Atlantische Oceaan Scilly Eilanden Om te bepalen welke dag het beste is om te vertrekken, wordt contact onderhouden met weerstations in zowel de VS als in Europa. Tot die tijd zal het echtpaar Oerlemans di verse proefvaarten houden. Eerst in het Amsterdamse ha vengebied, daarna op de Noordzee en tenslotte bij Ply mouth op de Atlantische Oce- Droom Een oversteek over de Atlanti sche Oceaan is een regelmatig terugkerende uitdaging voor Fons Oerlemans. Al vijf keer eerder slaagde hij erin deze oceaan te bedwingen. De in Amsterdam wonende Vlaming is eigenlijk al sinds zijn veer tiende in de ban van de Atlan tische Oceaan. Toen al ver trouwde hij zijn vader toe: 'Ooit zal ik op een vlot de oce aan oversteken'. Dat heeft hij ook een aantal malen gedaan. In 1974 voer hij drie weken op de Atlantische Oceaan rond in een rubber reddingsvlot. En een jaar later maakte hij een tweede oceaanexpeditie van Marokko naar Trinidad op het door hem zelf gebouwde vlot 'De Laatste Generatie'. Een tocht vol ontberingen die 82 dagen in beslag nam. Maar avonturier Oerlemans bleef doorgaan. In 1980 maakte hij opnieuw een oversteek met een vlot en in 1981 voer hij met een oude stoomketel de oceaan over. Verschillende tegenslagen weerhielden hem er eerst van de Atlantische Oceaan in een draagvleugel boot te trotseren. Door spon soring van Heineken en diver se andere bedrijven kon Fons Oerlemans zijn ideaal toch realiseren. Weercondities Of het echtpaar Oerlemans de overtocht haalt is bijna niet te voorspellen. In elk geval zal er aan een aantal voorwaarden voldaan moeten worden. Van af begin juni moet het vaar tuig in New York liggen wach ten op een zogenaamde 'window' van een hogedruk gebied dat de oceaan op de juis te wijze oversteekt en waarin de 'Spirit of Heineken' kan meevaren. Afhankelijk van de op dat moment heersende om standigheden zal de beste vaarroute bepaald moeten worden. Daarbij spelen facto ren als golfcondities, zicht, ijs bergen en heersende windrich tingen een rol. De tewaterlating van de draagvleugelboot aan. Op Eerste Pinksterdag, 14 mei, zal de 'Spirit of Heineken' op eigen kracht via de Nieuwe Waterweg naar Rotterdam varen, wat onge twijfeld vele duizenden op de been zal brengen. Op 17 mei wordt de boot ten doop gehou den. Een dag later volgt het in schepen in Rotterdam voor het transport naar New York. Op 30 mei wordt het transport in New York verwacht, waar na de Spirit of Heineken vaar klaar wordt gemaakt. - - T - -

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 7