"Den Bosch heeft spirit" Als Sjef Schellen, hoofd Bedrijfs- technologische dienst Den Bosch, in juni naar Griekenland vertrekt, gaat een oude wens van hem in vervulling. Want eigenlijk zou hij al uitgezonden worden toen hij pas bij Heineken in dienst kwam. Sjef Schellen volgde zijn studie aan de Technische Hogeschool in Eind hoven, waar hij afstudeerde op sui kers. Zijn stage volgde hij in Haifa, Israël, waar hij de kwaliteit en zuiver heid van olijfolie in de gaten hield. Op 1 juli 1968 kwam hij bij Heineken Rotterdam terecht. "In die periode werd ik ook gekeurd voor de tropen", vertelt Schellen. "Ik zou namelijk naar een Afrikaans land worden uitgezon den, maar dat is er niet van gekomen. Ik werd naar Den Bosch gestuurd." Van dat laatste heeft hij overigens nooit spijt gehad. De Brabander is wat dat betreft trots op de Bossche brou werij en praat zelfs over de 'Spirit of Den Bosch'. "Er zit veerkracht in deze brouwerij. Het steeds weer inspringen op nieuwe bieren als Buckler en Amstel 1870; daar zijn de medewer kers van deze brouwerij erg sterk in. Ondanks dat ze wel eens morren van wege de extra inspanning die het ont wikkelen van een bier vergt, lopen ze steeds weer warm voor een nieuw project. Die goede samenwerking met produlctie heeft een technoloog ook nodig. Want als produlctie niet wil, kun je als technoloog hoog of laag springen: je krijgt dan niets van de grond." Milieu In de loop van de tijd is Schellens functie als hoofd Bedrijfstechno- logische dienst qua inhoud nogal ge wijzigd. Schellen hierover: "Neem alleen maar de maatschappelijke ver anderingen rondom het milieu die zich de afgelopen jaren hebben voor gedaan. Op het gebied van het milieu heeft Heineken van begin af aan een voomitstrevende positie ingenomen en daar ben ik erg trots op. Ook in de regio heeft de brouwerij daarin een be langrijke rol gespeeld. Niet alleen wat eigen werkwijze betreft. De brouwerij heeft ook informatie overgedragen aan andere bedrijven en hen gemoti veerd meer milieuzaken aan te pak ken. Voor dat doel ben ik uit hoofde van mijn functie vier jaar voorzitter geweest van de milieucommissie van de Kamer van Koophandel in Den Bosch. Maar we zijn er nog lang niet. Er moet nog steeds een heleboel ge beuren, willen we het milieu de aan dacht geven die het verdient." Sjef Schellen deed meer. Hij hield zich destijds intensief bezig met het kel- derbierproject. "Dat was de eerste keer dat ik als technoloog binnen commercie optrad", vertelt Schellen, die zich nog als de dag van gisteren de eerste proef kan herinneren: "Een complete bevalling. Maar het lukte allemaal prima. Ook de kelderbier- voorziening bij het eerste carnaval liep goed. Mede dankzij de chauffeurs, die zich voor 150 procent voor het project hebben ingezet." De brouwersdagen en de Heineken Fanfare zijn enkele andere voorbeel den waar allrounder Sjef Schellen zich mee bezig heeft gehouden. (Muziek heeft overigens ook in zijn vrije tijd een grote rol gespeeld. Zo was hij jarenlang dirigent van een jongeren koor.) En niet te vergeten het kwali teitsproject van Schellens eigen afdeling in samenwerking met Pro dulctie, waarin de verantwoordelijk heid voor het produkt bij produlctie zelf werd gelegd. "Daarbij leren we de operator waar mogelijk zelf de kwali teit te beoordelen, terug te koppelen en te verbeteren. Kortom zelf verant woordelijk te zijn over dat stukje van de produlctie waar hij mee te maken heeft." Over een maand woont en werkt Sjef in Athene voor de Athenian Brewery S.A. als Technological Controller, maar dan van drie brouwerijen en mouterijen. Zijn verwachtingen zijn in elk geval hoog gespannen. "De erva ringen die ik hier in Den Bosch heb opgedaan en de ideeën rondom kwali teit hoop ilc ook daar door te voeren. Ik ben inmiddels al in Athene geweest en iedereen die ilc daar gesproken heb, was razend enthousiast over z'n werk. Ilc proefde er dezelfde sfeer als in Den Bosch. Wat dat betreft zie ik de toe komst rooskleurig tegemoet."

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 10