Stap voor stap naar ec "Politiek bedrijven" "Euro-OR toekomstmuziek" In december 1988 verhaalde Vers van 't Vat over het naderende jaar 1992. De Europese beweging spreekt van "een grenzeloze uitdaging" en de sceptici reageren met "eerst zien en dan gelovenHet gelijk zal nog even op zich laten wachten. Om eens te peilen hoe snel de ontwikkehngen in de richting van het Europa zonder grenzen gaan, vroegen we aan verschillende medewerkers in hoeverre 1992 zijn licht vooruit werpt op het dagelijks werk. Reacties van collega's die in meer of mindere met Europa te maken hebben. S 12 W.J. de Jongh is transportmanager bij Heineken Technisch Beheer en dus dagelijks grensoverschrijdend bezig. "Heineken koopt veel goederen in het groot in. Emballage en grondstoffen passeren elke dag in enorme hoeveel heden de verschillende grenzen in Eu ropa. De belangrijkste vraag voor het beleid van mijn afdeling is of die gren zen er in 1992 nog zullen zijn. Daar over bestaat nog geen duidelijkheid omdat het steeds meer een politieke zaak is geworden. Van de 286 gemeen schappelijke maatregelen die er moe ten worden genomen om de grenspa len op 1 januari 1993 te kunnen weghalen, is 40 procent genomen, 20 procent is in behandeling en over de laatste 40 procent moet men nog in discussie", vat de heer De Jongh de huidige stand van zaken samen. Bij het nemen van die nog overgebleven gemeenschappelijke besluiten ver wacht hij nog het nodige oponthoud. "Je ontkomt er niet aan dat de landen van de Gemeenschap in toenemende mate 'politiek' gaan bedrijven. Zij la ten in de discussies vaak hun eigen be langen de boventoon voeren. De vraag of de grenzen er eind '92 nog zijn, is voor mij dan ook veeleer de vraag of de regeringsleiders en -dele gaties echt bereid zijn om concessies te doen in het belang van het ene Eu ropa. Pas dan is het Europa zonder grenzen mogelijk." Het belang van Eu ropa zonder grenzen kan de trans portmanager met een simpel voor beeld aangeven. Voor het transport van zeer gevoelige en kostbare appara tuur van de Franse fabrikant naar het Parijse vliegveld Orly stuurde De Jongh tegen dezelfde kosten een gespecialiseerde Nederlandse ver voerder naar Frankrijk. "Nu mag een buitenlands vervoerder geen binnen lands transport in Frankrijk doen. Dus moest de Nederlandse vrachtwagen na het ophalen van de apparatuur eerst naar Duitsland om de lading in Frankrijk weer in te kunnen voeren. Voor ons is het dus belangrijk dat ook het vervoer in Europa wordt gelibera liseerd." De Europese eenwording heeft voor bedrijven met vestigingen in verschil lende Europese landen, de zogenaam de multi-nationale ondernemingen, niet alleen gevolgen voor de produk- tie en verkoop van hun produkten. Ook rond medezeggenschap in de on dernemingen staat het een en ander te gebeuren. Het Europese parlement heeft kort geleden een medezeggen- schapsregeling aangenomen gericht op die Europese ondernemingen, de "Euro-NV's". In de regeling worden drie manieren voorgesteld waarop de Euro-NV's hun medezeggenschap

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 12