Telex Duitse bierproduktie Merkbekendheid Bierlessen Nieuw Limburgs bier Alcoholarm bier Whisky-light in VS Gemiste Accijnzen Sluiting Pubs Cheers! Groei Franse export Daling jenever en vieux Telex is een rubriek met korte berichten uit binnen- en buitenland over de ontwikkelingen in de bier-, gedistilleerd- en frisdrankenmarkt. Van de telex gescheurd, uit de kranten geknipt en op deze pagina bijeengebracht. Bonn De bierproduktie van de West-Duitse brouwerijen was in 1988 met ongeveer 92,6 miljoen hectoliter, ruim 0,1 miljoen of te wel 0,1 procent lager dan in 1987. West-Duitsers drinken per persoon 144 liter (Nederlanders 83,3 liter) bier per jaar. In 1950 dronk een Duitser nog maar 36,5 liter bier per jaar. Vorig jaar hebben alle Duitse brouwers samen f 16,72 miljard omgezet. Dat is een stij ging van 1,4 ten opzichte van 1987. In de bierindustrie zijn 56.300 mensen werkzaam in 1168 brouwerijen, die 4000 ver schillende merken in de handel brengen. Rotterdam Philips is volgens een recent marktonderzoek de bekendste merknaam in Ne derland. Op de tweede plaats komen Albert Heijn en Vroom Dreesman. Als derde scoort de Hema het hoogst. In de top tien staan verder Douwe Eg berts, CStA, Heineken, Rabo bank, Shell en PTT. Mannen noemden vooral Philips, Heineken, Shell, KLM en Sony. Bij vrouwen scoorden de win kelbedrijven het hoogst. Jonge ren noemden Lacoste, Levi's, Coca Cola en Grolsch. Sittard De Hogeschool Katholieke Leergangen Sittard heeft een leerboekje uitgege ven onder de titel 'Hebben dorpsbrouwerijen nog toe komst?'. Het is een onderdeel van de katernenreeks, die de Hogeschool onder de naam 'Le gio' uitgeeft. De katernen zijn bedoeld voor het geschiedenis- en aardrijkskunde-onderwijs in Limburg. Neer Lindeboom Bierbrou werij uit het Limburgse Neer heeft 'Gouverneur' geïntrodu ceerd. Een speciaal bier dat op traditionele wijze gebrouwen wordt uit een samengestelde melange van Europese gerste- mouten. Gouverneur heeft een roodbruine kleur en een volle smaak. Het alcoholpercentage bedraagt 5 Het bier wordt ge leverd in 30 cl.-flesjes in 24- vaks kratten en voor de horeca op fusten van 30 liter. Londen In Engeland is een grote vraag naar alcoholarm of alcoholvrij bier. Deze bieren bhjken de snelst groeiende in de Britse drankenindustrie. In 1988 steeg de verkoopwaarde tot ongeveer 120 miljoen pond. Het afzeftolume groeide van 150.000 vaten in 1986 tot 600.000 vaten in 1988. New York De VS willen het binnenlandse whisky-produ centen gemakkelijker maken om light gedistilleerd dranken in het buitenland te verkopen. Fabrikanten van bijvoorbeeld Brandy of Whisky hoeven hun produkten met een alcohol percentage lager dan 40%, niet langer het stempel 'diluted' (verdund) mee te geven. Helsinki De anti-alcohol campagne die in 1985 door Sov jet-leider Gorbatsjov is gestart, kost de Russische schatkist 20 tot 25 miljard dollar per jaar aan gemiste accijnzen. Een belang rijk deel van het begrotingste kort in 1989, aldus een Finse krant, zou veroorzaakt worden door de anti-alcohol-campagne. Londen De bierprijzen in de Engelse pubs zijn in acht jaar tijd 15 meer gestegen dan ge rechtvaardigd is. De Monopo lies en Mergers Commissie wijt de stijging aan de monopolie positie van de zes grote brou wers Allied, Bass, Courage, GrandMet, Scottisch St New castle en Whitbread. Deze be zitten gezamenlijk 34.000 van de 80.000 pubs. MMC heeft geadviseerd om brouwers niet meer dan 2000 pubs te laten be zitten. De Engelse minister van Handel en Industrie is van plan het advies gedeeltelijk op te volgen. Leeuwarden CCF Leeuwar den heeft in april van dit jaar een yoghurt-drank geïntrodu ceerd: 'Cheers'. Het is een com binatie van koolzuurhoudend bronwater met magere yoghurt en een kiwi-smaak. Het pro- dukt zal volgens CCF Leeuwar den goed lopen nu de vraag naar alcoholvrije produkten toeneemt en er bovendien meer interesse is voor 'andere' frisse dranken. Frankrijk De Franse drank export heeft in 1988 voor 9,8 miljard gulden aan wijn en sterke drank uitgevoerd. Dat was 8 meer dan in 1987. Champagne was het best ver kochte artikel onder de wijnen. Op de tweede plaats volgden de Bordeauxwijnen. Cognac scoor de het hoogst bij de sterke dran ken. Ede De verkoop van jenever en vieux daalt sterk. Sinds 1975 is de verkoop van Nederlands gedistilleerd teruggelopen met 33 De jeneverconsumptie is 52 lager en vieux wordt 71 minder gedronken. De wijn consumptie steeg daarentegen met 50 De daling zou het ge volg zijn van een verhoogd 'ge- zondsheidsbewustzijn' en de gestegen accijnzen van de afge lopen jaren.

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 18