Werkwijze Vers van 't Vat 'Voeding' noodzakelijk David bleef redacteur van Vers van 't Vat tot en met januari 1961. Na die tijd werd hij actief in de tijdschriften wereld en hield hij zich bezig met de oprichting van het jeugdblad 'Oscar'. De 35-jarige bedrijfsjournalist W.J. Bruggeman, afkomstig van Shell, volgde hem op. Het blad veranderde opnieuw van uiterlijk en kreeg af en toe een steunkleur om de zwart/wit bladzijden wat op te fleuren. Qua ar tikelen werd op dezelfde lijn verder gegaan met hier en daar een verhaal over nieuwe technische ontwikkelin gen, zoals de serie over de opkomst van de computer bij Heineken. In oktober 1966 verscheen voor het eerst een jeugdrubriek in Vers van 't Vat. De schrijvers ervan waren onder anderen de heer A. Sinkeldam, tegen woordig werkzaam op de afdeling Museumgoederenbeheer en mevrouw R. van Eekert, momenteel hoofd Per soneelszaken Brouwerij Den Bosch. De verhalen in deze jeugdrubriek gin gen over bekende schrijvers en pop sterren. Fusie met 'Het Spongat' In 1970 werd als gevolg van de fusie tussen Heineken en Amstel besloten de personeelsbladen 'Het Spongat' van de Amstel Brouwerij en 'Vers van 't Vat' van Heineken samen te voe gen. Redacteur van het gecombineer de blad, dat Vers van 't Vat bleef heten, werd de voormalige redacteur van Het Spongat, de heer R.G.H. Elfrink (tegenwoordig hoofd van de afdeling Public Relations Nederland). Een jaar lang werd Vers van 't Vat uit gegeven als veertiendaagse krant. Twaalf maanden later werd dit omge zet in een magazine met een voorpa gina in full colour. Een blad met veel foto-reportages, illustraties, natio naal- en internationaal nieuws en ju bilea en pensioneringen. In 1975 werd Elfrink opgevolgd door de heer Hoe wordt Vers van 't Vat nu gemaakt: Een kijkje achter de redactionele kolom men. Tijdens het werkoverleg tussen redactie en hoofdredactie worden de onderwerpen voor de komende nummers besproken. Vervolgens gaan de redacteuren informa tie verzamelen en afspraken maken. Daarbij zorgen zij ook voor het nodige foto-materiaal. Per nummer wordt een 'deadline' (laatste inleverdatum van de kopij) vastgesteld waaraan de redactie leden zich moeten houden. De kant en klare kopij wordt gestuurd naar de Redac tiecommissie, waarin een aantal mensen zitting heeft die alle disciplines binnen Heineken vertegenwoordigen. het produktiebureau en het aanleveren van het kant en klare produkt op uw deurmat ligt een periode van veertien da gen. En dat is, gezien de vele kleurenfo to's en de de zorgvuldigheid waarmee gewerkt wordt, een krappe tijd voor een blad met 32 pagina's. Misschien wordt hierdoor een beetje het gejaagde gevoel van de redacteur duidelij ker, die graag zo actueel mogelijk nieuws brengt, maar zichzelf de 'strop' van de deadline oplegt. De informatie in Vers van 't Vat is door deze werkwijze bijna al tijd drie weken oud. Alleen in hele specia le gevallen wordt er wel eens met de 'tijd' gestunt. Het commentaar van deze commissie wordt besproken tijdens de maandelijkse Redactiecommissievergadering. De redac tie verwerkt het commentaar en zendt de kopij via een modem (zendapparaat) naar de drukkerij. Daar wordt de tekst gezet. Via een beeldscherm wordt het blad opge maakt. Daarna krijgt de redactie de druk proef, die ze op eventuele zetfouten en op lay-out bekijkt. De wijzigingen worden bij de drukkerij doorgevoerd, waarop een tweede check door de redactie volgt. Ver volgens kan het blad worden gedrukt. Tussen het aanleveren van de kopij aan Vers van 'tVat wordt op beeldscherm opgemaakt Bruggeman, die dit keer hoofdredac teur van Vers van 't Vat werd. Een ander vermeldens-waardig feit: in 1978 en in 1979 kregen respectie velijk Ineke Spoorenberg en Els Reijnders een prijs van de VBN (Vereniging voor Bedrijfsjournalistiek Nederland) voor een artikel dat zij ge schreven hadden. Onder het hoofdredacteurschap van Eric Bouwmeester kreeg het blad langzamerhand het uiterlijk dat het de laatste acht jaar heeft behouden. De huidige redactie bestaat uit hoofd redacteur Hella Schoonveld, de redac teuren Yvonne van Stek-Sanders, Arthur Schiphorst, Marguerite Feenstra en redactie-assistente Caroline Wassenaar. Vers van 't Vat in een nieuw jasje! Maar verandert er ook wat in de inhoud! Ja en nee. Vers van 't Vat bericht al jaren over zaken die met het bedrijf en de mede werkers te maken hebben en is bestemd voor het personeel hun huisgenoten en de oud-personeelleden. Dat zal zo blij ven. Vers van 't Vat is en blijft een maandblad. De informatie die Vers van 't Vat geeft zal luchtiger verpakt worden Er is gekozen voor een speelsere opzet met foto's die al een verhaal op zich ver tellen. Vers van 't Vat moet vooral een kijkblad zijn. Dat neemt niet weg dat in een personeelsblad interviews en ook ar tikelen over het beleid horen te staan. En een dergelijk interview vraagt na tuurlijk om meer dan alleen een foto met onderschrift! Inhoudelijk zal het blad wat alerter moeten reageren op wat er speelt bij Heineken en ook inspelen op veranderingen in de organisatie. We houden géén enquête onder alle me dewerkers over wat u graag in Vers van 't Vat wilt zien. Toch wil ik u graag oproepen spontaan uw mening te geven en met suggesties te komen. Een personeelsblad moet van en voor het personeel zijn. Maar bij de on derwerpkeuze moet de redactie 'gevoed' worden met uw informatie. Heeft u za ken waarvan u vindt dat het personeels blad er aandacht aan zou moeten besteden, meldt dat dan bij de redactie. Zo kan Vers van 't Vat geleidelijk aan een blad worden met veel variatie in de berichtgeving. Hella Schoonveld Hoofdredacteur

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 5