Gistingsproces Heerlijk helder Verschillen Apollo's in dienst van Heineken. Deze A-gist bepaalt in sterke mate de kenmerken de smaak en aroma van Heineken bier. Tot op de dag van vandaag wordt, overal in de wereld waar Heineken bier gebrouwen wordt, van dezelfde Heineken A-gist gebruikt gemaakt. De gist wordt daarvoor vanuit Neder land overgevlogen naar de Heineken brouwerijen in de wereld. Daar wordt er vervolgens op traditionele wijze Heineken bier van gebrouwen. Amstel heeft zijn eigen giststam. Doordat gist een aantal generaties in de brouwerij gebruikt wordt, kunnen er veranderingen ontstaan. Daarom moet de gist voortdurend vanuit de reincultuur vernieuwd worden. Tij dens het gistingsproces vermeerdert de gist zich door celdeling. De gistcel splitst zich in twee delen. Die twee splitsen zich op hun beurt weer in twee delen. Dat proces gaat door, tot dat er vele nieuwe gistcellen gevormd zijn. Om de gistdeling op gang te bren gen, is een voedingsbodem nodig. Bij bier wordt daarvoor wort gebruikt (een uit mout verkregen extracthou- dende vloeistof, die gefilterd is. Al dan niet voorzien van hop). De vergisting gebeurt in twee fasen. De hoofdgisting vindt plaats in de gistkelder; de nagisting in de lagerkel- c akter der. De hoofdgisting duurt zeven a tien dagen. De gekoelde wort wordt gepompt naar open gistbakken (zoals je ze nog in de Bossche brouwerij vindt), gesloten horizontale gisttanks of grote verticale conische tanks (de zogenaamde apollo's). De koude wort wordt eerst belucht. Hierdoor krijgt het de voor de gistvermeerdering be nodigde hoeveelheid zuurstof. Daar na wordt gist toegevoegd en kan de hoofdgisting beginnen. Tijdens dit proces worden bijna alle vergistbare suikers omgezet in alcohol en kool zuur. De gist die zich in die periode vermenigvuldigd heeft, kan uit groeien tot vijf keer de gebruikte hoe veelheid. Men laat de hoofdgisting doorgaan tot nog ongeveer een pro cent vergistbare suiker aanwezig is. Als de hoofdgisting is beëindigd, is zo genaamd 'jong bier' ontstaan. Dit is nog niet geschikt voor consumptie, omdat het nog onrijp van smaak is en te weinig koolzuur bevat. De nagisting gebeurt in de lagerlcel- der. Daar wordt het jong bier opgesla gen in gesloten lagertanks. Deze tanks zijn verbonden met een soort overdrukventiel, dat ervoor zorgt dat er nooit meer dan een bepaalde over druk op de tank komt. Tijdens het la ten zich snel voort. Ondergist plant zich langzaam voort. Bovengistcellen komen in het schuimdek aan de op pervlakte terecht. Ondergist heeft tij dens het gisten de neiging tot samen- vlokken en zet zich daardoor af op de bodem, waar de gist een stevige laag vormt. Bovengistcellen vertonen een vrij troebel jong bier, terwijl ondergist- cellen een vrij helder jong bier verto nen. De lage vergistingstemperatuur bij ondergistbier geeft een sterk ver minderde kans op infectie. Na de hoofdgisting en het lageren wordt het bier gefiltreerd. Daarbij worden de laatste gistresten verwij- Open gistbakken, zoals ze in Den Bosch te zien zijn geren (rijpen) vindt de langzaam ver lopende nagisting plaats. Hierbij worden de resterende vergistbare sui kers omgezet in alcohol en koolzuur. Na de nagisting is het bier met kool zuur verzadigd en heeft het het ge wenste alcoholgehalte. Afhankelijk van het gedrag, kan men biergist in twee soorten onderschei den: de onder- en de bovengist. On dergist zorgt voor een gelijkmatig, goed te controleren vergistingsproces. Heineken en Amstel zijn ondergisten- de bieren. Onder- en bovengist verto nen nogal wat verschillen. Zo vergist bovengist bij hogere temperaturen van ongeveer vijftien graden Celcius, terwijl ondergist bij temperaturen van onder de tien graden Celcius vergist. Maar er zijn meer verschillen: Boven gistcellen vergisten vrij snel en plan derd. Een kostbaar en vrij moeilijk uit te voeren proces. Vroeger gebeurde dit niet. Toen werd bier bijna altijd troe bel geschonken. Men dronk het uit grote bierpullen, waardoor het niet opviel dat het bier niet helder was. Dat veranderde toen bier ook uit gla zen werd gedronken. Troebel bier werd nu als 'niet lekker' ervaren. Ab solute helderheid werd de eis van de afnemer. Tegenwoordig wordt bier wel gefiltreerd. Dit inactiveren van de gistcellen gebeurt door het bier te pas teuriseren, waarmee aan de eis van de afnemer wordt voldaan. In het volgende deel aandacht voor het afvullen en het verpakken van bier

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 25