Bossche brouwerij krijgt nieuwe afvalwater zuiveringsinstallatie Tijdens carnaval liep niet iedereen mee in de polonaise. Op 7 februari verzamelde zich namelijk een klein gezelschap op een terrein aan de Rietveldenhaven in Den Bosch om ervan getuige te zijn hoe de stadsprins van Den Bosch, Prins Amadeiro XXIII, de eerste paal heide voor de nieuwe afvalwaterzuiveringsinstallatie voor de Bossche brouwerij. In 1987 startte de brouwerij in Den Bosch met een proef voor anaerobe voorzuivering voor brouwerij-afval water. Deze proef met een model installatie bleek zo succesvol dat besloten werd een grote zuiverings installatie te laten bouwen. De nieuwe installatie zal een verwer kingscapaciteit van gemiddeld 9.000 m' per dag krijgen. De maximale (piek-)capaciteit komt overeen met de capaciteit van een installatie voor een stad met 205.000 inwoners. "Onlangs hebben we volledige over eenstemming bereikt met het Water schap De Dommel, waaronder Heineken valt. Zij zijn blij dat Heineken een dergelijke investering van circa 14 miljoen wil doen", ver telt ir. J.A.M. Schellen, hoofd van de Bedrijfstechnologische Dienst in Den Bosch. "De bouw zal ongeveer een jaar in beslag nemen. In mei/juni zul len de zes reactoren, die het hart van de installatie vormen, worden geplaatst. Begin december zal het belangrijkste moment plaatsvinden: het opstarten van de installatie. Als alles volgens planning verloopt, zal hij in februari 1990 op volle capaci teit werken. Tot het zover is, blijft in ieder geval het proefmodel in gebruik," aldus de heer Schellen. Als de installatie volledig draait, zal ook het biogas worden opgevangen dat tij dens het proces ontstaat. In totaal gaat het om ongeveer 175 m' biogas, dat per uur wordt geproduceerd. Dat is een aardige bijkomstigheid van het voorzuiveren van het water, want dit gas zal te zijner tijd kunnen worden gebruikt voor het opwekken van stoom. Tegelijk met het leggen van de afvalwaterzuivering zal in het zelfde tracé een gasleiding worden aangelegd naar de 1 kilometer verder gelegen brouwerij. De installatie zelf zal automatisch worden bestuurd vanuit de machinekamer op het brouwerijterrein. Slaan lepaal afvalwaterzuivering Afvalwatersysteem Den Bosch 1987

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 21