nemer van tevoren niet weet over welk produkt de vragen gaan, krijg je een veel beter beeld van wat de recla me werkelijk overbrengt. Hoe recla me op de consument overkomt, alsof hij thuis voor de televisie zit." Gesloten televisie-circuit Het onderzoek wordt gevolgd via een zogenaamd gesloten televisie-circuit. De camera staat in de interviewka mer, gericht op de deelnemer. Via een afstandsbediening zet de interview ster het geluid van de camera aan. Ie dere deelnemer wordt voorafgaand aan het onderzoek verteld dat hij via televisiebeelden in de andere kamer is te zien. Als iemand bezwaren maakt tegen de camera, wordt deze niet aangezet. Uit de praktijk blijkt echter dat de meeste deelnemers de camera na de eerste paar vragen al vergeten zijn en enthousiast ant woorden geven. Als de esdoorn begint te vlammen, kleurt nok ons bokbicr rood a/s ken bokbier-commercial te zien en enkele tijdschriftadvertenties. Daar bij vraagt de interviewster onder meer naar de betekenis en herken baarheid van de reclame en wat de re clame bij de consument overbrengt. Uit de resultaten van de antwoorden kan bekeken worden in hoeverre de nieuwe commercial bij het publiek is aangeslagen en of het ook de beoogde resultaten heeft gehad. Nerveus Als een deelnemer binnenkomt, krijgt hij een kop koffie. De een, een beetje zenuwachtig vanwege de vreemde omgeving, valt meteen op het bijbehorende koekje aan. Een an der wacht nieuwsgierig af naar wat komen gaat. De interviewster laat de deelnemer eerst de televisie-commer cial van Heineken bokbier zien. Daarna volgen vragen als 'wat vind je hier nu van?', 'past dit filmpje bij Heineken?' en 'wat denk je dat Hei neken met deze commercial be doelt?'. "Bepaald sfeertje, rustig, gemoedelijk", meent de een. "Past wel bij Heineken, straalt kwaliteit uit." "Soort koffiereclame", vindt een ander. En een derde: "Ik zou niet we ten wat die bladeren er mee te maken hebben." dervraagden eveneens een duidelijke boodschap. Verder spreekt volgens hen de commercial meer aan dan de advertenties. Daar, aldus de deelne mers, staat het glas Heineken bokbier te klein op. Wel zijn het mooie, na tuurlijke plaatjes. Verschillende onderzoeken Mevrouw Snoeyenbos: "Bij dit onder zoek gaat het om een onderzoek naar de bekendheid en geslaagdheid van de nieuwe bokbier-campagne. Dit soort onderzoeken doen we wel meer. We hebben bijvoorbeeld de nieuwe Heineken-commercials rond het thema 'What a wonderful world' onderzocht vóórdat deze op televisie kwamen. Daarnaast houden we wel eens onderzoeken op locatie. Dan staan we met een bus op straat en verzoeken mensen enkele vragen te beantwoorden. Die hoeven niet al leen over nieuwe commercials te gaan, maar kunnen ook betrekking hebben op bijvoorbeeld six-packs en nieuwe etiketten. Ook houden we voor de afdeling Procestechnologie bij Heineken smaaktesten. En verder worden om de drie a vier jaar onder de titel 'Rondje Nederland' gesprek ken van een uur gehouden met ver schillende bierdrinkers over de biergeschiedenis, hun keuze van bier, hun merk-keuze en de verschillende soorten bier die er zijn." Steekproef "Natuurlijk kunnen we na een onder zoek niet zeggen: dat is nu de mening van alle bokbierdrinkers in Neder land", aldus mevrouw Snoeyenbos. "Je hebt slechts een kleine steekproef genomen, die niet helemaal represen tatief is voor alle bokbierdrinkers. Maar met de antwoorden heb je een goede indruk van hoe de campagne bij de consument is overgekomen. En met die resultaten kunnen wij een volgende campagne al dan niet aan passen." Over het algemeen lopen de antwoor den op de vragen niet sterk uiteen. De meesten vinden de commercial er kwalitatief goed uitzien. Enkelen her kennen zelfs de bijbehorende melodie als 'autumn leaves'. Ook vinden ze de commercial bij Heineken passen, want 'Heineken staat toch bekend om goede reclame?' Dat de commer cial wil duidelijk maken dat bokbier een produkt is dat alleen in de herfst is te verkrijgen, lijkt de meeste on De dames Snoeyenbos en Vunderink (links) houden op papier bij wat de deelnemers hebben gezegd In de interviewkamer zit de deelne mer met interviewster Karin Brunia. In de kamer ernaast volgen mevrouw Snoeyenbos en tweede interviewster Mickey Vunderink het gesprek via de videobeelden. Zij noteren de ant woorden van de diverse ondervraag den en maken na afloop van de gesprekken een samenvatting van de resultaten van het onderzoek. Elk ge sprek duurt ongeveer 25 minuten. In die tijd krijgt de deelnemer de Heine-

Vers van 't Vat | 1989 | | pagina 17