"We streven ernaar onszelf op te heffen" We kennen in ons land dierenwinkels met de meest uiteenlopende merken dierenvoeding en dure accessoires voor onze lieve huisdieren. Maar ook overvolle asiels, legbatterijen waar kippen niet eens de kop kunnen omdraaien en vele gevallen van zware dierenmishandeling. Voor Wim Duivenvoorden, werkzaam in het magazijn van de Reclame Service Dienst, is dat een onverdraaglijke zaak. Daarom is hij sinds vijf jaar be stuurslid van de Dierenbe scherming, afdeling Flevoland. De meeste mensen hebben een verkeerd beeld van de Dieren bescherming", zegt Wim Dui venvoorden. "Zij denken aan een comité van oudere dames, dat niets liever doet dan beest jes vertroetelen. Of aan een groep alternatievelingen die al len vegetariër zijn en vinden dat cosmetica afgeschaft moet worden. Maar dat is onzin. Le den van de Dierenbescherming hebben het welzijn van het dier op het oog. Het is niet zo dat we vinden dat alle dierproeven moeten worden afgeschaft. Wél dat universiteiten meer contact met elkaar houden over proef nemingen om ervaringen uit te kunnen wisselen. Dan hoeven niet alle universiteiten los van elkaar steeds op grote schaal dezelfde proeven te nemen," maakt Duivenvoorden dui delijk. Succes geboekt Er zijn ook andere serieuze za ken waarvoor de Dierenbe scherming zich heeft ingezet. "We hebben bijvoorbeeld be reikt dat er een verbod is geko men op het uittrekken van de nagels van een kat en op het couperen van hondestaarten en -oren. En ook dat er in de bio- industrie andere voorschriften van kracht zijn geworden. Kist kalveren, die zich tot voor kort helemaal niet konden be wegen, hebben nu een iets rui mere behuizing gekregen. Net als de varkens die eerst zo dicht op elkaar gepropt in een hok za ten, dat zij niet eens hadden ge leerd op eigen poten te staan. Maar de weg om dergelijke za ken in de wet gewijzigd te krij gen, is lang. Terwijl de resul taten nog niet echt bevredigend zijn. Dat is weieens frustrerend. Toch laten we ons daardoor er niet van weerhouden te blijven aandringen op wetswijzigingen in het belang van het dier." Bezint eer ge begint Juist omdat het niet gemak kelijk is in de wet vast te leggen hoe dieren het best behandeld moeten worden, is voorlichting aan het publiek heel belangrijk. "Voorlichting is een van onze belangrijkste taken. Hoe meer het publiek weet van de erbar melijke omstandigheden in de bio-industrie, hoe vaker ze zul len vragen om produkten van diervriendelijke boerderijen. Ook op scholen geven we veel voorlichting. 'Bezint eer ge be gint' is daarbij het belangrijkste motto. Het is natuurlijk leuk en gezellig een huisdier te hebben. Zeker voor kinderen. Maar het schept ook verplichtingen. Het dier moet verzorgd worden. Je kunt niet zomaar meer de deur achter je dichttrekken om een weekendje weg te gaan. Je moet eerst regelen dat iemand anders tijdelijk voor jouw dier zorgt. Veel mensen vinden het toch wel lastig dat ze zo gebonden zijn. Dat blijkt wel in de prak tijk. Niet voor niets zijn de asiels tot de nok toe gevuld met dieren die, meestal vlak voor de vakantie, worden weggedaan. Sommige van hen worden mis schien uit het asiel opgehaald. Vele echter zullen op een ge geven moment een spuitje krij gen om plaats te maken voor andere dieren, 't Is hard maar waar. Daarom zou ik ook niet in een asiel kunnen werken", zegt de heer Duivenvoorden. "Te moeten beslissen welke dieren een spuitje moeten krij gen? Ik zou er niet tegen kun nen." Weinig tijd over Zelf heeft Wim Duivenvoorden niet zoveel dieren. Vier kippen, twee katten en een konijn. Hij zou trouwens niet de tijd heb ben om voor veel meer dieren te zorgen. Want zijn activiteiten als penningmeester en lid van het Dagelijks Bestuur van de Dierenbescherming, afdeling Flevoland, nemen veel tijd in beslag. Hij geeft onder meer cursussen voor Eerste Hulp bij Ongelukken van dieren, valt in bij de Inspectiedienst die klach ten onderzoekt over mishande ling, organiseert de jaarlijkse collecte, geeft voorlichting op scholen en organiseert acties om katten te steriliseren of ko nijnen in te enten tegen de do delijke ziekte mixamatose. Al les in zijn vrije tijd, naast zijn werk voor Reclame Service. Hij heeft het er graag voor over. "De Dierenbescherming heeft tot streven dat de dieren zó goed worden behandeld, dat dit in stituut kan worden opgeheven. Zover is het nog lang niet. Toch is er wel al veel bereikt. Dat maakt het aantrekkelijk om er mee door te gaan."

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 22