Kwart eeuw kleding op maat 'De leukste etalage sinds jaren'. Dat was vorige maand de reactie van naburige winkeliers op de inrichting van de etalages van de firma Jos. Cohen Zoon in Rotterdam. Omdat deze firma al 25 jaar uniformkleding voor Heineken maakt, had onze Reclame Servicedienst de etalage ingericht met nostalgisch brouwerijmateriaal. Jos. Cohen 8k Zoon is een be kende naam voor de Heineken- medewerkers die een uniform dragen. Portiers, kantineperso- neel, vrachtwagenchauffeurs, HTD en HTS-medewerkers, rondleiders... zij allen dragen kleding die door Cohen is ge maakt. Het maken zelf gebeurt overigens niet in de twee pan den aan de Rotterdamse Scheepstimmermanslaan, maar in fabrieken in Tilburg en Aschaffenburg. Daar rolt elke vijf minuten een pantalon van de lopende band. Maar net zo als ons bier niet in een paar mi nuten gemaakt is, zo ligt de levertijd van een bij Cohen be steld kledingstuk op ongeveer zes weken. Want Cohen levert uitsluitend maatconfectie. De kleding uit Tilburg en Aschaf fenburg komt daarom eerst terug naar Rotterdam voor con trole, wordt er zonodig aange past, vermaakt, voorzien van logo's of dergelijke en vervol gens aan de klant geleverd. Weinig veranderd Inmiddels levert de firma al 25 jaar aan Heineken. In die periode is -afgezien van wijzi gingen in de kleur- niet veel aan de kleding veranderd, volgens directeur A. van Kerkhoff. "Een uniform is iets heel anders dan een civiel pak," legt hij uit. "Bij een uniform gaat het in eerste instantie om kwaliteit. Er wordt een zwaardere stof voor ge bruikt, omdat de kleding vaker en intensiever wordt gedragen dan normale kleding. Dat houdt tevens in dat je de unifor men nooit echt modieus kunt maken. Daarvoor leent de stof zich niet." Kleding voor vele beroepen De werkwijze is uiteraard wel veranderd in de loop der jaren. Vroeger, de firma dateert van 1852, werd bijvoorbeeld nog met trapnaaimachines ge werkt. Die zijn al lang ver vangen. Tegenwoordig beschikt men over elektrische, compu tergestuurde apparatuur. Daarmee wordt bedrijfskleding van uiteenlopende aard ge maakt. Van slagersjassen tot brandweerkleding, van overalls voor de offshore tot een gala uniform voor een scheepskapi tein. De Heineken-kleding heeft z'n eigen plaats in die op somming. Het model, de kleur en stofsoort van elk kleding stuk zijn strikt vastgelegd in voorschriften. Samen vormen zij een uniform dat door geen enkel ander bedrijf wordt ge dragen.

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 19