Warmtekrachtcentrale Onderdeel produktie Afvalwaterzuivering het laboratorium onderzocht worden. en en de zorg het milieu nen bij 'de bron'. "Ik denk daarbij aan lawaai, rookgassen, stof en afvalwater. Vermindering van energiegebruik geeft minder uitstoot van rookgassen en daardoor minder milieuvervuiling. En door het terugdringen van pro- beheer gezuiverd. Dat gaat via een apart riool naar een bestaande instal latie van de gemeente. Metingen bewijzen dat het gezuiver de afvalwater van de Zoeterwoudse brouwerij schoner is dan het water ringsinstallatie. Een voorzuiverings installatie biedt als voordelen minder energieverbruik en minder slibpro- duktie. Een milieuprobleem waar Heineken, evenals andere bedrijven, de afgelo pen maanden mee te maken kreeg was de smog-vorming. Op een ge geven moment werd in de provincies Zuid-Holland en Brabant alarmfase B afgekondigd, waarbij sommige bedrij ven hun activiteiten terug zouden moeten draaien. "Wij vallen met de brouwerij onder de luchtverontreini- gingswet", vertelt de heer Verschure hierover. "Onze warmtekrachtcen trale stoot Nox-gassen (stikstof- oxyden) uit. Maar in overleg met de list Milieu en Techniek in Den Bosch, houdt zich onder andere bezig met deze vorm van milieuzorg. "In het ka der van het milieuzorgsysteem, dat medio oktober binnen Heineken Den Bosch gepresenteerd zal worden, on derzoeken we hoe we de stroom afval stoffen drastisch kunnen verminde ren door de afvalstoffen opnieuw te gebruiken. Het plan bevat ook het ge scheiden inzamelen van etiketten en vervuilde poetsdoeken om herge bruik en recycling te bewerkstelligen. Gescheiden inzamelen van bijvoor beeld bostel (dat als veevoer gebruikt wordt), moutstof en breukglas doen we al tientallen jaren. Aan dit milieu zorgsysteem wordt al mim een jaar gewerkt", vervolgt Van de Thillart. "We zijn wat dat betreft denk ik één van de eerste bedrijven dat ook daad werkelijk met een milieuzorgsysteem gaat werken en niet alleen in theorie iets op papier heeft staan. Maar met het plan alleen zijn we er niet. Want eigenlijk moet iedere werknemer zich bewust worden van zijn eigen milieu verantwoordelijkheid." "Milieu moet je niet te veel los zien van de andere brouwerij-activiteiten", meent de heer J.J.H.M. Verschure. Hij is coördinator Milieu en Techniek in Zoeterwoude. "Kwaliteit van het pro- dukt, veiligheid op de arbeidsplaats en milieuvriendelijk produceren lig gen in eikaars verlengde. Als je een kwaliteitsprodukt wilt maken en op de markt wilt brengen, zul je in alles kwaliteit uit moeten stralen. Dus ook in het milieuvriendelijk produceren en het onderhouden van goede con tacten met je buren en de omgeving, zonder de kosten daarbij uit het oog te verliezen." De bestrijding van de milieuvervui ling dient volgens Verschure te begin- duktverliezen heb je minder afvalwa- waarin het wordt geloosd. Van het ge- ter te zuiveren." zuiverde water worden namelijk regelmatig monsters genomen, die in Binnen Heineken wordt al jarenlang Nu is het wel zo dat brouwerij-afval- het eigen afvalwater gezuiverd. De water gemakkelijker afbreekbaar is brouwerij in Zoeterwoude heeft een dan huishoudelijk afvalwater. Daar- grote aerobe afvalwaterzuiverings- door levert de zuiveringsinstallatie installatie met een capaciteit van een beter gereinigd afvalwater daneen 240.000 i.e. (inwoner equivalent). Dat installatie van gelijke grootte voor wil zeggen dat deze installatie het in- huishoudelijk afvalwater. Dit laatste dustriële en huishoudelijk afvalwater bevat namelijk ook stoffen die moei- van een stad van 240.000 inwoners lijk afbreekbaar zijn, zoals vetten en kan zuiveren. Aerobe waterzuivering dergelijke. laat afval in water afbreken door Afvalwater kan ook anaerob gezui- ademende bacteriën, ook wel "actief verd worden. Anaerobe waterzuive- slib" genoemd. De installatie onder- ring houdt een controleerbaar rot- scheidt zich van een rioolwaterzuive- tingsproces in, waar geen zuurstof aan ring doordat het uitsluitend door het te pas komt. In Den Bosch wordt mo- produlttieproces vervuild water in- menteel zo'n anaerobe afvalwaterzui- neemt en behandelt. Huishoudelijk veringsinstallatie gebouwd als voor afvalwater, afkomstig van kantines, zuivering voordat het water bij de douches en wc's, wordt niet in eigen gemeente wordt gereinigd. Ook in Zoeterwoude zijn plannen voor de bouw van een anaerobe voorzuive-

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 9