n Europa "Geen inhaalrace" Invloed EG op Nederlandse sociale wetgeving Accijns op eindprodukt zouden kunnen gaan regelen. In het eerste model krijgen de werknemers vertegenwoordigers in de Raad van Commissarissen, in het tweede model wordt medezeggenschap vast gelegd in de CAO en een derde moge lijkheid is om een Europese Onder nemingsraad binnen de onderneming te vormen. In Frankrijk hebben ver schillende multi-nationale concerns inmiddels hun Euro-OR in het leven geroepen, waarin de werknemers van alle Europese vestigingen zijn ver tegenwoordigd. Voor Heineken COR-lid C.H. van Leeuwen is het bijna onvermijdelijk dat er in de toekomst ook bij Heineken gezocht zal gaan worden naar een opzet waarin de onder- neminsgraden van de Europese werk maatschappijen elkaar kunnen ont moeten. "Dat zal echter nog wel even duren. Er is nu een COR-commissie benoemd die zich speciaal gaat bezig houden met 1992. Onze marsroute is nog niet bepaald omdat we feitelijk nog moeten beginnen met ons werk." De commissie zal zich volgens Van Leeuwen gaan verdiepen in de achter gronden van Europa 1992 en plannen ontwikkelen om tot enigerlei Euro pese medezeggenschap te komen. 1992 en het milieu; twee actuele on derwerpen die ook steeds vaker sa men in de media verschijnen. Hoe ac tueel zijn het milieu in het kader van 1992 en de Europese richtlijnen bin nen Heineken? De heer J.G.P. Twaalf hoven is adviseur Technische Zaken Produktie Bier en is nauw betrokken bij milieu-aangelegenheden. "De be drijven zijn bezig om zogenaamde mi lieuzorgplannen te ontwikkelen, waarin zij hun milieuzaken regelen. In de komende maanden zullen de beide Heineken-vestigingen hun plannen gedetailleerd op papier hebben. Daar bij wordt uitgegaan van de notitie Mi lieuzorg van minister Nijpels. De nor men die in Den Haag worden opgesteld, worden door de provincies overgenomen en vaak nog verder aan gescherpt. Over het algemeen loopt ons land in de milieuwetgeving rede lijk voorop en hoeven we dus niet bang te zijn dat we tegen 1992 een soort inhaalrace zullen moeten inzet ten." "De Europese milieuwetgeving groeit stap voor stap naar 1992 toe en wij gaan daarin mee. Zo heeft minis ter Nijpels kortgeleden, na overleg met andere landen, de Nederlandse normen voor de uitstoot van bepaalde stoffen verscherpt en nog strengere normen gesteld dan de Duitse over heid. Voor Heineken betekent het dat we de warmtekrachtcentrale enigs zins moeten aanpassen om aan de nieuwe eisen te voldoen." Na 1992 wordt het gemakkelijker om in het buitenland te gaan werken. 'Zou leuk zijn', zullen velen zeggen. Maar hoe is het met de arbeidsvoor waarden in Griekenland; blijft de ziek tekostenregeling van hier ook van kracht wanneer ik in België of Spanje zou willen wonen? Voor de hand lig gende vragen die we daarom aan de af deling Arbeidszaken van Heineken Nederland hebben gesteld. "Op een aantal van deze vragen geven bepaal de regelingen al antwoord", reageert de heer L.T. Haasjes. "De ontwikke lingen gaan nu eenmaal niet zo snel. Het is bijna onmogelijk om in Europa tot één sociaal stelsel te komen. Het voorzieningenniveau van de landen verschilt zo sterk dat het streven naar één Europees stelsel eigenlijk al een gepasseerd station is. Het niveau van sociale regelingen en voorzieningen ligt in Nederland ten opzichte van de meeste andere Europese landen vrij hoog. Wij zullen eerder een norm zijn voor de anderen." Europa komt hier en daar wel al om de hoek kijken. Je ziet dat de Nederlandse sociale wetgeving wordt aangepast aan de Europese richtlijnen. De Wet Gelijke Behande ling is daar een voorbeeld van. Dit soort wetgeving is een logisch vervolg op het groeiende Europa van de laat ste twintig jaar en is een voorschot op 1992." Douane-ambtenaren meten in het brouwhuis nog dagelijks de hecto liters wort per brouwsel voor het vast stellen van de te heffen accijns. Hier gaat verandering in komen, wanneer Nederland de wijze van accijnsheffing bij wet gaat regelen volgens de richt lijn die de EG-lidstaten in 1988 heb ben afgesproken. "De accijnswetge ving op bier in de Europese landen verschilt op veel punten", vertelt de heer JJ- Dorrenboom van de afde ling Documentatiecentrum Tech niek. "Verschillen in niveaus van de binnenlandse accijnzen op alcohol houdende dranken, in niveaus van in voer- en uitvoeraccijnzen en in typen accijnzen. Stap voor stap wordt gestreefd naar eenheid in de wetgeving binnen Euro pa. In 1988 is een eerste stap gezet met de EG-richtlijn die stelt dat accijns wordt geheven op het eindprodukt. "In België, Luxemburg, Engeland en Ierland is net als in ons land het wort- gehalte nog bepalend voor de accijns. In Griekenland wordt accijns op de grondstoffen geheven. Terwijl bij voorbeeld Duitsland, Frankrijk, Span je en Denemarken accijns heffen op het eindprodukt. Deze laatste vorm is nu vastgelegd in de Europese richtlijn. Het is nu aan de nationale overheden om hun wetgeving hiernaar te rich ten." Hiermee is harmonisatie van de accijnswetgeving op bier zeker nog geen feit. De grote verschillen in ac cijnstarieven vormt een volgend pro bleem. De Noord-Europese landen kennen een hoge bieraccijns, terwijl de zuidelijke landen een laag tarief kennen. De landen in Midden-Europa zitten daar met hun tarieven tussenin. "Invoering van één accijnstarief op bier doet dus altijd voor twee van hen pijn. Zover zijn we dus nog lang niet." 13

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 13