"De tandarts is te duur" Met ingang van 1 januari 1990 zul len de Heineken medewerkers in Zoeterwoude niet meer op de eigen vestiging terecht kunnen voor een bezoek aan een van de tandartsen of de mondhygiëniste. Hoewel de Centrale Ondernemingsraad de tandartsfacilitei ten in Zoeterwoude wilde continueren, heeft Heineken Nederlands Beheer BV uit kostenover wegingen tot bovenstaande maatregel besloten. Directeur Personeelszaken van Heineken Nederlands Beheer BV, de heer P.C. Schop, kan kort zijn over de reden. "Het is te duur. Zouden we de tandarts faciliteiten in Zoeterwoude op een kwalitatief niveau in stand houden, dan zou er een bedrag van 130.000,gemoeid zijn met de noodzakelijke ver vanging van apparatuur. Inclu sief de huisvestingskosten is het voor Heineken ruim een kwart miljoen gulden duurder om de bedrijfstandartsen in Zoeterwoude aan te houden dan dat de medewerkers naar een willekeurige externe tand arts gaan en de kosten daarvan declareren. Om diezelfde reden zijn vorig jaar, bij het sluiten van de brouwerij aan de Van der Helststraat, de faciliteiten in Amsterdam beëindigd. Tevens is toen besloten geen tandheel kundige faciliteiten beschik baar te stellen op de Bossche vestiging. Daar kende men het instituut bedrijfstandarts na melijk nog niet. En ik houd niet van discrimineren, dus: öf ook een bedrijfstandarts in Den Bosch, èf beëindigen van de faciliteiten in Zoeterwoude. Gezien de hoge kosten hebben wij gekozen voor het laatste. De Heineken Tandartsregeling blijft overigens voorlopig nog wel van kracht," aldus de heer Schop. Er is een onderscheid tussen de tandarts'regeling' en de 'facili teiten'. Met faciliteiten wordt bedoeld het beschikbaar stellen van de mogelijkheden voor een tandarts om praktijk te houden op een Heineken vestiging. De 'regeling' behelst de financiële tegemoetkoming in de kosten van een behandeling door een in- of externe tandarts. Momenteel wordt wel de mo gelijkheid bestudeerd om de Heineken Tandartsregeling in haar geheel onder te brengen bij een verzekeringmaatschappij. De medewerkers die zijn aan gesloten bij de Heineken Ziek tekostenregeling zouden dan tegen een bepaalde premie ge bruik kunnen maken van de diensten van een externe tand arts. Voor de meeste zieken fondsverzekerden maakt het opheffen van de tandartsfacili teiten financieel geen verschil: zij krijgen de kosten voor het basispakket vergoed door het ziekenfonds. Voor de groep zie kenfondsverzekerden, die wel gebruik maken van de tandarts faciliteiten (of de kosten van de externe tandarts declareren) wordt onderzoek gedaan naar de mogelijkheden van een aan vullende verzekering van be handelingen, die boven het zie kenfondspakket uitgaan. In bovengenoemde studie over fi nanciering in de toekomst worden vanzelfsprekend de ge volgen betrokken die zullen voortvloeien uit invoering van een nieuw stelsel voor de ziek tekostenverzekering (Commis sie Dekker). Nu voldoende tandartsen Volgens de heer Schop hoeven we niet dramatisch te doen over het opheffen van de tand artsfaciliteiten. "Er zijn vrijwel geen andere bedrijven in Ne derland met een 'bedrijfstand arts'. De eerste Heineken-be- drijfstandarts is ingesteld in een tijd dat het voor de mensen niet gemakkelijk was een tandarts te vinden. Er waren er te weinig en de praktijken waren vol. Als extra service aan het personeel kwam er op de brouwerij in Rotterdam daarom een be drijfstandarts. Nu is zo'n servi ce niet meer noodzakelijk. In elke plaats zijn er voldoende tandartsen, bij wie je je onder behandeling kunt stellen." Het verschil van mening tussen de directie en de COR had betrek king op de berekening van de besparing van verzuimuren bij continuering van de faciliteiten

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 6