Uit een ander vaatje getapt Introductie campagne Buckler in VS 1989 Topjaar Franse wijn Pepsi en 7Up vergroten marktaandeel Schweppes koopt frisdrankenbedrijf Braziliaanse wijn Reclame bestedingen voor drank noger Meer winst voor Bols Aparte statiegeldwinkels Uit een ander vaatje getapt is een rubriek met korte berichten uit binnen- en buitenland over de ontwikkelingen in de bier-, gedistilleerd- en frisdrankenmarkt. Van de telex gescheurd, uit de kranten geknipt en op deze pagina bijeengebracht. Buckler is nu ook te koop in de VS. Het alcoholarme bier wordt in de VS verkocht door Van Munching Co, importeur van Heineken en Amstel Light. Buckler is verkrijgbaar in New York, Philadelphia, Los Angeles en San Francisco. De introduc tie-campagne heeft als slogan: "It looks like a beer (het lijkt op een bier), smells like beer (mikt naar bier), tastes like a beer (smaakt als bier): Surprise (ver rassing)." (Uit Market Watch van augustus) Dit jaar belooft een topjaar te worden voor de Franse wijn. De hoge temperaturen en zonne stralen hebben de dmiven goed gedaan, aldus de wijnboeren. Door de vele zonne-uren en de grote droogte van de afgelopen maanden is het oogstseizoen in enkele delen in Frankrijk nu al van start gegaan. Overigens jui chen alleen de Franse wijnboe ren. In Spanje zal naar verwach ting de druivenoogst dit jaar met 45 procent dalen als gevolg van een voortdurende hittegolf in dat land. Hierdoor zullen de wijnprijzen stijgen. (Uit Het Parool van 26 augustus) In de eerste helft van dit jaar lag de omzet van Pepsi-Cola in Ne derland zestien procent hoger dan in dezelfde periode van 1988. Pepsi Light en de eind vo rig jaar geïntroduceerde cafeïne-vrije variant van deze drank, scoorden samen een zestig procent hogere omzet. Volgens Pepsi is dit niet alleen te danken aan het goede weer, maar ook aan de in 1988 op gevoerde reclamebudgetten. Dankzij de in de eerste helft van dit jaar geboekte omzetstij gingen heeft Pepsi marktaan deel veroverd op concurrent Coca Cola. Door de nieuwe hervulbare 1,5 liter kunststof- fles zal deze ontwikkeling, zo verwacht Pepsi, worden ver sterkt. Ook 7Up heeft haar marktaandeel ten koste van Coca-Cola's Sprite opgevoerd. De omzet van 7Up ligt momen teel zeven procent hoger dan in 1988 en het marktaandeel steeg van 42,9 naar 43,2 pro cent. (Uit Foodpress van 8 augustus) Het Britse concern Cadbury Schweppes heeft zijn positie op de internationale frisdranken- markt versterkt door overne ming van Cmsh International van het Amerikaanse concern Procter and Gamble. Met de transactie is een bedrag ge moeid van 220 miljoen dollar (485 miljoen gulden). Door de overneming vergroot Schwep pes de wereldomzet in de fris- drankensector met dertig pro cent. Crush internationaal voert onder meer de merken Crush (vruchtendranken), Pure Spring (gemberbier), Hires (li monade) en Gini (Bitter Le mon). (Uit Trouw van 1 september) Brazilië komt vaalt in het nieuws met zijn regenwouden, koffie, economie en zijn carna val, maar nooit met wijn. Toch is dit land hard op weg om een belangrijke wijnproducent te worden. Men verwacht dat Bra zilië vóór de eeuwwisseling de twaalfde wijnnatie van de we reld zal zijn. (Uit Het Vrije Volk van 5 september) Volgens een overzicht van het Bureau voor Budgetten Contro le gaf de voedingsmiddelensec tor in de eerste helft van dit jaar in totaal/ 119,3 miljoen uitaan reclame. Dat was 3 miljoen meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. De reclame-uit gaven voor dranken stegen met 1,7 miljoen tot 52,7 mil joen. De dag-, nieuws-, gezins-, opinie-, vrouwen- en mannen bladen waren voor de voedings middelenindustrie duidelijk minder in trek dan vorig jaar. RTV-, hobby-, sportbladen en sponsored magazines lagen be ter in de markt. De bestedingen voor radio- en televisiereclame boekten de grootste plus. Voor al in dag- en mannenbladen verschenen in de eerste zes maanden van 1989 minder drankadvertenties dan in de eerste helft van vorig jaar. (uit Foodpress van 7 september) Het drankenconcern Lucas Bols heeft in het eerste halfjaar een winst geboekt van 43,1 miljoen. Dat is 19,1 procent meer dan de 36,2 miljoen over de eerste zes maanden van 1988. (Uit Rijn en Gouwe van 13 september) Het Centraal Bureau Levens middelenhandel gaat onder zoeken of het mogelijk is "re tourwinkels" op te zetten. Hier kan de consument terecht voor het inleveren van verpakkingen waar statiegeld op zit. Niet al leen statiegeldflessen, maar ook eenmalige glazen verpak kingen, blik, plastic en batterij en. De retourwinkels zouden onder meer inkomsten kunnen krijgen door de verkoop van de ze verpakkingen aan recycling bedrijven. In het najaar start de organisatie een studie naar de haalbaarheid van retourwin kels. Als de uitkomst van het onderzoek positief is, wordt in de loop van 1990 een praktijk proef met een retourwinkel genomen. Het is nog niet dui delijk in hoeverre de super markten betrokken worden bij dit project. (Uit Het Leidsch Dagblad van 14 september)

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 18