemeentehuis in Asten. Van 2 tot en met 16 december staat hij ermee in de gemeente Oss. Daar worden overigens ook nog tien andere miniatuurcircussen tentoongesteld. Niettemin is Henk niet van plan heel Nederland met zijn circus af te reizen. "Dat wil ik liever een beetje beperken. De bedoeling is dat ik twee a drie ten toonstellingen per jaar doe. Ik zie het puur als een stukje circuspromotie. Maar om mijn circus voor commer ciële doeleinden te gaan gebruiken, daar pas ik voor. Het is een hobby en 't blijft een hobby", aldus de circusfan.

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 21