Uit een ander vaatje getapt Pepsico intro duceert 'H20h!' Pet-fles Bronwater van gletsjerijs Gouden tijden voor horeca Alcoholvrije adem Nauwere samen werking Bols en Osborne Mexicaans bier wil voorkeu rsstatus VS Portugese port Drankenindustrie goede werkgever Bierbrouwer koopt Holiday Inn hote 'Uit een ander vaatje getapt' is een rubriek met korte berichten uit binnen- en buitenland over de ontwikkelingen in de bier-, gedistilleerd- en frisdranken- markt. Van de telex gescheurd, uit de kranten geknipt en op deze pagina bijeengebracht. Pepsi Cola heeft H20h! Spran kelend mineraalwater op de Denvermarkt geïntroduceerd. Dit nieuwe merk is verkrijgbaar in de smaken Pure Original, Berry Splash en Lemon Lime. (Uit 'Beverage World van juni) Het inzamel- en kringloop systeem dat is opgezet voor de PET-fles functioneert goed. An derhalf jaar na de start bedraagt het terugbrengpercentage ze ventig procent. De uiteindelij ke doelstelling is negentig pro cent van de gebruikte PET-flessen retour te krijgen. Retouremballage blijft de be langrijkste verpakking voor frisdrank. Tussen de tachtig en negentig procent van alle fris drank gaat in glas over te toon bank. Slechts twee procent wordt in kunststofflessen ver pakt. (Uit het blad Aanpak van augustus) De onderneming Western Ca nada Water Enterprises in Van couver brengt Canadian Gla cier Bronwater op de markt. Dit is bronwater dat uit een meer gewonnen wordt. Het meer wordt op zijn beurt gevoed door gletsjers, ten noorden van Van couver. In het westen van Ca nada is het nieuwe produkt al een succes. Ook in de VS wordt bronwater van gletsjerijs ver kocht. Alaska Glacier Produkt heeft zelfs naast bronwater als Glacier Fresh, een nieuwe lijn van haar- en huidverzorgings middelen op basis van gletsjer ijs geïntroduceerd. Volgens de directeur van het bedrijf heeft gletsjerijs iets puurs en mys tieks. (Uit de Volkskrant van 7 augus tus) De omzet in de horeca maakte in het tweede kwartaal van 1989 ten opzichte van dezelfde periode in 1988 een ongekende stijging door van vier procent. Een dergelijke ontwikkeling is de laatste jaren in de horeca niet meer voorgekomen. Als voornaamste oorzaken noemt de horeca het uitzonderlijk goede weer in het tweede kwar taal, een verdere verbetering van de economie, meer buiten landse bezoekers en meer Nederlandse overnachters in hotels. (Uit De Telegraaf van 4 septem ber) De Honac BAC Datamaster II is een zuiver werkende adem- analysator, die wordt gebruikt als een verdachte voor de twee de ademtest is meegenomen naar het politiebureau. Uit een test met onder meer deze appa ratuur, bleek dat een proefper soon die zeventien flesjes Buckler van 0,5 alcohol op had, een absoluut alcoholvrije adem had. (Uit het Algemeen Dagblad van 19 augustus) Het drankenconcern Bols gaat nauw samenwerken met de Spaanse sherry- en brandypro- ducent Osborne. Zij richten een gezamenlijke onderneming op voor de overname van ande re Spaanse drankfabrikanten. Osborne in Porto de Santa Ma ria, vlak bij de sherry-streek Je rez, is de grootste producent van gedistilleerde dranken in Spanje. Het bedrijf is met een omzet van rond de zeshonderd miljoen gulden half zo groot als de Nederlandse partner in Nieuw-Ve'nnep. Bols en Osbor ne werken al enige tijd samen. Bols treedt als distributeur op van Osbome-sherry in België, Zwitserland en sinds de in tegratie met de GWN in Ne derland. (Uit De Volkskrant van 8 sep tember) De Mexicaanse regering wil een voorkeursstatus voor haar eigen bier dat in de VS wordt geïmporteerd. Sins 1982 valt het onder het reguliere import tarief van 1,6 dollarcent per liter. Vóór 1982 genoot het bier al een heffingvrij import onder het Amerikaans General System of Preferences (GSP) dat ontwikkelingslanden een voor keursbehandeling geeft bij ex port naar de VS. Door de dalen de afzet in de VS willen de Mexicanen weer teruggrijpen op hun verloren voorkeurssta tus. Mexicaans importbier con curreert direct met Heineken, de marktleider voor importbier in de Verenigde Staten. (Uit het Financieel Dagblad van 21 augustus) Portugal voerde in het eerste trimester van dit jaar ongeveer zestien miljoen liter port uit. Dat betekent een stijging van 8,3 ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Frankrijk blijft de grootste importeur met een stijging van 30,2 naar 40,8 Daarna komen Groot- Brittanië met 13,7 België en Luxemburg met 13,2 en Ne derland met 9,4 van de totale export. (Uit Missets Distrifood van 21 augustus) Multinationale ondernemin gen, die de voedings- en dran- kenindurstrie in de wereld be heersen en samen aan dertig miljoen mensen werk verschaf fen, zijn goede werkgevers. Dat zegt de ILO, de Internationale Arbeidsorganisatie van de VN in Genève. De ILO prijst de multinationale ondernemin gen voor hun gezonde arbeids verhoudingen: ze lopen voor bij regelingen voor winstdeling, huisvesting voor personeel en andere sociale dienstverlening. (Uit het NRC van 23 augustus) Het Britse brouwerij concern Bass Group heeft de Ameri kaanse hotelketen Hobday Inn gekocht voor 1,98 miljard dol lar. Het gaat om de hotels van Holiday Inn in de VS, Canada en MexicoVorig j aar mei ko cht de grootste Britse bierbrouwer al alle hotels van Holiday Inn buiten Noord-Amerika en Me xico, waaronder vier in Neder land en nog dertien hotels in de VS. Nu Bass de hele keten in handen heeft, kan zij zich 's werelds grootste hotelmag naat noemen. (Uit De Volkskrant van 25 augustus)

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 23