Teamwork' en onderzoek centraal in BOSNO-training Regelmatig verschijnen er in Vers van 't Vat verhalen over cursussen voor brouwerij- medewerkers. De cursus Nederlands voor buitenlandse medewerkers, de opleiding Analyse Technische Storingen (ATS) en in het augustusnummer nog het verhaal over de nieuwe L.S.B.L.- cursus, zijn daar voorbeelden van. Ook managers scholen zich bij om zo goed mogelijk te kunnen functioneren en met de snel veranderende tijden mee te kunnen gaan. De BOSNO is zo'n opleiding. Een vijf leden tellend team van Heineken- managers deed in het kader van de BOSNO-training onderzoek en bracht daarvan kortgeleden verslag uit. In dit nummer aan dacht voor de opzet van de ma nagementopleiding en volgen de maand meer over inhoud en uitkomsten van het onderzoek. Opdracht BOSNO staat voor Bedrijfsgeïn- tegreerde Opleiding op basis van Samenwerking Nederland se Ondernemingen. Een stich ting waar een aantal grote Ne derlandse ondernemingen en instellingen hd van is. Onder het motto: 'doende leren, lerend doen' organiseert het BOSNO voor de leden intensieve mana- gement-trainingen. Elk jaar wordt een actueel onderwerp voorgesteld waarmee de teams van de verschillende bedrijven en organisaties zich in de ko mende cursus kunnen gaan be zighouden. Elk bedrijf bekijkt of het onderwerp aanknopings punten biedt en of het met een groep deel zal nemen. Voor het jaar '88/'89 stelde het BOSNO als thema: 'de arbeidsmarkt in het jaar 2000'. De toenmalige vice-voorzitter van de Raad van bestuur van Heineken, de heer G. van Schaik, haakte hierop in en gaf verdere invulling aan het thema. Het inmiddels samen gestelde BOSNO-team van Heineken 'stortte' zich vervol gens in de daarop volgende negen maanden op twee hoofd opdrachten. "Onderzoek de aansluiting van het hoger on derwijs op het bedrijfsleven". En: "ga na welke criteria in het bedrijfsleven en met name bin nen Heineken worden gebruikt bij de werving en selectie van jonge HBO-ers en academici". Teamgeest Het team dat de opdracht waaraan naast het dagelijkse De heren D. Hageman (1.) en A.J.A. Aarts werk moest worden gewerkt kreeg voorgeschoteld, werd breed samengesteld. De heren E.N. Bakker (area export mana ger), A.E. Veerman (hoofd Hore- cagebied), J.G.R Twaalfhoven (adviseur Technische Zaken Produktie Bier), AJ.A. Aarts (toenmalig hoofd Personeelsza ken Vrumona) en D.Hageman (hoofd Marketing Services) na men zich voor om als een hech te en gedisciplineerde club te werk te gaan. "Teamgeest zou erg belangrijk zijn, daar waren we van het begin af aan van overtuigd", vertelt de heer Ha geman. "Een van de doelen van het BOSNO-project is om het onderzoek als groep uit te voe ren." Allereerst is de opdracht uitgeplozen en hebben de vijf leden de route die moest worden gegaan op een rij gezet en in de agenda vastgelegd. Hierbij werd de groep begeleid door een deskundige. Litera tuur werd uit de kast gehaald, afspraken werden gemaakt met deskundigen uit onderwijswe reld en bedrijfsleven. Heine- ken-managers werden ge vraagd naar hun ervaringen met werving en selectie binnen Heineken. Rapport Negen maanden van hard werken later, zag het eindrap port het levenslicht. "We wil den een duidelijk en goed lees baar onderzoeksverslag maken, zonder onbegrijpelijke theo rieën en ontelbare literatuur verwijzingen", legt teamlid Aarts uit. "Het schrijven van het uiteindelijke rapport is in be trekkelijk korte tijd gebeurd. Zeker zo belangrijk waren voor ons de maanden die daaraan vooraf gingen. Als club inten sief aan een dergelijk project werken, ook buiten kantoortijd hebben we veel rond de tafel ge zeten, is zeer leerzaam. Je be kijkt wie het beste welke taken op zich kan nemen en we heb ben vooraf allemaal een cursus interviewtechnieken gevolgd. Ook werd van ons verwacht om in tussentijdse presentaties aan de andere teams en binnen Hei neken, de voortgang te mel den." Na de presentatie van het eind verslag door één van de team leden heeft ook opdrachtgever Van Schaik zijn reactie gegeven op de uitkomsten van het rap port. Daarover in de volgende Vers van 't Vat meer.

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 15