In het fitnesscentrum wordt ook met j wichtjes gewerkt leraressen. Zodoende ben ik de aero bics 'ingerold'." Huisvrouwen Margritha geeft nu twee avonden in de week aerobics aan (vooral) huis vrouwen op de gymnastiekvereni ging. Op maandag is ze actief in het fitnesscentrum, waar ook met kleine gewichten getraind kan worden. "Sommigen willen niet met gewicht jes werken", vertelt ze hierover. "Die denken dat je er daardoor te manne lijk uit gaat zien. Te veel spierballen krijgt. Maar die gewichtjes wegen maar 1 kilo. En dat is helemaal niet zo veel. Ze zijn ook alleen bedoeld om bepaalde spieren nog intensiever te oefenen." Maar er zijn nog een paar verschillen tussen de actieve huisvrouwen en de, vooral, jonge mensen die naar het fit nesscentrum komen. De kleding bij voorbeeld. Terwijl bij de huisvrou wenclub1 de meesten gekleed gaan in trainingsbroek en bijbehorende trui, kleden de jonge dames in het fitness centrum zich in de nieuwste mode- tinten. En verder zijn de fitness-da- mes en -heren erg fanatiek. Margritha: "Degenen die naar het centrum gaan willen graag heel erg moe worden, zodat ze met een be zwete, rode kop, na afloop kunnen zeggen 'dat was weer lekker'. Maar zij trainen dan ook twee tot drie keer in de week, waardoor ze een beter op gebouwde conditie hebben. Bij huis vrouwen en anderen, die minder ver slaafd aan aerobics zijn, gaat het anders. Die zeggen na een paar les sen: 'Ik vind het nog steeds niet leuk, maar het is wel goed voor me1." Blessure De aerobics-les begint voor Margritha al tijdens de voorbereiding. "Ik schrijf altijd van tevoren op wat ik tijdens een les wil doen. Hierdoor kan ik la ter nakijken wat welke groep heeft gedaan op welke muziek. Zodat ze 'dat is een lekkere beat', of 'oh, dat is een springer'. Soms vraag ik in een platenzaak 'hoeveel beats per minuut heeft die plaat; Als ik dat vraag kijkt die verkoper me heel bevreemd aan. Mensen begrijpen dat niet altijd. Daarnaast is het ook het meest tijd rovende gedeelte van je aerobics-les, omdat je er voor moet oppassen dat je niet steeds dezelfde muziek gebruikt voor dezelfde oefening. Daarom pro beer ik altijd de muziek die ik heb steeds voor verschillende spiergroe pen te gebruiken. Neem bijvoorbeeld het nummer 'Teardrops' van Wo- maclc and Womack. Dat lied is bruik baar voor praktisch alle soorten oefe ningen." Pure zelfstudie Aerobics is niets anders dan conditie training op muziek. Toch komt er nog veel bij het lesgeven kijken. Margritha hierover: "Het probleem bij aerobics is dat veel mensen den ken dat zij les kunnen geven zonder zich er eerst in te verdiepen. Daarom heeft deze sport ook jarenlang zo'n slechte naam gehad. Jane Fonda is wat dat betreft allang teruggefloten. Van wat zij aan aerobics beschreven heeft in boeken en op video het pu bliek heeft voorgedaan, is inmiddels veel achterhaald door artsen, sport begeleiders en fysiotherapeuten. Sporten is ook constant onderhevig aan veranderingen door nieuwe ont wikkelingen en onderzoek. Wil je een beetje weten hoe je aerobics-les moet geven, dan moet je daar wel wat voor over hebben. Je hebt geen aparte opleiding, maar er is redelijk veel goede literatuur over verschenen. En niet week in week uit dezelfde oefe ningen doen. Wel begin ik elke keer met een warming-up, het warm ma ken van de spieren, en eindig ik met een cool-down. Bij dat laatste breng je de spieren, hartslag en ademhaling weer tot rust. Ook houd ik er bij het indelen van de les rekening mee dat iedereen vóór het joggen en springen al goed opgewarmd is, vooral de be nen en voeten. Anders is de kans groot dat je een blessure krijgt." Iets waar Margritha altijd erg voor uit kijkt. Ook de muziek wordt zorgvuldig van te voren uitgezocht. "Dat is het meest boeiende en tijdrovende onder deel van de aerobics-les", vertelt Margritha hierover. "Boeiend omdat je er altijd mee bezig bent. Ik kan eer lijk gezegd niet meer normaal naar muziek luisteren. Als ik een goed liedje op tv of radio hoor, dan denk ik verder heb ik me verdiept in wat an dere mensen over spieren en spier- oefeningen zeggen. Ik heb met fysio therapeuten gesproken over het gebruik van spieren. Wat je in princi pe wel en niet kan doen. Wat dat be treft is aerobics pure zelfstudie. Je bent ook nooit met die studie klaar. Tenminste, als je het ook goed wil blijven doen. Anders roest je vast. Dat is niet erg voor jezelf, maar wel voor de rest. Want je bent en blijft met lijven van andere mensen bezig."

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 23